Termin i technika siewu trawy. Kiedy i jak najlepiej siać trawę?

Jesteś tutaj:

Termin i technika siewu trawy. Kiedy i jak najlepiej siać trawę?

3,3/5 (990 ocen)

Zadbany trawnik jest nieodłącznym elementem dobrze utrzymanego ogrodu. Aby nasza murawa prezentowała się efektownie, trzeba jej poświęcić dużo uwagi. Praca nad trawnikiem rozpoczyna się od podjęcia właściwej decyzji, kiedy i jak siać trawę.


Rodzaje trawników


Przed zakupem nasion zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić nasza murawa. Jeśli wyłącznie ozdobną, możemy zdecydować się na mieszankę traw gazonowych. Ich źdźbła są delikatne i rosną gęsto, co nadaje im szczególnie dekoracyjny wygląd. Jeżeli jednak chcemy mieć trawnik odporny na deptanie, lepiej zainwestować w trwalsze gatunki, tzw. mieszankę traw uniwersalnych. Odmianę trawy należy dobrać do warunków klimatycznych – wtedy pielęgnacja murawy stanie się o wiele łatwiejsza. Kupując nasiona weźmy pod uwagę ich wymagania w zakresie jakości podłoża oraz stopnia nasłonecznienia stanowiska.


Przygotowanie podłoża


Gleba pod założenie trawnika musi zostać bardzo starannie odchwaszczona. Często zabiegi mechaniczne są niewystarczające i trzeba sięgnąć po herbicyd (np. Roundup 360 SL, który w celu zwiększenia skuteczności można zmieszać z siarczanem amonu). Trzy tygodnie przed jego zastosowaniem należy przekopać podłoże na głębokości 20-30 cm, aby pobudzić nasiona chwastów do kiełkowania. Przy okazji usuwamy z gleby korzenie chwastów wieloletnich, kamienie, gruz oraz inne zanieczyszczenia. Ciężkie podłoże gliniaste należy rozluźnić piaskiem, a pojemność wodną gleby piaszczystej można poprawić, mieszając ją z torfem albo kompostem. Warto zastosować też nawóz dolomitowy, aby zapewnić trawie odpowiednią dawkę magnezu i wapnia. Jeśli siewu dokonujemy wiosną, możemy sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do pielęgnacji trawnika, zawierający azot.

Siew trawy


Termin siewu


Zalecane terminy siewu trawy to okres od drugiej dekady kwietnia do końca maja oraz przełom sierpnia i września. Nie należy zakładać trawnika później niż w połowie września, nasiona muszą bowiem mieć czas, żeby wykiełkować i podrosnąć przed nastaniem mrozów. Ich wegetacja nie powinna jednak trwać zbyt długo, dlatego przed siewem jesiennym nie stosuje się nawozów azotowych, a jedynie fosforowe i potasowe.

Jeśli konieczne okaże się chemiczne odchwaszczanie, operację tę wykonujemy na 3 tygodnie przed wysiewem trawy, bez względu na jego termin. Trawnik zakładamy w bezwietrzny dzień, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha, a głębsza świeża i lekko wilgotna. Jeżeli po wschodach okaże się, że nie wszystkie nasiona wykiełkowały, będzie można przeprowadzić siew uzupełniający – optymalnym terminem takiego zabiegu jest wczesna wiosna.

Alternatywą dla wysiewu nasion jest trawnik z rolki. Murawę tego rodzaju można zakładać przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ jest odporniejsza na niesprzyjające warunki środowiskowe niż trawa kiełkująca z nasion.


Technika siewu


Podłoże pod siew trawy powinno być wyrównane i dobrze ubite. W tym celu należy kilkakrotnie je zagrabić i zwałować. Nasiona możemy rozrzucać ręcznie lub za pomocą siewnika. Aby uzyskać gęsty, zielony dywan, zaleca się wysiać przynajmniej 30-40 g nasion na 1 m2 powierzchni ziemi. Kolejny krok to delikatne zagrabienie gleby, tak by przykryć nasiona cienką jej warstwą. Na koniec ugniatamy trawnik za pomocą wału lub deseczki i zraszamy go drobną kroplą. Wschody pojawią się po kilku lub kilkunastu dniach, a cały trawnik powinien się zazielenić po upływie 4 tygodni.

W tym sklepie znajdziesz duży wybór doskonałych nasion trawy na trawnik.

Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, red. A. Bernat, Warszawa 2011, s. 466, 468-469.
2. Frąckowiak P., Jesienne zakładanie trawnika, „Działkowiec”, nr 9/2008, s. 57.
3. Gawłowska A., Klinika trawnika, „Ogrody”, nr 4/2007, s. 30-38.
4. Giza M., Zanim założysz trawnik, „Działkowiec”, nr 3/2006, s. 65.
5. Pitura K., Trawnik jak nowy, „Działkowiec”, nr 3/2010, s. 66-67.
6. Trawnik z nasion, „Mój Piękny Ogród”, nr 4/2010, s. 40-42.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz