Jak i kiedy siać trawę?

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy siać trawę?

2,7/5 (807 ocen)

Technika siewu


Jak wysiewać trawę? Możemy ją siać ręcznie lub przy użyciu specjalnych siewników. Dawka nasion na 1 m2 powierzchni wynosi od 35 do 50g. Najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcją producenta, zamieszczoną na opakowaniu mieszanki trawnikowej. Większe dawki stosuje się na brzegi trawników oraz w miejscach szczególnie narażonych na deptanie np. ścieżki i teren gdzie bawią się dzieci. Aby ułatwić siew, obszar można podzielić na mniejsze kwatery i każdą z nich obsiać osobno.
Siew ręczny


Siejąc trawę ręcznie stosujemy siew rzutowy. Nasiona rozrzucamy równomiernie na krzyż, poruszając się najpierw w jednym kierunku (północ-południe), a następnie pod kątem prostym do poprzedniego. Trawę w pojemniku często mieszamy, aby cięższe nasiona nie opadły na dno i dla ułatwienia wysiewu możemy je wymieszać z piaskiem.

 

Zobacz także: Jaką trawę wybrać na trawnik?


Siew mechaniczny


Do wysiewu trawy polecane są siewniki mechaniczne – ręczne lub na kółkach. Dzięki nim zapewnione jest bardziej równomierne rozsiewanie nasion. Nasiona mogą być rozrzucane w sposób rotacyjny lub rzędowy. Wcześniej warto wykonać tzw. próbę kręconą siewnika, aby sprawdzić czy nasiona są wysiewane w odpowiednim zagęszczeniu. W miejscach gdzie nie dociera siewnik należy przeprowadzić ręczne dosiewanie. Najmniejszy siewnik uniwersalny ma pojemność 3 l i rozsiewa nasiona na szerokość 40 cm. Do większych powierzchni – od 300 do 800 m2 stosuje się siewniki o pojemności 10-20 l oraz szerokości wysiewu 45 i 53 cm.

Siewnik do trawy

Siewnik do trawy


Zabiegi po wysiewie


Wysiane nasiona przykrywa się cienką 1-2 cm warstwą torfu i gruboziarnistego piasku. Zabezpiecza to przed nadmiernym parowaniem wody oraz stratami nasion powodowanymi przez wiatr czy ptaki. Następnie przeprowadza się wałowanie i zrasza teren wodą, tak aby nie spłukać nasion. Dodatkowo w celu ochrony kiełkujących nasion powierzchnię można przykryć cienką agrowłókniną. Od tego jak gęsto wysiejemy nasiona zależy, czy darń będzie wzrastać równomiernie i czy trawa nie będzie wypierana przez mech i chwasty. Zbyt gęsty siew może spowodować osłabienie źdźbeł trawy, większą podatność na choroby grzybowe i łatwiejsze przemarzanie.


Termin siewu trawy


Kiedy jest najlepszy moment na wysiew trawy? Na założenie trawnika mamy do wyboru terminy od połowy kwietnia do początku czerwca (poł. IV – p. VI) i od połowy sierpnia do połowy września (poł. VIII – poł. IX). W tym czasie panują najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju trawy – dostateczna wilgotność i temperatura w ciągu dnia w zakresie 10-20 st. C. W terminie jesiennym jest mniejsze ryzyko suszy i przymrozków, a wzrost siewek nie jest ograniczany przez kiełkujące chwasty. Trzeba pamiętać, aby nie opóźniać nadmiernie siewu jesienią, gdyż skiełkowana trawa musi mieć czas na przygotowanie się do zimy. Wiosną trawę najlepiej siać w kwietniu, gdyż wówczas pozostaje najwięcej wilgoci w glebie po zimie. Wiosna to również odpowiedni moment na przeprowadzenie podsiewów trawy, w miejscach gdzie powstały ubytki na skutek zimowych mrozów i zastoisk wody. Siew przeprowadzamy w ciepły, bezwietrzny i pochmurny dzień. Należy unikać dni z ulewnymi deszczami, a także z intensywnym nasłonecznieniem. W przypadku zamontowanej instalacji do nawadniania możliwy jest również wysiew trawy w terminach letnich. Świeżo założony trawnik wymaga dużej ilości wody, dlatego należy go systematycznie podlewać, najlepiej rano lub wieczorem, do momentu aż woda w całości wsiąknie w ziemię. Nasiona powinny wykiełkować już po 2 tygodniach, a dorodna zielona darń powstanie po kilku miesiącach.

Anna Jędrzejewska

Koniecznie zobacz