Jakie nasiona traw wybrać na trawnik? Przeczytaj przed zakupem!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona traw wybrać na trawnik? Przeczytaj przed zakupem!

3,3/5 (81 ocen)

Piękny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby samemu go wyhodować, trzeba przygotować teren, wybrać najlepszą mieszankę traw i regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Trawnik uzyskany z nasion ma wiele zalet. Ponadto obecnie na rynku istnieje bardzo szeroka oferta dostępnych mieszanek nasion. Wybierając je, trzeba pamiętać, że różnie mieszanki traw mają inne cechy użytkowe. Warto więc zastanowić się dokładnie nad wyborem mieszanki najlepiej odpowiadającej naszym potrzebom. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach traw, przygotowując się do siewu trawnika.


Wygląd nasion


Podstawowymi rodzajami traw w mieszankach na trawniki są: życica, wiechlina, kostrzewa i mietlica. Życica trwała łatwo zawiązuje nasiona. Jej płaskie ziarniaki są bezostne, najczęściej koloru jasnobrunatnego lub szarego. Natomiast ziarniaki wiechliny łąkowej są oplewione i trójgraniaste. Kostrzewa czerwona wykształca żółtobrązowy, czerwony lub fioletowo nabiegły ziarniak, który jest przyrośnięty do szorstkiej plewy. Z kolei mietlica wytwarza pomarszczony ziarniak znajdujący się w przeświecających, czerwonawych plewkach.


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion może wynosić od 0,3 g do nawet 4,2 g  w zależności od rodzaju trawy. Masa 1000 nasion życicy trwałej waha się od 1,3 do 4,2 g, w zależności od gatunku. Masa 1000 nasion wiechliny łąkowej wynosi 0,3 g. Masa 1000 nasion kostrzewy wynosi 2,5 g.


Kiedy siać nasiona?


Najlepszym terminem na zakładanie trawnika z siewu jest późna wiosna, które jest zgodna z biologicznym rytmem życia traw. Na wiosnę kiełkują bowiem ich nasiona, które dojrzały jesienią poprzedniego roku. Siew najlepiej przeprowadzać w bezwietrzny i pochmurny dzień.


Jak siać nasiona?


Przed siewem mieszanki nasion trzeba dokładnie przekopać na 20-30 cm teren przyszłego trawnika i usunąć wszelkie resztki korzeni i kamienie. Pulchna struktura gleby umożliwia przesiąkanie wody i szybsze ukorzenianie się trawy. Jeśli stanowisko jest zachwaszczone, trzy tygodnie wcześniej zaleca się zastosowanie Roundupa zmieszanego z siarczanem amonu lub Chastoxem, które spotęgują jego działanie. Kolejnym krokiem jest rozsypanie dobrze rozłożonego kompostu lub obornika w dawce ok. 200 kg na 100 m2, a następnie rozsypanie nawozu wieloskładnikowego w dawce 150-300 g/m2 i  wyrównanie powierzchni. Po ubiciu gleby całą powierzchnię należy dokładnie nawodnić drobną kroplą. Jedynie tak przygotowana ziemia nadaje się do wysiewu mieszanki nasion traw.  

Siew może być przeprowadzony ręcznie lub mechanicznie, z zastosowaniem specjalnego siewnika dla nasion traw. Nasiona traw wysiewa się rzutowo, rozsypując je równomiernie po powierzchni gleby. Norma wysiewu wynosi 30-40 g na 1 m2. Trawnik wysiany z właściwą gęstością będzie zwarty i gęsty. Następnie nasiona trzeba lekko przykryć ziemią, delikatnie zagrabiając je z ziemią na głębokość 0,5-1 cm, i udeptać. Na małych powierzchniach zaleca się przykrycie nasion 2-centymetrową warstwą substratu torfowego, który dodatkowo utrzyma odpowiednią wilgotność gleby. Na koniec podlewamy trawnik bardzo drobną kroplą, by nie wypłukać nasion.  

 
Zdolność kiełkowania


Wschody nasion powinny się ukazać po dwóch tygodniach od wysiewu, a wszystkie wysiane nasiona powinny wzejść po upływie miesiąca. Jeśli tak się nie stało, zaleca się wykonanie siewu uzupełniającego, w miejscach, w których nie skiełkowały. Najlepsze warunki do kiełkowania trawy panują w okresie od maja do października, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 10 C.  


Selekcja nasion


Kupując nasiona należy zwracać szczególną uwagę na datę ważności, ponieważ nasiona zachowują maksymalną zdolność kiełkowania jedynie przez rok. Nasiona starsze niż rok mogą nie skiełkować. Kupując trawy renomowanych producentów, mamy pewność, że nasiona są testowane i nadają się do określonych zastosowań.


Odmiany nasion traw


Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej mieszanki traw, ponieważ mają one inne cechy użytkowe: jedne nadają się na miejsca słoneczne, inne na zacienione, jedne wolno rosną, inne wymagają częstego koszenia. W zależności od celów, do jakich będzie nam służyć trawnik, możemy je podzielić na: trawniki uniwersalne, rekreacyjne, użytkowane średnio i często; trawniki ozdobne, mało użytkowane; trawniki sportowe, wytrzymałe; trawniki łąkowe, pastewne, kwietne.

W tym sklepie znajdziesz duży wybór doskonałych nasion trawy na trawnik.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz