Kostrzewa łąkowa - opis, odmiany, uprawa i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Kostrzewa łąkowa - opis, odmiany, uprawa i zastosowanie

3,2/5 (82 ocen)

Kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis) należąca do rodziny wiechlinowatych to jedna z najcenniejszych i najważniejszych traw pastewnych. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze kraju i bardzo często jest uprawnia jako trawa użytkowa. Kostrzewa preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne posiadające obojętny lub lekko zasadowy odczyn pH. Nie toleruje zacienienia i nie znosi suszy oraz niskich temperatur. Nie jest też odporna na zbyt wysokie temperatury. Najczęściej zasiedla łąki, polany i przydroża.


Zastosowanie


Pomimo iż kostrzewa łąkowa jest rośliną stosunkowo wymagającą, należy do najcenniejszych traw użytkowych. Przede wszystkim jest uprawiana jako trawa pastewna, dająca wartościową paszę dla zwierząt hodowlanych. Jej pędy są bogate w cukry, białka i związki mineralne (głównie wapń). Posiadają też wysoką strawność (powyżej 70 %) i smakowitość, dlatego są bardzo chętnie zjadane przez zwierzęta. Wartość paszową kostrzewy łąkowej mogą jednak obniżać substancje ciężkostrawne (ligniny, celuloza i hemiceluloza), których stężenie wzrasta w pędach w czasie kwitnienia. Na nieodpowiednich glebach kostrzewa może też gromadzić w tkankach substancje toksyczne min. azot azotanowy. Jej pędy mogą też zawierać nieznaczne ilości innych szkodliwych związków min. glikozydów cyjanogennych oraz alkaloidów.

Kostrzewę łąkową rzadko wysiewa się jako roślinę samodzielną, tym bardziej, że nie jest polecana do skarmiania zwierząt w postaci czystej (może powodować u nich problemy trawienne). Najczęściej uprawia się ją w mieszankach z innymi trawami (np. tymotką łąkową, kostrzewą czerwoną, wiechlina łąkowa, życica trwała, wyczyńcem łąkowym, kupkówką pospolitą, w mieszankach ilość nasion kostrzewy powinna wynosić ok. 10 – 50%), koniczyną, lucerną, roślinami motylkowymi i niektórymi zbożami (jako roślina ochronna dla kostrzewy najlepsza jest pszenica jara, niepolecany jest natomiast silnie krzewiący się jęczmień jary oraz zacieniające wsiewkę owies i pszenżyto jare). Kostrzewa łąkowa jest bardzo dobrą trawą do obsiewania łąk, pastwisk oraz trwałych użytków zielonych. Nie jest natomiast polecana do uprawy na nasiona, gdyż ma tendencję do wylegania i szybko się osypuje.


Odmiany


Obecnie uprawianych jest wiele odmian kostrzewy łąkowej, z których na aktualnej liście COBORU znajduje się 18. Należą do nich między innymi: „Amelka” (odmiana pastewna, bardzo wczesna, dobrze odrastająca po koszeniu), „Artema” (odmiana pastewna, średnio wczesna, odporna na mróz i dostatecznie wytrzymała na suszę, plenna, dobrze odrastająca po skoszeniu, posiadająca jednak tendencję do wylegania), „Barvital” (odmiana pastewna, średnio wczesna, dobrze zimująca, plenna, dobrze odrastająca po koszeniu), „Cykada” (odmiana ogólnoużytkowa, średnio wczesna, nadająca się do uprawy łąkowej, pastwiskowej i polowej, zimotrwała, umiarkowanie odporna na choroby grzybowe, dobrze odrastająca po skoszeniu, stosunkowo wytrzymała na suszę, mająca tendencję do wylegania), „Dagra” (odmiana pastewna, średnio wczesna, bardzo plenna, dobrze zimująca), „Damara” (odmiana pastewna, średnio wczesna, dobrze zimująca, nie mająca tendencji do wylegania) „Fantazja” (odmiana pastewna, średnio wczesna, plenna, dobrze zimująca, szybko odrastająca po koszeniu), „Gerda” (odmiana pastewna, średnio wczesna, plenna, odporna na suszę, szybko odrastająca po koszeniu), „Justa” (odmiana pastewna, średnio późna, plenna, dobrze zimująca, dobrze odrastająca po koszeniu), „Mewa” (odmiana pastewna, średnio wczesna, dobrze zimująca, dobrze znosząca suszę, szybko odrastająca po koszeniu, mało podatna na wyleganie), „Pasja” (odmiana pastewna, średnio wczesna, dobrze zimująca, bardzo plenna, mało podatna na choroby grzybowe), „Skiba” (odmiana pastewna, wczesna, odporna na choroby i wyleganie, bardzo plenna, dobrze zimująca, dobrze odrastająca po koszeniu), „Wanda” (odmiana pastewna, średnio wczesna, plenna, dość odporna na suszę).

Kostrzewa łąkowa

Kostrzewa łąkowa (wikipedia.org, Kristian Peters, CC BY-SA 3.0)


Przygotowanie podłoża


Pod uprawę kostrzewy najlepiej nadają się gleby po roślinach okopowych, uprawianych na oborniku lub po warzywach strączkowych. Stanowisko musi być też dostatecznie słoneczne, a gleba nie może być narażona na częste przesuszanie. Podłoże pod uprawę kostrzewy łąkowej powinno być też odpowiednio przygotowane i nawiezione. Standardowe, przedsiewne dawki nawozów na 1 ha. to ok. 60 – 80 kg. N, 60 – 100 kg. P2O5 i 80 – 120 kg. K2O. Dodatkowo w latach użytkowania warto podawać na 1 ha. ok. 50 – 80 kg. N na początku wegetacji (wiosną) oraz po pokosach: ok. 60 kg. N po pierwszym pokosie i 40 kg N po drugim pokosie. W sezonie wegetacyjnym należy też uzupełnić w podłożu pozostałe składniki mineralne, wysiewając ok. 60 – 80 kg. P2O5 oraz100 – 140 kg. K2O. Ilość składników należy jednak dostosować do naturalnej żyzności gleby, gdyż przenawożenie roślin może skutkować pojawianiem się chorób oraz pogorszeniem jakości paszy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz