Wydmuchrzyca piaskowa - opis, uprawa, wymagania i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Wydmuchrzyca piaskowa - opis, uprawa, wymagania i zastosowanie

3,5/5 (316 ocen)

Zaliczana do rodziny wiechlinowatych wydmuchrzyca piaskowa nazywana też nadmorską (Leymus arenarius syn. Elymus arenarius), to bardzo ciekawa, bylinowa roślina trawiasta o nietypowych wymaganiach siedliskowych i o oryginalnie ubarwionych liściach. Wydmuchrzycę piaskową można spotkać na stanowiskach nadmorskich nie tylko w Polsce, ale również na terenie Azji, Północnej i Środkowej Europy i Północnej Ameryki. Roślina preferuje gleby suche, piaszczyste, przewiewne i przepuszczalne oraz dostatecznie słoneczne stanowiska. Jest też mrozoodporna i bardzo odporna na zasolenie. Nie lubi wilgotnych gleb, ale sprzyja jej wilgotne, nadmorskie powietrze. Ze względu na swoje szczególne upodobania, zasiedla głównie piaszczyste tereny nadmorskie oraz położone w pobliżu morza wydmy i lotne piaski. Bardzo rzadko można ją spotkać na stanowiskach oddalonych od morza, chociaż czasami zasiedla też suche, piaszczyste stanowiska leśne położone w głębi lądu lub inne obszary piaszczyste (np. Pustynia Błędowska). Zwykle w takich miejscach pojawia się jednak głównie za sprawą człowieka, zagrażając czasami roślinności miejscowej.

Wydmuchrzyca piaskowa

Wydmuchrzyca piaskowa (wikipedira.org, Kristian Peters, CC BY-SA 3.0)


Zastosowanie


Wydmuchrzyca piaskowa to szczególny gatunek trawy, wykorzystywany najczęściej do umacniania nadmorskich wydm i osuwających się, piaszczystych brzegów rzecznych. Jako roślina przeciwerozyjna, może być także wykorzystywana do rekultywacji gleb zniszczonych przez przemysł. Wydmuchrzyca może być także uprawiana w ogrodach, jednak ze względu na bardzo ekspansywny charakter wzrostu powinna być ograniczona przez podziemne zapory np. w postaci bardzo grubej folii. Trawa może być także uprawiana w dużych, wkopanych w ziemię pojemnikach. Należy tylko pamiętać, że nie może być sadzona w miejscach wilgotnych, gdyż na takich stanowiskach nie przetrwa. Z tego względu pojemniki przeznaczone do jej uprawy powinny posiadać perforowane dno, wyłożone grubą warstwą drenażu. Jeśli chcemy cieszyć się niezwykłą, błękitną barwą liści wydmuchrzycy, powinniśmy uprawiać roślinę na glebach ubogich w składniki pokarmowe, gdyż na podłożach żyznych, jej liście przybierają bardziej typową, zielonkawą barwę (zwiększa się w nich zawartość barwników, przede wszystkim chlorofilu)

Wydmuchrzyca piaskowa bardzo dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych i doskonale nadaje się do zagospodarowywania terenów suchych, jałowych i piaszczystych. Może być też wykorzystana do zadarniania terenu, ale tylko wtedy, gdy stanowisko jest słoneczne i suche. Należy też pamiętać, że jest trawą bardzo ekspansywną, a więc przeznaczony dla niej obszar musi być wystarczająco duży. Największą ozdobą wydmuchrzycy są niezwykle atrakcyjne, błękitno-niebieskie, przewieszające się, woskowane liście oraz niebieskie, przebarwiające się czasie kwitnienia na kolor beżowy kwiatostany. Młode pędy generatywne z nierozwiniętymi jeszcze kwiatostanami można zrywać, suszyć i wykorzystać do tworzenia suchych bukietów. Wydmuchrzycę bardzo łatwo jest rozmnażać, dzieląc dorosłe egzemplarze lub wykorzystując odcinki podziemnych kłączy. Trwa lepiej się krzewi, jeśli zostanie wiosną przycięta. Ciecie pozwoli też usunąć wszystkie uszkodzone przez mróz pędy i połamane, zeszłoroczne kwiatostany.

Wydmuchrzyca piaskowa

Wydmuchrzyca piaskowa


Opis


Wydmuchrzyca piaskowa jest trwałą, kępkowo-rozłogową trawą rodzimą, wytwarzającą bardzo rozbudowany system korzeniowy z licznymi, długimi, stosunkowo grubymi, dochodzącymi nawet do 1 m. długości rozłogami oraz wydającą liczne pędy wegetatywne i nieliczne pędy generatywne. Liście rozwijają się głównie na pędach wegetatywnych i mają niezwykle oryginalną, błękitno-niebieską barwę. Na ogół są dość długie, niezbyt szerokie (osiągają ok. 50 cm. długości i 12 mm. szerokości) i bardzo liczne. Blaszka liściowa jest płaska (zwija się w czasie suszy), sztywna, ostro zakończona, mocno bruzdkowana i pokryta białawym, woskowatym nalotem. Liście wydmuchrzycy posiadają też krótkie, mocno zredukowane języczki liściowe, gładkie, otwarte pochwy liściowe oraz wyraźne ostrogi. Pędy generatywne rozwijają się na początku lata i mogą dorastać do ok. 150 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz