Nasiona trawy pampasowej - zakup, odmiany i siew

Jesteś tutaj:

Nasiona trawy pampasowej - zakup, odmiany i siew

3,5/5 (406 ocen)

Nasiona trawy pampasowej (Cortaderia selloana, syn. Gynerium agrenteum) stanowią na rynku roślin ozdobnych poszukiwany rarytas. Bylina ta, jako jedna z najpiękniejszych, najokazalszych i najbujniej kwitnących traw dekoracyjnych, znana jest również pod nazwami kortaderia i okolcz srebrzysty. Dowiedz się wszystkiego o jej nasionach i najcenniejszych odmianach! Podpowiadamy jak wygląda wartościowy materiał siewny oraz kiedy i w jaki sposób należy go wysiać.


Najpiękniejsze odmiany


W Polsce największą popularność zyskały dwie odmiany kortaderii, sprzedawane jako trawa pampasowa biała i trawa pampasowa różowa. Cechują się podobnymi wymaganiami uprawowymi, jednakowym terminem kwitnienia i zbliżonymi rozmiarami (100-200 cm wysokości przy podobnej szerokości). Jedyna różnica polega na barwie kwiatów, która u popularniejszej u nas odmiany jest kremowobiała, u tej rzadszej zaś – pasteloworóżowa. Za granicą można kupić także kortaderie kwitnące na żółto i ciemnoróżowo.


Charakterystyka nasion trawy pampasowej


Okolcz srebrzysty wykształca nasiona w formie drobnych, podłużnych ziarniaków barwy jasnobrązowej, przypominających nieco ziarenka ryżu. Zawiązują się one późną jesienią z drobnych kwiatów, zebranych w pierzaste kłosy na szczytach pędów. Do siewu zaleca się przeznaczyć wyłącznie duże, suche nasiona wolne od śladów pleśni i przebarwień.

Warto wiedzieć, że prezentowany gatunek zalicza się do roślin dwupiennych, co oznacza, że w jego obrębie występują okazy żeńskie i męskie, przy czym nasiona zawiązują wyłącznie osobniki żeńskie.


Wybór materiału siewnego wysokiej jakości


Aby zyskać pewność, że nasiona trawy pampasowej obficie wykiełkują, a wschody będą cechować się odpowiednim wigorem, sięgajmy wyłącznie po materiał siewny pochodzący z zaufanych źródeł. W nasiona warto zaopatrywać się w sklepach ogrodniczych, które współpracują z renomowanymi producentami. Materiał siewny pochodzący z wykwalifikowanej plantacji, zebrany w prawidłowymi terminie, wolny od nasion chwastów i prawidłowo ususzony długo zachowuje przydatność do siewu i gwarantuje zadowalające efekty uprawy.


Termin i sposób produkcji rozsady


Ponieważ kortaderia wywodzi się z Ameryki Południowej, w polskim klimacie wymaga specjalnego traktowania. Jej nasion nie wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Należy umieścić je w inspekcie albo w miniszklarence, w specjalnym podłożu do nasion bądź mieszance torfu, piasku i ziemi kompostowej. Optymalna pora na siew to koniec marca, kwiecień i początek maja. W temperaturze 20-22°C nasiona trawy pampasowej kiełkują przez 14-24 dni. W tym okresie należy je regularnie nawadniać metodą kropelkową i wietrzyć. Siewki z 3-5 liśćmi właściwymi można przenieść do osobnych doniczek albo na rozsadnik, jednak jesienią, przed nadejściem pierwszych przymrozków, zaleca się zabrać je do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed spadkami temperatury poniżej 3°C. W drugiej połowie maja następnego roku podrośnięte okazy przenosimy na stanowisko docelowe, umiejscowione w pełnym słońcu, w świeżej, próchnicznej i dobrze przepuszczalnej glebie, która nie podmaka zimą.


Orientacyjne ceny nasion trawy pampasowej


Ceny nasion trawy pampasowej na polskim rynku wynoszą średnio od 3,00 do 4,00 zł za opakowanie o gramaturze 0,03 g. Trudniej dostępne i droższe są nasiona różowej trawy pampasowej. Nieco pospolitszą odmianę o białych kwiatostanach kupimy taniej.

Tutaj kupisz nasiona trawy pampasowej

Literatura:

1. Grzesik M., Wybrane zagadnienia z nasiennictwa roślin ozdobnych, [w:] Nasiennictwo, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 291-294, 302-303.
2. Leyhe U., Trawy i paprocie, Warszawa 2007, s. 24-25, 63, 83.
3. Trawy, red. Kozłowski S., Poznań 2012, s. 344-345.
4. Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, red. A. Bernat, Warszawa 2004, s. 666.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz