Nasiona traw ozdobnych - przeczytaj zanim kupisz!

Jesteś tutaj:

Nasiona traw ozdobnych - przeczytaj zanim kupisz!

3,4/5 (498 ocen)

Rośliny trawiaste to olbrzymia grupa odznaczająca się bogactwem form i kształtów. Trawy ozdobne, jednoroczne i wieloletnie, o każdej porze roku zachwycają wyglądem i niezwykłymi barwami. Te niskie i kępiaste tworzą z czasem piękne kobierce, te wysokie tworzą monumentalne kępy i kolumny. Z tego powodu nie mogą być strzyżone, aby zachowały swój naturalny wygląd, zmieniający się w ciągu roku. Kolory traw ozdobnych to wszystkie odcienie zieleni, paskowania, kropkowania, cętki i plamki. Warto ozdobić nimi swój ogródek i przydomowy trawnik. Większość roślin ozdobnych jest uprawiana z nasion. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach traw ozdobnych.


Wygląd i masa 1000 nasion


W Polsce uprawia się ok. 140 gatunków traw ozdobnych, a ich nasion wykazują dużą różnorodność w zależności od konkretnego gatunku. Przykładowo masa 1000 nasion trawy pampasowej wynosi zaledwie 0,3 g, ponieważ jej nasiona są rekordowo małe i mają wielkość zaledwie 0,01 mm. Natomiast masa 1000 nasion dmuszka jajowatego wynosi 800-1000 g, gdyż w 1 g materiału siewnego znajduje się 8-10 nasion.


Zdolność kiełkowania


Ważnym czynnikiem w uprawie traw ozdobnych jest konieczność zawiązania przez rośliny nasion w pierwszych latach uprawy. U niektórych gatunków wcześniejsze kwitnienie możliwe jest dzięki przetrzymywaniu kiełkujących nasiona przez kilka tygodni w temperaturze 2-5o C. Nalży pamiętać jednak, że z reguły nasiona traw ozdobnych słabo kiełkują, do wzrostu zostaje pobudzonych jedynie 40-70% z nich, w zależności od odmiany, reszta jest w stanie spoczynku. Można go przerwać, umieszczając napęczniałe nasiona w odpowiednio wysokiej, a potem niskiej, lub tylko niskiej temperaturze. W dużej większości gatunków nasiona kiełkują tylko po przemrożeniu lub przetrzymaniu po namoczeniu w chłodzie.


Kiedy siać nasiona?


Dokładny termin wysiewu nasion zależy od odporności traw na niską temperaturę. Nasiona dobrze kiełkujące wysiewa się najczęściej w maju i czerwcu wprost do gruntu lub na rozsadnik. Nasiona wymagające przemrożenia wysiewa się w październiku i listopadzie na rozsadniku lub do specjalnych skrzynek wypełnionych torfem i piaskiem i umieszcza w niskiej temperaturze. Uzyskane siewki pikuje się do pojemników, a gdy podrosną przesadza na miejsce stałe. Gatunki, których nasiona nie wymagają przemrożenia, również wysiewa się jesienią, w podobnym terminie.


Jak siać nasiona?


Większość nasion traw ozdobnych produkowana jest na osobnych stanowiskach, oddzielonych od siebie poletkami z innymi odmianami, by zachować odpowiednią izolację przestrzenną między gatunkami. Istotne jest, by zapobiec krzyżowaniu się roślin, które ma wpływ na czystość materiału siewnego.  Zachowanie wymaganej izolacji przestrzennej jest szczególnie ważne w przypadku roślin obcopylnych.

Sposób wysiewu nasion uzależniony jest od konkretnego gatunku trawy. Zalecana rozstawa dla niższych gatunków wynosi 10 x 10 cm, ponieważ przy gęstszej szybciej łysieją, duże ośliny powinny rosnąć pojedynczo lub w odległości 4-5 m od siebie. Gatunki ekspansywne należy sadzić w dużej donicy bez dna zakopanej w ziemi na głębokość 40 cm, by zapobiec ich nadmiernemu rozrastaniu się.


Zbiór nasion


Trawy ozdobne uprawiane w gruncie mogą wydawać nasiona co roku, jednak by tak się działo, muszą być przesadzane na nowe miejsca co trzy lub co cztery lata. Większość nasion roślin ozdobnych zbiera się ręcznie, ze względu na nierównomierność dojrzewania i wysoką wartość jednostkową nasion. Nasiona zbiera się z reguły w drugim roku po wysiewach. Nasiona zbiera się wielokrotnie i sukcesywnie, w miarę osiągania przez nie dojrzałości zbiorczej. Owocostany zbiera się w momencie, gdy większość nasion jest dojrzałych, a jednocześnie nie zdążyły się jeszcze osypać. Natomiast pękające owocostany, jak strąki i mieszki, zbiera się tuż przed wysypaniem się z nich nasion. Zaleca się wyłożenie gleby włókniną, by ułatwić sobie zbiór osypujących się nasion. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz