Liatra kłosowa - uprawa, rozmnażanie, choroby i szkodniki

Jesteś tutaj:

Liatra kłosowa - uprawa, rozmnażanie, choroby i szkodniki

3,3/5 (407 ocen)

Liatra (Liatris) to kępiasta bylina, pochodząca z Ameryki Północnej. Ta roślina z grupy cebulowych należy do rodziny astrowatych. Nazwa liatra obejmuje około 40 gatunków roślin. Typowym przedstawicielem gatunku jest liatra kłosowa (Liatris spicata). Liatra charakteryzuje się rurkowatymi kwiatami o długości do 2 cm, które rozkwitają w kolejności od wierzchołka do dołu kwiatostanu (nie jest to cecha typowa dla astrowatych). Posiada liście w formie trawiastej, które wyrastają z pędów pokrytych lepką wydzieliną. Liście umieszczone na dole byliny zebrane są w rozetę i osiągają długość nawet do 40 cm. Roślina jest miododajna.


Gatunki


Listra kłosowa (Liatris spicata)

Liatra kłosowa wyrasta na wysokość 50−100 cm oraz rozrasta się na szerokość 30 cm. Ma proste, wąskie i trawiaste liście w kolorze intensywnie zielonym, o długości do 35 cm. Z kępy liści wyrastają pędy kwiatowe, zakończone kwiatostanami w kształcie kolb o długości około 30 cm. Kwiaty rozwijają się od góry pędu. Roślina wydaje kwiatostany od lipca do września. Wśród odmian liatry kłosowej wyróżnia się następujące: Alba – kwitnąca na biało, Floristan Violett – błyszczące kwiatostany w kolorze fioletowym, Kobold – o kwiatach bladofioletoworóżowych. Wymienione odmiany byliny osiągają wysokość 45−60 cm, czyli są niższe od typowego okazu tego gatunku.

Liatris aspera

Liatra aspera jest gatunkiem, który dorasta do wysokości 1 m i osiąga szerokość 30 cm. Roślina rozkwita fioletoworóżowymi lub fioletowymi kwiatami, które tworzą luźne kłosy i umieszczone są na szczycie pędu. Liatra zdobi swoimi kwitami przydomowy ogród od początku lata aż do wczesnej jesieni.

Liatra kłosowa

Liatra kłosowa


Uprawa


Liatra jest byliną łatwą w uprawie. Warunki jakie należy jej zapewnić do prawidłowego rozwoju to przede wszystkim słoneczne i ciepłe stanowisko. Najlepiej, jeżeli słońce będzie padało na bylinę przez połowę dnia. Podłoże zaś powinno być żyzne i bogate w składniki pokarmowe. Gleba może być próchnicza i wilgotna, ale nie za bardzo mokra. Najważniejsze, aby roślina miała zapewniony dobry drenaż. Rosnąca na innych stanowiskach liatra będzie się rozwijała, ale jej kwitnienie zapewne będzie mniej obfite. Taką bylinę można wspomóc nawozami dostarczającymi brakujących składników odżywczych, najlepsze będą wieloskładnikowe. Liatrę, którą uprawiamy w najkorzystniejszych dla jej wzrostu i kwitnienia warunkach też musimy nawozić. Zasilamy ją każdej wiosny. Słabiej kwitnąca roślina wymaga zmiany miejsca i warunków glebowych. Chociaż liatra z powodzeniem może rosnąć na jednym stanowisku przez kilka sezonów. Na korzyść uprawy byliny przemawia to, że dobrze znosi długie okresy suszy oraz jest odporna na niskie temperatury, a także niekorzystne warunki atmosferyczne.

Liatra kłosowa

Liatra kłosowa

Rozmnażanie


Bylinę rozmnaża się poprzez nasiona albo za pomocą bulw. W pierwszym przypadku nasiona wysiewa się do inspektu w okresie wiosennym. Po koniecznym dla nasion okresie stratyfikacji, należy wysiać je dość płytko. Rośliny wyhodowane z nasion zakwitają zazwyczaj po 3 latach. Chcąc pozyskać młode rośliny z bulw, trzeba pobrać je z systemu korzeniowego dorosłego egzemplarza. Następnie posadzić na głębokość 10 do 20 cm, zachowując rozstaw około 20 cm. Kwitnienie u takich bylin występuje w roku następnym. Liatrę można rozmnożyć także poprzez podział rośliny. Najodpowiedniejszym na to czasem będzie moment przesadzania liatry.

Liatra kłosowa - odmiana Alba

Liatra kłosowa - odmiana Alba czytaj dalej...

Koniecznie zobacz