Miechunka rozdęta i peruwiańska - uprawa i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Miechunka rozdęta i peruwiańska - uprawa i zastosowanie

3,3/5 (209 ocen)

Miechunka (Physalis), nazywana także peruwiańską wiśnią, należy do rodziny psiankowatych. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej, skąd sprowadzono ją do Afryki, Azji i Europy. Jest dziko rosnącą byliną, którą w Polsce można spotkać u podnóża Tatr, z ich południowej strony. Miechunka jest dość popularną rośliną i często uprawianą, ze względu na dekoracyjność jej owoców, które kształtem przypominają lampiony. Wewnątrz lampionów schowane są jagody o słodko-gorzkim smaku, wykorzystywane kulinarnie i leczniczo. Miechunka stanowi znakomitą ozdobę przydomowych rabat, a jej pędy po ususzeniu mogą być użyte do stworzenia bukietowej kompozycji. Uprawiana bywa zazwyczaj w wiejskich ogródkach.


Gatunki


Wśród rodzaju wyróżnia się całkowicie i częściowo zimotrwałe rośliny jednoroczne oraz zielne byliny. Ze względu na inwazyjność (obfite rozprzestrzenianie się rośliny, które stanowi dla fauny i flory danego ekosystemu) niektórych roślin, uprawia się tylko jej dwa zimotrwałe gatunki – Physalis alkekengi oraz Physalis peruviana.

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Miechunka rozdęta jest śródziemnomorską rośliną wieloletnią, która dorasta do wysokości 1 m. W naturalnym środowisku rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach, a także w niższych partiach górskich. Ten gatunek cechuje się niepozornymi kwiatami w kolorze kremowobiałym, które pojawiają się latem. Łodygi rośliny są wiotkie i nierozgałęzione oraz formują się w kłącza. Z łodyg wyrastają ostro zakończone, lancetowate i zielone liście o długości do 12 cm. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się czerwonopomarańczowe lampiony o szerokości około 5 cm. Wewnątrz takiego owocu znajdują się jadalne jagody, również w kolorze czerwonopomarańczowym. Ozdobne owoce wykorzystywane są do tworzenia suchych bukietów. W tym celu łodygi należy ściąć w początkowym etapie zabarwiania się kielicha, a następnie zawiesić w przewiewnym miejscu. W niektórych krajach spożywa się owoce rośliny, jednak ich smak nie jest tak apetyczny jak owoców miechunki peruwiańskiej. Dojrzała miechunka rozdęta osiąga wysokość 60 cm oraz rozrasta się na szerokość 60 cm.

Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana)

Miechunka peruwiańska, inaczej miechunka jadalna lub rodzynek brazylijski, to jednoroczna roślina, która dorasta do 1 m wysokości. Jest byliną w formie rozłożystej, o sztywnych pędach. Zakwita w okresie letnim niepozornymi, gwiaździstymi kwiatami w kolorze żółtym, z purpurowymi plamami. W drugiej połowie lata wytwarza bladokremowe kielichy, w których ukryte są żółte owoce. Jej owoce i nasiona są jadalne, a zawarte w nich witaminy i substancje mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Physalis peruviana nadaje się również do uprawy doniczkowej.

Miechunka - ozdobne lampiony

Miechunka - ozdobne lampiony czytaj dalej...

Koniecznie zobacz