Kolcowój (Krzew Goji) - uprawa i jagody

Jesteś tutaj:

Kolcowój (Krzew Goji) - uprawa i jagody

3,4/5 (451 ocen)

Kolcowój pospolity lub też szkarłatny (Lycium barbarum) to roślina należąca do rodziny psiankowatych, a jej ojczyzną są prawdopodobnie Chiny. Ponieważ kolcowój nie jest bardzo wymagający, a przy tym posiada walory dekoracyjne, często uprawia się go w ogrodach, jako roślinę ozdobną.


Cechy charakterystyczne


Krzew dorasta do wys. 1–3 m., a jego wiotkie pędy, rzadko pokryte niewielkimi kolcami, ładnie przewieszają się na zewnątrz. Posiada sztywne, lancetowate, wąskie, ciemnozielone liście dł. ok. 6 cm., ułożone na pędach naprzemiennie. Miododajne kwiaty są wydłużone, niewielkie (ok. 2 cm.), pojedyncze, jasnofioletowe, z dość wyraźnie wystającymi pręcikami. Płatki delikatnie wywijają się na zewnątrz. Na roślinie pojawiają się w maju, zwykle po kilka na wydłużonych szypułkach i kwitną aż do późnej jesieni. Po przekwitnieniu (zwykle od sierpnia) zawiązują podłużne, niewielkie owoce (ok. 2 cm. dł.) . Początkowo są one zielone, po dojrzeniu szkarłatno czerwone. Poza pokrojem to właśnie owoce i kwiaty stanowią podstawowy walor dekoracyjny tej rośliny.


Wymagania uprawowe


Aby jednak bujnie kwitła i zawiązywała dużo owoców, należy sadzić ją w miejscach słonecznych, na glebach ciepłych, żyznych, przewiewnych i bogatych w związki azotowe. Wprawdzie na ubogiej, piaszczystej glebie i w miejscu nieco zacienionym też sobie poradzi, ale będzie kwitła i owocowała znacznie gorzej. Dobrze znosi suszę oraz niskie temperatury. Kolcowój pospolity rozmnażany jest zwykle przez sadzonki lub odrosty korzeniowe. Ponieważ mocno się rozrasta, trzeba mieć na uwadze możliwość inwazyjności rośliny. Ten gatunek kolcowoju łatwo dziczeje, dlatego można go spotkać w naszym kraju również na wielu stanowiskach naturalnych.

Kolcowój - liście i owoce

Kolcowój - liście i owoce

Dobrze sprawdza się jako cięty, gęsty żywopłot lub do obsadzania skarp. Posadzony samodzielnie i pozostawiony sam sobie, może szybko rozrosnąć się w gęste, niezbyt atrakcyjne zarośla. Liście, pędy oraz niedojrzałe owoce kolcowoju pospolitego, zawierają w swoim składzie substancje toksyczne, dlatego uważa się go za roślinę trującą. Być może ta cecha przyczyniła się do powstania obiegowej nazwy zwyczajowej - „czarci umysł”. Natomiast właściwości dojrzałych owoców, często nazywanych „jagodami goji” oraz ich przydatność do spożycia, budzi obecnie wiele kontrowersji.


Właściwości kolcowoju pospolitego


Zanim bliżej przyjrzymy się tematowi, trzeba mieć na uwadze fakt, że istnieje również bardzo bliski krewny kolcowoju pospolitego – kolcowój chiński (Lycium chinense). Ten gatunek różni się od pospolitego niższym wzrostem (ok. 1 wys.), większą ilością cierni oraz bardziej wydłużonymi liśćmi i owocami. Obficiej też kwitnie i owocuje. Jest również nieco wrażliwszy na niskie temperatury, więc wymaga zimowego okrycia. Kolcowój chiński najczęściej rozmnażany jest z nasion, które wymagają jednak kilkutygodniowego okresu stratyfikacji.

Kolcowój z jagodami goji

Kolcowój z jagodami

Walory prozdrowotne i właściwości lecznice tej rośliny, są jak dotąd niepodważalne. Dojrzałe owoce są słodkie i dość smaczne, przy czym zawierają wiele cennych składników, w tym witaminy (A, C, z grupy B), flawonoidy, aminokwasy oraz karotenoidy. Z tego względu od dawna były wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Preparaty z dojrzałych owoców oraz owoce suszone, poleca się przy schorzeniach układu pokarmowego, chorobach wątroby, nerek i oczu, regulacji we krwi poziomu cukru oraz cholesterolu, bezsenności, dla wspomagania układu nerwowego oraz łagodzenia stresu, a także poprawienia ogólnego samopoczucia i podniesienia kondycji organizmu. Obecnie bada się także właściwości przeciwnowotworowe rośliny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz