Tawuła szara - sadzenie, uprawa, cięcie, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tawuła szara - sadzenie, uprawa, cięcie, pielęgnacja i rozmnażanie

3,5/5 (1137 ocen)

Tawuła szara jest odpornym na mrozy i niewymagającym krzewem ozdobnym o szerokim zastosowaniu. Jej giętkie gałęzie obsypane białymi kwiatami stanowią jedną z najwcześniejszych ozdób ogrodów i miejskich parków.


Opis


Tawuła szara (Spiraea cinerea) to wysoki, rozłożysty krzew osiągający 1,5-2 m wysokości. Jej największym walorem dekoracyjnym są długie pędy, zwisające do ziemi. W kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści, tawuła szara obsypuje się gęstwą białych kwiatów. Nieduże, zielone liście tego krzewu jesienią przybierają złocistożółty kolor. Jedną z najodporniejszych i najpopularniejszych odmian tawuły szarej jest tawuła norweska „Grefsheim” o szarozielonych, drobnych liściach.


Wymagania


Tawuła szara nie ma wysokich wymagań co do rodzaju gleby. W jej uprawie najlepiej sprawdzi się podłoże przepuszczalne i dość żyzne, lekko alkaliczne lub lekko kwaśne, nieprzesychające. Krzew ten najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu, ale toleruje również półcień. Jest odporny ma mrozy, choroby i szkodniki.


Sadzenie


Tawułę szarą sadzimy od kwietnia do października, kiedy nie występują przymrozki. Podłoże starannie przygotowujemy, usuwając chwasty. Następnie wykopujemy dół o szerokości dwukrotnie większej, niż bryła korzeniowa naszego krzewu. Jego głębokość powinna być równa głębokości pojemnika, z którego przesadzamy tawułę. Dół zasypujemy ziemią ogrodową zmieszaną z obornikiem lub rozłożonym kompostem. Pamiętajmy, że krzewy nie lubią mocno zbitej ziemi, w której trudno im rozwijać korzenie.

Jeśli sadzimy tawułę szarą na ciężkiej glebie gliniastej, zapewnijmy jej drenaż. Dno dołu przed wyłożeniem nawozu należy wzruszyć i wymieszać ze żwirem bądź gruboziarnistym piaskiem. W przypadku gleby zlewnej warto poruszyć również jego boczne ściany.

Ziemia, w której sadzimy krzew, powinna być dobrze nawodniona. Przed wyjęciem tawuły z pojemnika podlewamy ją, ponieważ przesuszone korzenie mogą uniemożliwić roślinie przyjęcie się w nowym miejscu. Przed sadzeniem rozluźniamy splątane korzenie zewnętrzne, by ułatwić im rozrastanie się. Po zasypaniu dołu udeptujemy ziemię wokół tawuły i ponownie ją podlewamy.

Dorosła tawuła szara dobrze znosi przesadzanie. Krzew warto wykopać z dużą bryłą ziemi, by mieć pewność, że nie uszkodziliśmy korzeni.

Tawuła szaraPielęgnacja


Bezpośrednio po posadzeniu i podlaniu młodej rośliny warto zaściółkować podłoże wokół niej. W ten sposób nie tylko ograniczymy parowanie wody, co jest istotne zwłaszcza na glebach piaszczystych, lecz również znacznie zmniejszymy liczbę wschodzących chwastów. Trawa rosnąca przy pniu nie szkodzi tylko dorosłym roślinom.

Do ściółkowania nadaje się żwir, ale jeśli użyjemy materiału organicznego – np. substratu korowego lub łupin kakaowca – zapewnimy roślinie potrzebne składnik odżywcze. Drobne ściółki powinny być regularnie podlewane, ponieważ gdy wyschną mogą zostać rozniesione przez wiatr.


Cięcie


Cięcie tawuły szarej przeprowadzamy po zakończeniu kwitnienia. Usuwamy stare i chore gałęzie. Jeśli sadzimy kilka krzewów w roli żywopłotu, warto skrócić ich pędy tak, by sięgały 15 cm nad ziemię. Każdego kolejnego roku tniemy młode pędy zostawiając 25 cm nowego przyrostu. Gdy żywopłot wyrośnie na pożądaną wysokość, usuwamy 2-3 cm przyrostu rocznie.


Rozmnażanie


Tawułę szarą możemy rozmnażać na kilka sposobów. Najłatwiejsza metoda to przesadzanie odrostów, które z czasem pojawiają się obok dorosłych krzewów. Kiedy gleba nie jest zamarznięta, możemy ją rozgarnąć i odciąć młody pęd tuż przy korzeniu głównym. Następnie sadzimy młodą roślinę od razu do gruntu lub, jeśli jej system korzeniowy nie jest dostatecznie rozwinięty, do doniczki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz