Forsycja pośrednia - odmiany, uprawa i cięcie

Jesteś tutaj:

Forsycja pośrednia - odmiany, uprawa i cięcie

3,3/5 (66 ocen)

Wśród wielu ogrodowych krzewów ozdobnych forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) zajmuje miejsce szczególne, gdyż zakwita bardzo wczesną wiosną i należy do gatunków najpiękniej i najbujniej kwitnących o tej porze roku. Forsycja pośrednia jest międzygatunkowym mieszańcem (wyprowadzonym od forsycji zwisłej i zielonej), zaliczanym do rodziny oliwkowatych. W naszym kraju czuje się stosunkowo dobrze, choć w wyjątkowo mroźne zimy jej paki kwiatowe mogą zostać poważnie uszkodzone, przez co roślina w danym sezonie nie zakwitnie lub będzie kwitła bardzo słabo.


Opis


Forsycja pośrednia jest okazałym krzewem, dorastającym do wysokości ok. 3 m. Dzięki swoim sztywnym, wyprostowanym pędom, posiada lekko rozłożysty pokrój i nie ma tendencji do pokładania się na ziemi. Jej liczne, intensywnie żółte kwiaty rozwijają się niezwykle wcześnie (III-IV) i bardzo gęsto pokrywają bezlistne, oliwkowozielone (młode) lub jasnobrązowe (starsze, z widocznymi przetchlinkami) pędy. Jeśli w styczniu gałązki forsycji zostaną ścięte i umieszczone w wodzie w ciepłym pomieszczeniu, kwiaty rozwiną się na nich po miesiącu lub nawet wcześniej. Forsycja może czasem powtórzyć kwitnienie pod koniec lata lub wczesną jesienią, jednak wtedy z reguły jest ono dużo słabsze. Dość duże, jajowate, ciemno zielone i piłkowane na brzegach liście, zaczynają pojawiać się na pędach dopiero po przekwitnięciu kwiatów i zdobią roślinę aż do jesieni. Wtedy przebarwiają się na żółto i przed zimą opadają.

Forsycja pośrednia

Forsycja


Odmiany


Forsycja pośrednia bywa uprawiana w ogrodach zarówno jako czysty gatunek jak i jego odmiany ozdobne, różniące się między sobą głównie odcieniem kwiatów, kolorem liści oraz wysokością i siłą wzrostu. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi: „Golden Times” – bardzo piękna odmiana o żółtych kwiatach i zielonych liściach z żółtym, szerokim obrzeżem, kwitnie mniej obficie od gatunku, dorasta do wys. 1,5 m., „Goldzauber” odmiana o dużych, ciemnożółtych kwiatach, kwitnąca obficie i osiągająca ok. 2 m. wys., „Lynwood” odmiana posiadająca bardzo sztywne, wyprostowane pędy i duże, ciemnożółte kwiaty, „Spectabilis Variegated” – niezwykła odmiana o ciemnożółtych kwiatach i zielonych, biało lub żółto obrzeżonych liściach, kwitnie obficie, dorasta do ok. 2-3 m. wys., „Spectabilis” – jedna z najpopularniejszych odmian o zielonych liściach i ciemnożółtych, dużych kwiatach, kwitnie bardzo obficie i dość późno (IV), dorasta do ok. 3 m., wys., „Maluch” – należy do najniższych odmian forsycji pośredniej, gdyż osiąga zaledwie ok. 1 m. wys., posiada ciemnożółte kwiaty i kwitnie bardzo obficie, odmiana wyhodowana w Polsce.

Forsycja i berberys

Forsycja i berberys


Wymagania uprawowe


Forsycja pośrednia nie jest krzewem trudnym w uprawie, chociaż posiada pewne wymagania w stosunku do stanowiska. Najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i słonecznych, choć poradzi sobie także w półcieniu. Jest też odporna na zanieczyszczenia miejskie i mało podatna na choroby oraz szkodniki (słabe rośliny, uprawiane na nieodpowiednich stanowiskach, może czasem zaatakować mączniak prawdziwy). Oczekuje jednak dość dobrego, żyznego, przepuszczalnego i stosunkowo wilgotnego podłoża, gdyż bardzo źle znosi suszę i w gorące, bezdeszczowe lata często więdnie.

Kwitnąca forsycja

Kwitnąca forsycja

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz