Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

3,6/5 (630 ocen)

Krzewy hortensji piłkowanej (Hydrangea serrata) o dużych, efektownych kwiatostanach są wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jej kwiaty nadają się również do cięcia i do suszenia.


Opis


Hortensja piłkowana to podgatunek hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Ten ozdobny krzew wywodzi się ze Wschodniej i Południowej Azji. Charakteryzuje się pokrojem wzniesionym i osiąga 100-150 cm wysokości oraz 60 cm szerokości. Jego lancetowate liście mają kolor ciemnozielony do jasnozielonego z odcieniem czerwieni. Okazałe kwiatostany hortensji piłkowanej przypominają delikatną koronkę. Mogą być wklęsłe lub wypukłe. Kwiaty płodne są niebieskie lub białe, a otaczające je kwiaty płonne – najczęściej niebieskie bądź różowe. Ich kolor zależy od odczynu gleby. Hortensja piłkowana kwitnie od czerwca do września, w zależności od odmiany. Jej walory dekoracyjne są cenne zwłaszcza jesienią, gdy w ogrodzie często nie ma już innych kwiatów.


Odmiany

 

  • Bluebird – kwitnie od lipca do września. Osiąga wysokość 120 cm. Wytwarza duże kwiatostany o średnicy 20 cm. Na glebach wapiennych jej kwiaty mają kolor różowy do purpurowego, a na kwaśnych ciemnoniebieski. Jasnozielone liście czerwienieją jesienią. Jest to odmiana wrażliwa na mrozy;
  • Diadem – kwitnie od czerwca do sierpnia. Dorasta do 100 cm. Ma małe kwiatostany z intensywnie czerwonymi lub niebieskimi, pachnącymi kwiatami, a jesienią jej liście stają się purpurowe;
  • Grayswood – kwitnie od czerwca do sierpnia. Może osiągnąć 200 cm wysokości. Wytwarza białoróżowe kwiaty, które zmieniają kolor na czerwony;
  • Intermedia – kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty płodne są niebieskie, płonne biało-różowe, liście zaś ciemnozielone. Dobrze znosi półcień;
  • Miranda – wyrasta na wysokość 75 cm. Wytwarza kwiaty bladoniebieskie do różowych, w zależności od odczynu gleby;
  • Preziosa – kwitnie od lipca do września. Dorasta do 150 cm. Jej jasnoróżowe kwiaty zmieniają barwę na intensywną czerwień. Liście są brązowawe;
  • Rosalba – osiąga do 120 cm wysokości. Płodne kwiaty tej odmiany są czerwone, płonne różowo-białe, a liście jasnozielone.


Wymagania


Hortensja piłkowana ma wysokie wymagania glebowe. Najlepiej rośnie i kwitnie na świeżym, żyznym i wilgotnym podłożu. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5,5). Jeśli sadzimy hortensję na podłożu wapiennym, konieczne jest zakwaszenie go torfem i siarczanem glinu (1,5-5 kg na 1m3 podłoża). Roślina ta dobrze znosi półcień. Najlepiej rośnie w miejscach zacisznych, ale udaje się również na terenach odsłoniętych. Hortensja piłkowana jest stosunkowo odporna na przymrozki, nie należy jej jednak sadzić w miejscach o wystawie wschodniej, w których byłaby narażona na działanie zimnego wiatru.


Sadzenie


Hortensję piłkowaną sadzimy na podłożu nawiezionym przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Krzew ten lubi wilgotną, gliniastą glebę. Jeśli podłoże jest mocno zbite, warto wzruszyć brzegi dołu łopatą, a ziemię na dnie zmieszać z piaskiem lub żwirem, żeby zapewnić roślinie drenaż. Po sadzeniu obficie podlewamy nasz krzew, nawet jeśli pogoda jest deszczowa. Warto rozłożyć wokół niego pięciocentymetrową warstwę ściółki, by ograniczyć parowanie.

Kwitnąca hortensja piłkowana

Kwitnąca hortensja piłkowana


Pielęgnacja


Wczesną wiosną usuwamy szczytowe pączki, by pobudzić hortensję do rozkrzewiania się. To również pora na zrywanie przekwitłych kwiatów, które zimą chroniły pąki przed przemarznięciem. Wycinamy też stare, suche pędy na wysokości 2-5 cm od ziemi.

Jesienią przyziemne części hortensji piłkowanej okrywamy suchymi liśćmi. Wrażliwe odmiany możemy otulić słomą lub innym suchym materiałem i owinąć płótnem bądź folią z otworami. Korzenie odporniejszych roślin przykrywamy grubą warstwą suchej ściółki. Hortensje rosnące przy żywopłocie albo w pobliżu drzew nie wymagają okrywania na zimę.


Rozmnażanie


Latem rozmnażamy hortensje piłkowane porzez sadzonki zielne z wierzchołków młodych, niekwitnących pędów. Przed tym zabiegiem należy dobrze nawodnić roślinę, z której zamierzamy pobrać sadzonki. Nasycone wodą pędy łatwiej się ukorzenią. Do rozsady wybieramy wierzchołki posiadające przynajmniej dwa ulistnione węzły. Jesień i zimę młode rośliny muszą spędzić w ciepłym inspekcie.

Hortensję piłkowaną można rozmnażać również porzez odkłady. Wiosną należy przygiąć boczne pędy do ziemi i przysypać je glebą tak, by ich końce wystawały ponad ziemię. Wierzchołki pędów przywiązujemy do podpórki.


Nawożenie


Każdego roku wczesną wiosną zasilamy hortensję piłkowaną nawozem wieloskładnikowym. Krzewy rosnące na glebie alkalicznej wymagają dodatkowo regularnego rozkładania obornika lub kompostu. Dbając o zakwaszenie gleby i obecność takich pierwiastków jak żelazo i glin, będziemy mogli cieszyć się intensywnie niebieskimi kwiatami. Jeśli hodujemy różowe odmiany hortensji na kwaśnej glebie, co roku ją wapnujemy (75 g wapna na 1m2). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz