Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

Jesteś tutaj:

Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

3,5/5 (260 ocen)

Hortensje to bardzo lubiane i cenione krzewy ozdobne. Ich piękne, duże kwiaty stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych w każdym ogrodzie. Do najpopularniejszych należą hortensje ogrodowe i bukietowe, jednak poza nimi w uprawie można również spotkać inne, mniej znane gatunki. Jednym z nich jest dość ciekawa hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia), której największym walorem ozdobnym są niezwykle oryginalne liście.


Opis


Hortensja dębolistna jest bardzo rozłożystym krzewem średniej wysokości (ok. 1,5 m.), posiadającym dość sztywne, drewniejące pędy, w górnej części przewieszające się na zewnątrz oraz duże, klapowane i powcinane liście, przypominające wyglądem liście dębu (stad nazwa gatunkowa). Młode pędy oraz spód liści pokryte są delikatnymi włoskami. Przez większą część sezonu liście mają barwę zieloną, ale jesienią spektakularnie przebarwiają się na ciemnoczerwony lub nawet bordowy kolor i do bardzo późnej jesieni pozostają na pędach (jest to jedyna hortensja, przebarwiająca liście jesienią). Hortensja dębolistna zakwita latem (VII-IX), na końcach pędów rozwijając dość duże, luźne, wiechowate kwiatostany, złożone z drobnych kwiatów płodnych i większych płonnych. Kwiaty mają zwykle kolor biały, jednak u odmian mogą różnić się odcieniem lub barwą.


Odmiany


Ponieważ hortensja dębolistna nie jest tak popularna jak ogrodowa, posiada znacznie mniej odmian ozdobnych, wśród których znajdują się głównie: „Snow Queen” – kwitnąca bardzo obficie i posiadająca duże, liczne, białe kwiaty płonne, dorastająca do ok. 1,5 m., „Snowflake” – o białych, dużych, półpełnych kwiatach płonnych, które z czasem różowieją, „Burgundy” – odmiana o wyjątkowo ładnie wybarwiających się jesienią liściach i białych, z wiekiem różowiejących kwiatach płonnych, dorastająca do ok. 1,5 m. wys., „Little Honey” – jedna z najpiękniejszych odmian, której liście posiadają w sezonie intensywnie żółtą barwę, a jesienią przebarwiają się na czerono-bordowy kolor, odmiana karłowa, dorastająca do ok. 0,5-0,6 m., szczególnie przydatna do małych ogrodów.

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistnaWymagania uprawowe


Hortensja dębolistna ma dość podobne wymagania uprawowe do innych gatunków hortensji. Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych lub cienistych i preferuje wilgotne (ale nie mokre), próchnicze, żyzne i lekko kwaśne podłoże. Może także rosnąć w miejscu bardziej słonecznym, jednak wtedy wymaga częstszego podlewania. Na takim stanowisku może się też zdarzyć, że ostre słońce poparzy jej liście. Hortensja dębolistna nie jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym, gdyż znosi spadki temperatur do ok. 23°C poniżej zera. Z tego względu nie należy jej uprawiać w chłodniejszych rejonach kraju, a młode egzemplarze okrywać na zimę namiotem z włókniny. Najczęściej przemarzają pędy z pąkami kwiatowymi, dlatego po ostrej zimie, rośliny te nie zawsze zakwitają. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz