Kalina hordowina - uprawa, odmiany, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Kalina hordowina - uprawa, odmiany, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (144 ocen)

Kalina hordowina to duży krzew o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Mimo że na zimę traci liście i kwiaty, owoce zachowuje aż do przedwiośnia, dzięki czemu zdobi ogród przez cały rok.


Opis


Kalina hordowina (Viburnum lantana) jest szybko rosnącym krzewem, który osiąga do 3-5 m wysokości i szerokości. Ceni się ją ze względu na efektowne, jajowate, ząbkowane liście o pomarszczonej powierzchni, występujące w różnych odmianach kolorystycznych. W półkulistych kwiatostanach o średnicy 10 cm powstają białe kwiaty o delikatnym zapachu. Kwitnienie kaliny hordowiny przypada na czerwiec. W lipcu krzew wytwarza jaskrawoczerwone owoce, które ciemnieją w miarę dojrzewania, aż staną się czarne. Drobne, trujące jagody rosną w kiściach i zimą pięknie zdobią ogród.


Odmiany

 

  • „Aureovariegata” – krzew o pokroju kulistym osiągający 3 m wysokości i tyle samo szerokości. Jego największym walorem są pomarszczone, zielono-żółte liście pokryte włoskami. Odmiana ta wytwarza kremowe kwiaty (czerwiec) i czerwone owoce (lipiec). Wymaga gleby wapiennej;
  • „Aureum” – ma pokrój wzniesiony i dorasta do 2,5-3 m. Tworzy żółte liście, które latem przybierają kolor zielony. Ta odmiana lubi cięcie. Kwitnie w maju, dobrze rośnie nawet na suchych i ubogich glebach. Jest całkowicie odporna na mrozy.

Kalina hordowina

Kalina hordowina


Wymagania


Kalina hordowina dobrze czuje się na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Jest niewrażliwa na wiatr. Krzew ten rośnie najlepiej na glebach głębokich i gliniastych, mocno zasadowych. Aby zorientować się, czy ziemia w naszym ogrodzie jest odpowiednia dla kaliny hordowiny i innych krzewów lubiących gleby alkaliczne, warto obserwować dziko rosnące rośliny. Na glebach kwaśnych licznie występują czerwiec roczny, fiołek polny, rumian polny i szczaw. Jeśli zaś w naszym ogrodzie rozpleniły się cykoria podróżnik, miłek wiosenny, mak polny i podbiał pospolity, mamy glebę zasobną w wapń. Warto jednak zdecydować się na dokładny pomiar z użyciem testera pH. Kalina hordowina toleruje podłoża lekko kwaśne (poziom pH nie powinien być niższy niż 6,1).Sadzenie


Rozważnie zaplanujmy miejsce, w którym chcemy zasadzić kalinę hordowinę, ponieważ roślina ta szybko rośnie i szeroko się rozrasta. Jeżeli planujemy posadzić obok siebie kilka egzemplarzy, zostawmy między nimi miejsce równie połowie średnicy wyrośniętego krzewu. Podłoże musi być starannie odchwaszczone i wilgotne. Należy je również wzbogacić nawozem organicznym. Pamiętajmy o obfitym podlaniu rośliny przed sadzeniem, ponieważ z wilgotnej ziemi łatwiej ją wyjąć bez uszkadzania.

Jeśli kupiliśmy krzew o odsłoniętych korzeniach, ich wyschnięte i zdeformowane fragmenty należy usunąć. Po zasadzeniu starannie udeptujemy ziemię wokół rośliny, by gleba wypełniła przestrzenie między korzeniami. Nowo posadzoną kalinę podlewamy.


Pielęgnacja

    
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczenie młodych krzewów, które dopiero wykształcają system korzeniowy. Chwasty, zwłaszcza te o głęboko sięgających korzeniach (np. powój) stanowią dla nich niebezpieczną konkurencję do składników odżywczych. Ponadto – jeśli zachodzi taka potrzeba – usuwamy stare i chore pędy kaliny.  

Owoce kaliny hordowiny

Owoce kaliny hordowiny


Cięcie


Kalina hordowina nie wymaga cięcia. Należy wybrać jej w ogrodzie takie miejsce, w którym będzie mogła rosnąć swobodnie, ponieważ o walorach estetycznych tego krzewu stanowi jego naturalny kształt. Sporadycznie możemy wycinać jedynie najstarsze pędy. Najlepiej robić to w trakcie kwitnienia i do 2 tygodni po jego zakończeniu, nie częściej niż co kilka lat. Pędy zeschnięte i zniekształcone, a także wyrastające zbyt daleko na zewnątrz krzewu, możemy przycinać przez cały rok. Do przycinki używamy tylko ostrych narzędzi, którymi łatwo będzie wykonać czyste cięcie – nierówna powierzchnia rany zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Dodatkowo miejsce po cięciu warto posmarować maścią ogrodniczą.


Nawożenie


Kalina hordowina nie ma wysokich wymagań co do żyzności gleby. Możemy zasilać ją nawozem wieloskładnikowym wiosną i latem – do końca sierpnia. Dodatkowo konieczne może okazać się wapnowanie kwaśnej gleby. Używamy w tym celu wapna węglanowego (CaCO3). Taki związek działa powoli i nie powoduje gwałtownych zmian w środowisku. Stosując specjalne preparaty ogrodnicze, takie jak Dolovit, możemy razem z wapnem dostarczyć naszym krzewom magnez. Najlepiej ograniczyć czas wapnowania gleby do jesieni, ponieważ zabieg ten przesusza glebę, co jest szkodliwe dla roślin w okresie wegetacji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz