Lantana - krzew z pięknymi kwiatami

Jesteś tutaj:

Lantana - krzew z pięknymi kwiatami

3,6/5 (95 ocen)

Balkony i tarasy to miejsca, w których nie powinno zabraknąć zróżnicowanych roślin kwitnących. Wśród wielu gatunków na uwagę zasługuje także lantana. Aż trudno uwierzyć, że ten niewielki krzew o bardzo dekoracyjnych, przebarwiających się kwiatostanach, w sprzyjających warunkach może być uznany także za chwast. W naszym klimacie lantana nie przeżyje zimy, dlatego też w tym czasie, powinna być przeniesiona do odpowiedniego, zabezpieczonego przed niską temperaturą pomieszczenia.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Lantana należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae) i liczy sobie wiele gatunków, przy czym najczęściej spotykanym w uprawie jest bardzo dekoracyjna Lantana camara, a tak naprawdę mieszańce określane jako Lantana x hybrida.

Mimo że naturalne siedliska gatunku występują w tropikalnej części Ameryki, obecnie występuje także w innych częściach świata o podobnym klimacie. Łatwo się rozmnaża, tak więc potrafi w szybkim tempie zasiedlić znaczne obszary, niejednokrotnie traktowana jest jako chwast.

Z rodzaju Lantana warto wspomnieć także o lantanie montewidejskiej, która również sprawdzi się jako roślina tarasowa.

Czy wiesz że …

Wszystkie części rośliny są trujące, dlatego też warto zastanowić się nim roślina stanie się częścią naszej balkonowej bądź tarasowej przestrzeni, zwłaszcza jeżeli kontakt z rośliną będą miały małe dzieci. Właściwości trujące stanowią zagrożenie także dla zwierząt.

Kwiat Lantany

Kwiat Lantany

Lantana pospolita - kilka uwag o budowie


W sprzedaży możemy nabyć liczne odmiany lantany, choć to mieszańce, charakteryzujące się zmienną barwą kwiatów, a także siłą wzrostu.

Lantana pospolita jest silnie krzewiącą się rośliną ozdobną, która w swoich ojczystych stronach może osiągać do 2- 3 m wysokości. W uprawie jest dużo mniejsza, a poza tym może być prowadzona w formie drzewka. Ze względu na silne krzewienie, zazwyczaj jest przycinana.

Pędy lekko cierniste, wzniesione, u dołu drewniejące, liście owalne, ząbkowane, z delikatnie zagłębionymi nerwami, zielone.
Kwitnące okazy możemy zakupić już późną wiosną, a samo kwitnienie, przy prawidłowej pielęgnacji może trwać do późnej jesieni.

Liczne kwiaty zebrane są w baldachogrona. Barwa kwiatów zmienna m.in. biała, żółta, pomarańczowa, czerwona, różowa, a także formy dwubarwne. Warto podkreślić, że barwa kwiatów w przeciągu całego sezonu wegetacyjnego zmienia się sprawiając, że niewielki krzew zachwyca zmienną kolorystyką np. odcieniami żółci, pomarańczy i czerwieni. Po przekwitnięciu pojawiają się pestkowce będące owocem lantany.


Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Profesor Raoux’

Dekoracyjna odmiana o kwiatach w barwie żółto-pomarańczowo- czerwonej. Charakteryzuje się silnym wzrostem, a także wczesnym kwitnieniem. Jedna z piękniejszych odmian, zdecydowanie warta polecenia.

‘Cloth of Gold’

Odmiana lantany o żółtych kwiatach.

‘White Sun’

Odmiana z serii Calippo o białych kwiatach z żółtym środkiem. Jest to zwarta odmiana, charakteryzująca się wolniejszym wzrostem.

‘Goldsonne’

Odmiana o kwiatostanach w barwie żółtej, jedna z bardziej znanych i polecanych odmian lantany.

‘White’

Odmiana o białych kwiatach z delikatnym żółtym oczkiem, charakteryzująca się słabym wzrostem oraz wczesnym kwitnieniem.

‘Mini Laura’

Odmiana o żółtych kwiatach, zwarta, osiągająca do 50 cm wysokości.

‘Tutti Frutti’

Kolorowa odmiana o kwiatach w barwie biało-pomarańczowo- różowej. Jest to jedna z odmian z grupy Calippo, a więc charakteryzująca się bardziej zwartym pokrojem.

‘Aloha’

Odmiana o żółtych kwiatach.

‘Red’

Odmiana z grupy Calippo, charakteryzująca się czerwonymi kwiatami oraz bardziej zwisłym pokrojem.

‘New Red’

Odmiana o kwiatach pomarańczowo- czerwonych.

‘Fabiola’

Odmiana o kwiatach łososiowo- różowych.

‘Pink Passion’

Jedna z ciekawszych odmian o żółto- różowych kwiatach.

‘Dallas Red’

Osiąga do około 60 cm wysokości oraz zachwyca pomarańczowo- czerwonymi kwiatami.

‘Orange’

Odmiana z serii Calippo, zwarta, charakteryzująca się pomarańczowymi kwiatami i silniejszym wzrostem.

‘Gold’

Zwarta odmiana z serii Calippo, charakteryzująca się słonecznymi kwiatami.

‘Cream Carpet’

Odmiana niska o kremowo- białych kwiatach.

 

Stanowisko i wymagania


Najpiękniej i najobficiej lantany kwitną na stanowisku słonecznym, zacisznym, ciepłym. Poradzą sobie także na stanowisku półcienistym, ale będą mniej obficie kwitły. Uprawiana w mieszkaniu w okresie wegetacyjnym preferuje temperaturę pokojową, ale zimą o wiele niższą, a więc w granicach 10°C, przy zapewnieniu jasnego stanowiska.

Lantana

Lantana

Jak pielęgnować lantanę?


Z pewnością lantana nie należy do wymagających roślin, a problemem jest jedynie jej zimowanie, a więc konieczność przeniesienia do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym jest umiarkowanie ciepło.

Jeżeli pierwszy raz zakupiliśmy lantanę, pamiętajmy, że jako roślina pojemnikowa wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża oraz drenażu, aby nie doszło do zalania korzeni. Jako podłoże możemy zastosować ziemię uniwersalną do kwiatów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz