Kleome ciernista - egzotyka w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Kleome ciernista - egzotyka w ogrodzie

3,3/5 (41 ocen)

Kleome ciernista, nie należy do popularnych roślin  uprawianych w ogrodzie, a szkoda, bo jest bardzo oryginalna o egzotycznym wyglądzie. Ma niewielkie wymagania i jest łatwa w uprawie oraz mało absorbująca w pielęgnacji. Z pewnością odnajdzie się w wielu kompozycjach, mimo że jest rośliną jednoroczną.

Kleome ciernista (Cleome spinosa) należy do oryginalnych kwiatów jednorocznych. Swą ciekawą budową  wiele wniesie na ogrodowe rabaty i doskonale sprawdzi się w wybranych kompozycjach. Zaliczana jest do rodzaju Cleome, obejmującego dziesiątki gatunków roślin, zaliczanych do rodziny kaparowatych (Capparidaceae).

Czy wiesz że …

Obowiązująca w Polsce nazwa kleome ciernista nie jest już podstawową nazwą rośliny. W wyniku zmian w nazewnictwie, roślinę określa się jako Tarenaya hassleriana.


Wybrane gatunki rodzaju


- Cleome gynandra
- Cleome spinosa ( Cleome hassleriana)
- Cleome viscosa    
- Cleome isomeris
- Cleome lutea
- Cleome sparsifolia
- Cleome platycarpa
- Cleome serrulata
- Cleome ornithopodioides
- Cleome chelidonii
- Cleome monophylla

Kleome ciernista (kleoma kolczasta, pajęczatka, chełpia ciernista) jest jedynym gatunkiem rodzaju, uprawianym w naszych ogrodach. Naturalne siedliska tej rośliny występują w Ameryce Południowej (Paragwaj, Urugwaj, Brazylia, Argentyna, Chile).

Kleome ciernista

Kleome ciernista

Kilka uwag o budowie


Kleome ciernista to efektowna roślina jednoroczna, kępiasta, charakteryzująca się wzniesionymi, sztywnymi pędami, mogącymi sięgać nawet do około 1,5 m wysokości. Liście złożone, wyglądem przypominające liście konopi, dłoniastosieczne i piłkowane. Pędy zakończone kwiatostanami, ukazującymi się już w lipcu i przy odpowiedniej pielęgnacji, utrzymujące się do późnej jesieni.  Kwiaty niewielkie, oryginalne, osadzone na szypułkach z długimi pręcikami, zebrane w luźne grona. Barwa kwiatów to biel, odcienie różu, fioletu i purpury. Po przekwitnięciu kwiatów ukazują się także ciekawe owocostany w formie podłużnych torebek.

Kleome ciernista

Kleome ciernista 

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Kleome cierniste

‘Helen Campbell’

Odmiana o białych kwiatach.

Kleome cierniste

‘Colour Fountain’

Odmiana o różowych kwiatach, osiągająca do ponad metra wysokości.

Kleome cierniste

‘Rose Queen’

Odmiana o różowych kwiatach.

Kleome cierniste

‘Rosakӧnigin’

Odmiana o różowych kwiatach.

Kleome cierniste

‘Purple’

Odmiana o purpurowych kwiatach.

Kleome cierniste

‘Pink Queen’

Odmiana o kwiatach różowych.

Kleome cierniste

‘Violet Queen’

Kwiaty fioletowe.

Kleome cierniste

‘Cherry Queen’

Odmiana o kwiatach karminowo czerwonych.

Kleome cierniste

‘White’

Odmiana o białych kwiatach.

Kleome cierniste

‘Seniorita Blanca’

Odmiana zwarta, charakteryzująca się białymi kwiatami, silnym wzrostem, nadająca się także do uprawy pojemnikowej.

Kleome cierniste

‘Seniorita Rosalita’

Efektowna odmiana o zwartym pokroju i różowo- liliowych kwiatach.

 

Stanowisko


Cleome spinosa wymaga stanowisk słonecznych do półcienistych. Podłoże przepuszczalne, próchnicze, lekkie i żyzne. Wilgotność umiarkowana, znosi suszę, ale nie sadźmy tej rośliny na zbyt suchych stanowiskach.

Kleome ciernista

Kleome ciernista


Uprawa i pielęgnacja


Przy uprawie tej rośliny należy zadbać o dobre stanowisko, a więc słoneczne z przepuszczalnym, lekkim podłożem. Przed sadzeniem roślin należy odchwaścić stanowisko i utrzymać kulturę podłoża, także w późniejszym okresie. Gleba niech będzie próchnicza, tak więc warto stanowisko wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. Nawożenie organiczne nie tylko dostarczy niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju rośliny, ale także poprawi strukturę podłoża, które będzie bardziej chłonne. Lepiej będzie absorbować wilgoć, a także dłużej utrzymywać składniki odżywcze, które nie będą zbyt szybko wymywane podczas opadów.

Kleome ciernista

Kleome ciernista czytaj dalej...

Koniecznie zobacz