Smagliczki (Alyssum) - ciekawe rośliny ogrodowe

Jesteś tutaj:

Smagliczki (Alyssum) - ciekawe rośliny ogrodowe

3,3/5 (144 ocen)

Niewielkie, ale bardzo obficie kwitnące smagliczki należą do mało wymagających roślin ozdobnych, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej oraz poznać ich największe zalety. W okresie wiosennym złocistożółtymi kwiatami będzie zachwycać smagliczka skalna, a latem  aż do jesieni będzie nam towarzyszyć smagliczka nadmorska o kwiatach białych, różowych bądź fioletowych.
Smagliczki (Alyssum) to rodzaj obejmujący ponad 100 gatunków zróżnicowanych roślin, z których tylko nieliczne znalazły uznanie w oczach ogrodników i są dość często spotykane w ogrodach. Alyssum zaliczane są do rodziny roślin krzyżowych - Brassicaceae.


Wybrane gatunki rodzaju


Smagliczka srebrzysta – Alyssum argenteum

Bylina, osiągająca do około kilkudziesięciu centymetrów wysokości, której naturalne siedliska występują na kontynencie europejskim. Uprawiana w ogrodach, ze względu na dekoracyjne, żółte kwiatostany oraz długie, lancetowate srebrzystoszarozielone liście. Bez wątpienia, bylina doskonała do uprawy w ogrodach naturalistycznych.

Smagliczka kielichowata - Alyssum alyssoides

Osiągająca do około 30 cm wysokości bylina, o niewielkich wymaganiach, spotykana także w Polsce, ale jej naturalne siedliska to m.in. południowa Europa oraz Kaukaz. Porasta suche rumowiska, przydroża, zarośla itp. Kwiaty w barwie żółtej, liście lancetowate, szaro owłosione.

Smagliczka skalna - Alyssum saxatile

Gatunek smagliczki najczęściej uprawiany w ogrodach o bardzo wysokich walorach dekoracyjnych. Przy niewielkich wymaganiach siedliskowych, około kwietnia pokrywa się tysiącem żółtych kwiatów, tworząc bardzo ciekawe, słoneczne poduchy, które doskonale prezentują się z kontrastowym fioletem np. floksa szydlastego.

Pochodząca z górskich terenów Europy i Azji smagliczka to krzewinka o drewniejących pędach. Jej kwiaty zebrane są w wiechy. Liście lancetowate, szarozielone, pokryte kutnerem. Smagliczka skalna osiąga do około 30 cm wysokości. Po przekwitnięciu, jeżeli nie chcemy, aby wytworzyła nasiona, ścinamy i oczekujemy ponownego jej zakwitnięcia.

Smagliczka górska (pagórkowata) - Alyssum montanum

Bylina charakterystyczna dla krajobrazu europejskiego, występująca także w Polsce. Przyjmuje pokrój płożący, osiąga do ponad 20 cm wysokości. Kwiaty żółte, zebrane  w grona. Liście szarozielone, lancetowate. Spotykana w uprawie, uchodzi za roślinę długowieczną.

Smagliczki

Smagliczki

Smagliczka nadmorska – Lobularia maritima (Alyssum maritimum)

Lobularia maritima to roślina jednoroczna o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu. Odnajdzie się na rabatach w ogrodzie, ale także w skrzynkach na balkonie i tarasie. Tworzy zwarte i bardzo rozgałęzione, kwitnące kępy. Jej obfite kwitnienie w barwach- białej, żółtej, różowej oraz fioletowej to podstawa jej dekoracyjności. Po przycięciu, jeszcze raz zakwita, tak więc możemy przedłużyć okres jej kwitnienia, który przypada na okres letni.

Smagliczka nadmorska osiąga do 20-30 cm wysokości i charakteryzuje się barwnymi kwiatami, zebranymi w grona. Liście lancetowate, pokryte włoskami.
Gatunki smagliczek uprawiane w ogrodach


Najczęściej uprawiane smagliczki w ogrodach to bez wątpienia smagliczka skalna oraz smagliczka nadmorska. Poza tym warto posadzić smagliczkę pagórkowatą oraz smagliczkę srebrzystą. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz