Dziwaczki - pachnące kwiaty

Jesteś tutaj:

Dziwaczki - pachnące kwiaty

3,2/5 (196 ocen)

Dziwaczki to dość popularne rośliny, a z pewnością bardzo cenione przez miłośników kwiatów. Wielkim walorem tej rośliny są barwne kwiaty oraz przyjemny zapach, który uprzyjemni wypoczynek, zwłaszcza w letnie wieczory. Rodzaj Mirabilis zaliczany jest do rodziny dziwaczkowatych (Nyctaginaceae) i obejmuje wiele gatunków, ale w uprawie spotykamy wyłącznie jeden gatunek, dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa).


Wybrane gatunki rodzaju:

 

- Dziwaczek Jalapa - Mirabilis jalapa

- Dziwaczek długokwiatowy - Mirabilis longiflora

- Dziwaczek szkarłatny - Mirabilis coccinea

- Dziwaczek jadalny - Mirabilis expansa

Dziwaczek jalapa, jako jedyny reprezentant rodzaju, uprawiany w naszych ogrodach, przywędrował do nas najprawdopodobniej z Meksyku, gdzie jest bulwiastą byliną. W naszym klimacie traktowany jako roślina jednoroczna, wrażliwa na mróz.

Czy wiesz że …

Dziwaczek Jalapa spotykany jest także pod nazwą dziwaczek peruwiański.


Kilka uwag o budowie


Mirabilis jalapa  należy do krzewiastych roślin i w sprzyjających  warunkach może przekroczyć nawet metr wysokości, zazwyczaj jednak jego wysokość osiąga kilkadziesiąt centymetrów. Część podziemną rośliny stanowią bulwiaste korzenie, sięgające do kilkunastu centymetrów długości. To właśnie dzięki nim, dziwaczki można przechowywać tak jak dalie. Łodygi wyprostowane i rozgałęzione, na których osadzone są duże, jajowate liście, ostro zakończone. Dziwaczek kwitnie latem. Jego trąbkowate (lejkowate) kwiaty, ukazują się w lipcu i zachwycają różnorodnością barw i zapachem. Zebrane w szczytowych partiach rośliny, w początkowym okresie kwitnienia, otwierają się późnym popołudniem i  trwają tak przez całą noc, po czym więdną.

Czy wiesz że …

Kwiaty dziwaczka otwierają się późnym popołudniem i w takim stanie trwają do ranka następnego dnia. Spowodowane jest to tym, że kwiaty dziwaczka zapylane są przez ćmy, które uaktywniają się w nocy.

Kwitnienie dziwaczków jest bardzo długie i może trwać aż do pierwszych przymrozków. Gdy zapylony kwiat przekwita pojawia się owoc, zawierający jedno nasiono. Po dojrzeniu czarne, przekraczające 5 mm średnicy. Dziwaczki zawiązują dużo nasion, tak więc nie będzie problemu z ponownym rozmnożeniem roślin.

Barwnie i pachnąco


Dziwaczki cenimy przede wszystkim ze względu na piękne, wielobarwne kwiaty oraz zapach. Kwiaty występują w barwie białej, żółtej, czerwonej, różowej, pomarańczowej oraz  w zróżnicowanych odcieniach wspomnianych barw. Dodatkowo nie brakuje okazów o wielobarwnych kwiatach, pełnych smug w odmiennych barwach.

Dziwaczek - kwiaty

Dziwaczek - kwiaty

Jakie stanowisko dla dziwaczka?


Dziwaczek Jalapa udaje się zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym, jednak należy podkreślić, że preferuje stanowiska słoneczne. Roślina nie jest zbyt wymagająca, mimo niewątpliwych, wysokich walorów dekoracyjnych. Udaje się na ziemi żyznej, próchniczej, a także dostatecznie wilgotnej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz