Skimia japońska - ciekawy akcent w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Skimia japońska - ciekawy akcent w ogrodzie

3,4/5 (191 ocen)

W ogrodach coraz częściej możemy podziwiać bardzo oryginalną skimię japońską. Ten niewielki krzew doskonale komponuje się z wrzosami na wrzosowisku. Jego największą dekoracją są ciemne, a zarazem zimozielone liście oraz ciekawy kwiatostan, który zdobi roślinę już w okresie zimy, a kwiaty rozwijają się wiosną.

Skimia japońska to bardzo dekoracyjny, niewielki krzew, zaliczany do rodziny rutowatych (Rutaceae). Jej ojczyste strony występują na ziemi azjatyckiej, a u nas to roślinna atrakcja, którą uprawiamy w ogrodzie, a także  w domu. Przy odpowiedniej pielęgnacji sprawdzi się w uprawie gruntowej oraz pojemnikowej. W niniejszym artykule skupię się na uprawie krzewu na zewnątrz.


Kilka uwag o budowie


Ten niewielki krzew może przekroczyć jeden metr wysokości oraz szerokości. Przyrosty nie są znaczące, tak więc na uzyskanie sporych rozmiarów roślin należy poczekać kilka lat. Skimia charakteryzuje się wzniesionym , a także bardzo zwartym pokrojem. Liście skórzaste, błyszczące, owalne, gładkie i bardzo dekoracyjne. Na tle liści świetnie prezentują się kwiaty zebrane w grona. Pąki kwiatowe  w barwie różu, po otwarciu jaśniejsze u gatunku białe. Kwiaty rozwijają się dopiero wiosną (około maja). W przypadku osobników żeńskich  po przekwitnięciu kwiatów, naszym oczom ukażą się czerwone jagody, zawierające nasiona.

Czy wiesz że …

Skimia japońska jest rośliną dwupienną, a więc na jednej roślinie występują wyłącznie kwiaty męskie bądź żeńskie. Po przekwitnięciu na okazach żeńskich ukazują się czerwone owoce, zawierające nasiona.

Po przekwitnięciu, na egzemplarzu żeńskim pojawią się, czerwonawe owoce w formie  jagód,  To jeden z najciekawszych momentów w uprawie tego krzewu.

Owoce skimi japońskiej

Owoce skimi japońskiej

Zróżnicowanie gatunkowe


Skimię można nabyć w wielu odmianach, zarówno męskich jak i żeńskich. Pamiętajmy, że owocują odmiany żeńskie, tak więc cieszyć się z owoców będą ci, którzy zakupią dwie odmiany żeńską i męską. Warto wiedzieć, że istnieje Skimmia japonica  subsp. reevesiana, która jest gatunkiem obupłciowym.


Walory dekoracyjne


Skimie uprawiamy ze względu na zimozielone, a jednocześnie dekoracyjne ulistnienie, na którym rewelacyjnie prezentują się kwiaty oraz owoce.  One także stanowią o dekoracyjności tej rośliny. Kwiaty po rozwinięciu zazwyczaj białe, a w pąkach czerwono różowe z różnym nasyceniem wspomnianych barw. U odmian żeńskich przy zapyleniu dekoracją będą owoce, zmienne, różniące się wielkością oraz barwą. Dostępne są odmiany o czerwonych i białych owocach.  Przy odpowiedniej aranżacji, skimia może wyglądać zjawiskowo np. na wrzosowisku. Warto sięgać po tego typu rozwiązania, gdyż efekt końcowy może być bardzo interesujący.


Wybrane odmiany  


Wśród odmian krzewu warto wspomnieć o takich okazach jak:

  • ‘Rubella’ – jedna z najpopularniejszych męskich odmian gatunku. Bardzo często uprawiana w ogrodach. Odmiana osiąga nawet do 1,5 m wysokości, jest zwarta i doskonale prezentuje się na rabacie z rododendronami, a także innymi roślinami wrzosowatymi. Kwiaty w pąkach ciemnoróżowe, a po otwarciu bardziej białe do lekko zaróżowionych.
  • ‘Fructualbo’- odmiana szczególna ze względu na białe owoce. Należy do okazów karłowatych co jest ważne, zwłaszcza jak nie mamy zbyt wiele miejsca.
  • ‘Veitchii’- odmiana żeńska o czerwonych owocach, osiągająca do około 15 m wysokości.
  • ‘Emerald King’- odmiana męska.
  • ‘Ruby King’- odmiana karłowata.
  • ‘Bowles Dwarf’- żeńska odmiana, charakteryzująca się mniejszymi rozmiarami. Owoce czerwone.
  • ‘Rubinetta’- odmiana męska, także osiągająca mniejsze rozmiary.
  • ‘Rogersii’- odmiana osiągająca do ponad metra wysokości.
  • ‘Nymans’- odmiana żeńska o czerwonych owocach.
  • ‘Fragrans’- osiąga do około metra wysokości.

Skimia japońska

Skimia japońska

Stanowisko


Skimię japońską najlepiej uprawiać w miejscach osłoniętych przed słońcem, najlepiej w półcienistych zakątkach, które chronią roślinę przed palącym słońcem, a  przy tym są na tyle jasne, aby kwitnienie krzewu było obfite. Ważne, aby w okresie zimy skimia także była chroniona przed słońcem, ochronę może stanowić jakiś budynek czy towarzystwo roślin zimozielonych. Tak jak wszystkie rośliny zimozielone  w okresie zimy narażona jest na suszę fizjologiczną, tak więc stanowisko powinno być zaciszne, chronione przed wietrzną aurą.

Podłoże o odczynie kwaśnym, próchnicze, dość żyzne oraz dostatecznie wilgotne, a przy tym przepuszczalne.


Wymagania i pielęgnacja


Zakupioną skimię należy posadzić na odpowiednim stanowisku. Podłoże należy uprawić, tylko odchwaszczone, spulchnione, przepuszczalne i kwaśne sprawdzi się przy uprawie tego krzewu. Posadzoną roślinę należy podlewać i czuwać nad poziomem wilgoci podłoża, zwłaszcza w okresie wiosenno letnim, kiedy różnie bywa z opadami. Aby ograniczyć parowanie podłoża, warto ściółkować roślinę np. korą sosnową, przekompostowanymi trocinami czy też dębowymi liśćmi.

Z zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać o podlewaniu oraz nawożeniu. Podlewajmy w razie potrzeby wodą odwapnioną, najlepiej deszczówką. Nawożenie specjalnym nawozem przeznaczonym dla roślin kwasolubnych, zgodnie z instrukcją, przy czym należy określić zasobność podłoża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz