Skimia japońska - ciekawy akcent w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Skimia japońska - ciekawy akcent w ogrodzie

3,4/5 (189 ocen)

W okresie zimy skimię należy chronić przed bezpośrednim słońcem i wiatrem, które mogą doprowadzić do zbyt dużej utraty wodny w procesie transpiracji, a przy zmarzniętym podłożu doprowadza to do suszy fizjologicznej, której konsekwencją jest zasychanie roślin, a ostatecznie ich utrata.

Skimmie japońskie są z powodzeniem uprawiane w polskich ogrodach, bardziej szkodzi im słońce, tak więc na stanowiskach, na których są ocienione, doskonale znoszą zimę, nawet bez okrycia. Młode okazy warto okrywać na zimę, podobnie starsze, ale na stanowiskach wietrznych i zbyt nasłonecznionych.

Przy suchej jesieni około listopada trzeba dobrze nawodnić roślinę na okres zimy, aby lepiej zniosła ten trudny dla niej czas.
Jeżeli skimia przemarznie, to późną wiosną, kiedy w pełni będą widoczne uszkodzenia mrozowe, usuwa się przemarznięte części rośliny aż do zdrowiej tkanki.

Przy dużych opadach śniegu, kruche pędy rośliny mogą ulec złamaniu, warto o tym pamiętać, aby wiosną nie było przykrych niespodzianek.

Rozmnażanie krzewu jest długotrwałe, ale możliwe, najlepiej poprzez niewielką sadzonkę z piętką. Zanurzona w ukorzeniaczu, ma większe prawdopodobieństwo wytworzenia korzeni. Miejsce ukorzeniania powinno być osłonięte przed słońcem oraz ciepłe i zaciszne. Możliwe jest także rozmnażanie generatywne poprzez nasiona, jednak do ich uzyskania konieczne będzie posiadanie odmiany żeńskiej i męskiej.

Ze względu na konieczność uprawy rośliny w kwaśnym podłożu, częstym problemem przy uprawie skimi jest chloroza liści, objawiająca się żółknięciem liści. Pojawi się wówczas, gdy podłoże będzie zbyt zasadowe. W mokre lata, rośliny są bardziej podatne na choroby grzybowe w postaci plamistości liści.

Skimia - liście i owoce

Skimia - liście i owoce

Zastosowanie


Skimia japońska uprawiana  w ogrodzie stanowi ciekawy akcent wrzosowiska, a także jest uzupełnieniem rabat z roślinami kwasolubnymi. Szczególnie pięknie prezentuje się z rhododendrami, zwłaszcza niewielkimi azaliami. Sprawdzi się w małych jak i dużych ogrodach - pojedynczo, a szczególnie pięknie także w licznych grupach. Można uprawiać ją także na balkonie i tarasie w pojemniku.


Uwagi końcowe


Skimmia japonica nadal należy do roślin rzadziej spotykanych w ogrodach, a które warte są rozpowszechnienia ze względu na dobrą aklimatyzację do warunków panujących w naszym klimacie. Krzew uprawiany także  w warunkach domowych, jako roślina doniczkowa.

Roślina wykazuje właściwości trujące!

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz