Jaśminowiec - krzewy z pachnącymi kwiatami

Jesteś tutaj:

Jaśminowiec - krzewy z pachnącymi kwiatami

3,5/5 (192 ocen)

Jaśminowce to jedne z najpopularniejszych  krzewów liściastych, uprawianych ze względu na piękne kwiatostany, zróżnicowane zależnie od gatunku i odmiany. Spotykane w ogrodach oraz zieleni miejskiej, na trwałe wpisały się w otaczający nas krajobraz.

Jaśminowiec jest krzewem zaliczanym do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków jednak w ogrodach uprawiamy zaledwie kilka w większości liczne mieszańce. Do najczęściej uprawianych gatunków z pewnością należy jaśminowiec wonny.


Wybrane gatunki i mieszańce rodzaju


Philadelphus coronarius – jaśminowiec wonny
Philadelphus pubescens - jaśminowiec omszony
Philadelphus caucasicus - jaśminowiec kaukaski
Philadelphus x lemoinei - jaśminowiec Lemoine’a
Philadelphus x virginalis - jaśminowiec panieński
Philadelphus pekinensis - jaśminowiec pekiński
Philadelphus x cymosus - jaśminowiec baldaszkowaty
Philadelphus satsumanus – jaśminowiec japoński
Philadelphus x polyanthus - jaśminowiec wielokwiatowy

Naturalne siedliska jaśminowców występują na kontynencie amerykańskim, azjatyckim oraz europejskim.

Jaśminowiec

Jaśminowiec

Kilka uwag o budowie


Powszechnie występujące jaśminowce przyjmują formę krzewu o różnej wysokości. Silniej rosnące okazy osiągają nawet do pięciu metrów wysokości, a karłowate, charakteryzujące się słabym wzrostem około metra. Pokrój wzniesiony. Na pędach osadzone sezonowe ulistnienie, pojedyncze, całobrzegie bądź ząbkowane. Kwiaty zależnie od gatunku, ukazują się już w maju. Mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, mniej lub bardziej pachnące, osadzone pojedynczo bądź zebrane w grona czy też podbaldachy. Po przekwitnięciu kwiatów, ukazują się owoce w formie wielokomorowej torebki, wypełnionej nasionami.

Jaśminowiec - kwiaty

Jaśminowiec

Charakterystyka wybranych gatunków i form rodzaju


Jaśminowiec wonny - dawniej podstawowy gatunek jaśminowca królujący w ogrodach. Obecnie ustąpił miejsca także innym gatunkom, a przede wszystkim mieszańcom, które ze względu na walory dekoracyjne, coraz częściej sadzone są w przydomowych ogrodach. Osiąga nawet do trzech metrów wysokości i jest gatunkiem, którego naturalne siedliska występują w cieplejszej części kontynentu europejskiego. Krzew o wzniesionym pokroju, którego największą zaletą są intensywnie pachnące kwiaty, zebrane w liczne grona. Ukazują się już w maju i w ten jeszcze wiosenny czas są pięknym, dekoracyjnym uzupełnieniem ogrodu. Chłodna barwa kwiatów, doskonale prezentuje się na tle zieleni.

Jaśminowiec omszony - osiąga do kilku metrów wysokości (nawet pięciu).  Nadaje się do większych ogrodów, w których łatwiej podkreślić piękno tego krzewu.  Kwitnie na  przełomie czerwca i lipca.


Jaśminowiec Lemoine’a - mieszaniec, uzyskany ze skrzyżowania jaśminowca wonnego z jaśminowcem drobnolistnym. Charakteryzuje się wolniejszym wzrostem oraz niższą wysokością niż jaśminowiec wonny. Kwiaty zależnie od odmiany pojedyncze, półpełne i pełne, zebrane  w grona. Kwitnie w czerwcu. Przedstawicielem jaśminowca Lemoine’a jest m.in. odmiana ‘Erectus’.

Jaśminowiec panieński - mieszaniec powstały poprzez skrzyżowanie Philadelphus x lemoinei i Philadelphus nivalis ‘Plenus’. Osiąga ponad dwa metry wysokości i charakteryzuje się dużymi oraz pełnymi kwiatami. Do odmian tej formy zaliczymy m.in. ‘Biały Karzeł’, ‘Girandole’ oraz ‘Apollo’.

Jaśminowiec plamisty - mieszaniec powstały poprzez skrzyżowanie Philadelphus x lemoinei i Philadelphus coulteri. Osiąga niewiele ponad metr wysokości, charakteryzując się pojedynczymi kwiatami z różowymi przebarwieniami u nasady pojedynczego płatka. Przykładem odmiany wspomnianego mieszańca jest ‘Belle Etoile’.

Jaśminowiec

Jaśminowiec

Walory dekoracyjne


Podstawowym walorem dekoracyjnym jaśminowców są kwiaty i u wybranych odmian pstre liście. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. W wielu przypadkach zachwycają rozmiarami oraz intensywnym zapachem. Kwitnienie jaśminowców przypada od maja do lipca. Należy zaznaczyć, że w tym czasie stanowią jeden z piękniejszych elementów ogrodu. Po kwitnieniu, jeżeli nie mają barwnych liści, stają się mało dekoracyjne, tak więc winny być sadzone w towarzystwie, aby zakątek z ich udziałem nie stał się monotonny.

Jaśminowiec

Jaśminowiec czytaj dalej...

Koniecznie zobacz