Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (883 ocen)

Tawuły to bardzo lubiane i często występujące krzewy w nasadzeniach zieleni miejskiej. W ogrodach, także popularne, zwłaszcza jeżeli chodzi o wybrane gatunki rodzaju np. tawuła japońska, tawuła wczesna oraz tawuła szara. Zróżnicowanie gatunkowe sprawia, że każdy znajdzie gatunek tawuły odpowiadający jego oczekiwaniom.

Spiraea  to rodzaj, zaliczany do rodziny różowatych (Rosaceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Wiele z nich to cenione krzewy ozdobne, powszechnie dostępne w szkółkach oraz punktach handlowych.

W  stanie dzikim możemy podziwiać tawułę wierzbolistną (Spiraea salicifolia) oraz tawułę średnią (Spiraea media).


Wybrane gatunki rodzaju Spiraea:


Tawuła wierzbolistna (bawolina) – Spiraea salicifolia

Tawuła japońska - Spiraea japonica
Tawuła szara - Spiraea x cinerea
Tawuła kantońska - Spiraea cantoniensis
Tawuła Billarda - Spiraea x billardii
Tawuła nippońska- Spiraea nipponica
Tawuła brzozolistna - Spiraea betulifolia
Tawuła wczesna - Spiraea x arguta
Tawuła van Houtte’a - Spiraea x vanhouttei
Tawuła Menziesa - Spiraea menziesii
Tawuła trójłatkowa - Spiraea trilobata
Tawuła Veitcha - Spiraea veitchii
Tawuła Douglasa - Spiraea Douglasie
Tawuła luźna - Spiraea x brachybotrys
Tawuła białokwiatowa – Spiraea albiflora
Tawuła dziurawcolistna - Spiraea hypericifolia
Tawuła ożankolistna - Spiraea chmaedryfolia
Tawuła Thunberga - Spiraea thunbergii
Tawuła karyncka - Spiraea decumbens
Tawuła śliwolistna – Spiraea prunifolia

Kwitnąca Tawuła

Kwitnąca Tawuła

Wybrane gatunki rodzaju, najczęściej spotykane w ogrodach


Najczęściej uprawiane gatunki tawuły to m.in. Spiraea x arguta, Spiraea x vanhouttei, Spiraea japonica, Spiraea nipponica, Spiraea x cinerea. Poza wspomnianymi gatunkami warto wspomnieć o Spiraea chmaedryfolia, Spiraea vetchii, Spiraea cantoniensis, Spiraea betulifolia, Spiraea Billardii, Spiraea decumbens.

Tawuła wczesna – Spiraea x arguta

Jedna z najwcześniej kwitnących, a zarazem najpiękniejszych tawuł, uprawianych w ogrodzie. Osiąga do około 1,5 m wysokości, charakteryzuje się bardziej luźnym pokrojem i zachwyca potokiem, śnieżnobiałych, drobnych kwiatów, ukazujących się już w kwietniu. Kwiaty drobne, zebrane w baldachogrona w pełni pokrywają, przewieszające się, ubiegłoroczne pędy. Wymaga stanowisk słonecznych (w mroźne zimy może przemarzać), odnośnie podłoża niewymagająca. Lepiej sadzić ją w bardziej zacisznych miejscach, gdyż czasami może przemarzać. Wykazuje odporność na suszę ! Doskonała na żywopłot, na szpalery. Sprawdzi się także jako soliter, a także w grupie nasadzeń. Tawułę wczesną, można spróbować rozmnożyć wegetatywnie - poprzez sadzonki zielne bądź generatywnie - poprzez nasiona. Cięcie w razie potrzeby po kwitnieniu, a co kilka lat, wymagane cięcie odmładzające.

Tawuła szara - Spiraea x cinerea

Tawuła szara zwana norweską, jest bardzo dekoracyjną odmianą , występującą w ogrodach, przede wszystkim w odmianie ‘Grefsheim’, W odmianie osiąga do około 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami. Podobna do tawuły wczesnej, ale bardziej dekoracyjna. Liczne kwiaty w barwie białej, świetnie prezentują się na przewieszających się pędach. Zebrane w grona, ukazują się w maju. Tawuła szara, jest szczególnie polecana do ogrodów na żywopłoty. Doskonale sprawdza się także w grupie roślin oraz jako soliter. Jeżeli zechcemy ją rozmnożyć, możemy to zrobić poprzez sadzonki zielne.


Tawuła van Houtte’a - Spiraea x vanhouttei

Kolejny przykład tawuły kwitnącej wiosną, charakteryzującej się białymi kwiatami, które licznie pokrywają, wyginające się pędy gatunku. Mieszaniec, osiągający nawet do 2-2,5 m wysokości. Najpiękniejsza podczas kwitnienia, a więc w maju i czerwcu. Po kwitnieniu pełni funkcje tła dla innych, bardziej dekoracyjnych roślin. Przypomina nam jeszcze o sobie w okresie jesiennym. Gatunek dość silnie rosnący, o sinozielonych, trójklapowych liściach. Kwiaty niewielkie, zebrane w baldachogrona. Preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także na stanowiskach lekko zacienionych. Gatunek wykorzystywany przede wszystkim jako roślina żywopłotowa, podstawowa roślina zieleni miejskiej, przepięknie uzupełniająca się z lilakami.

Tawuła

Tawuła

Tawuła japońska - Spiraea japonica

Niski krzew, występujący w licznych odmianach. Obecnie króluje w ogrodach, na skwerach, zieleńcach. Znalazła zastosowanie także jako roślina okrywowa, balkonowa i tarasowa.

Tawuła japońska ma pochodzenie azjatyckie i osiąga około jednego metra wysokości, a kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej liczne odmiany znacznie różnią się od siebie, dlatego mamy spory wybór i możliwości, aby stworzyć ciekawą kompozycje. Kwiaty w przeciwieństwie do wcześniej omawianych gatunków mają barwę różową do czerwonawej, zebrane w baldachogrona.
Spiraea japonica nie jest wymagająca, ale preferuje bardziej żyzną i umiarkowanie wilgotne podłoże. Wytrzymała na mrozy oraz susze. Doskonała propozycja do ogrodu. Przy niewielkich potrzebach pielęgnacyjnych, charakteryzuje się znacznymi walorami dekoracyjnymi.

Kwitnie na pędach tegorocznych, tak więc dla zachowania ładnego pokroju warto ją corocznie przycinać na tzw. „jeża”.
Możemy rozmnożyć ją m.in. poprzez sadzonki zdrewniałe.  


Tawuła nippońska - Spiraea nipponica

Bardzo dekoracyjny krzew, który zachwyca ładnym, rozłożystym pokrojem oraz licznymi kwiatami, zebranymi w grona. Mało wymagający, zniesie lekkie zacienienie, mrozoodporny, kwitnący na przełomie maja i czerwca. Osiąga do około 1,5 m wysokości, przy około 2 m szerokości. Doskonale prezentuje się jako soliter, w grupach oraz w formie żywopłotu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz