Tawuła wczesna - uprawa, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tawuła wczesna - uprawa, pielęgnacja, cięcie i rozmnażanie

3,5/5 (305 ocen)

Tawuła wczesna jest efektownym kwitnącym krzewem, doskonałym do tworzenia żywopłotów. Niskie wymagania w zakresie stanowiska i gleby czynią z niej roślinę o uniwersalnym zastosowaniu.


Opis


Tawuła wczesna (Spiraea arguta) jest rośliną ozdobną z rodziny różowatych, wywodzącą się z umiarkowanej strefy północnej. Kulisty krzew osiąga wysokość 1-2,5 m i podobną szerokość.  Na cienkich, łukowato wygiętych gałęziach wykształca zielone, spiczaste liście, które zrzuca na zimę. Baldachogrona pojawiają się obficie na całej długości zeszłorocznych pędów. Kwiaty tawuły wczesnej są pozbawione zapachu i występują w kolorze białym oraz jasnoróżowym. Kwitną na przełomie kwietnia i maja.


Wymagania


Odpowiednim stanowiskiem dla tawuły wczesnej jest każde nasłonecznione miejsce. W pełnym słońcu nasz krzew będzie obficie kwitł i utrzyma zwarty pokrój. Ten gatunek tawuły toleruje też częściowe zacienie. Dobrze rośnie na każdej ziemi ogrodowej. Najpiękniej krzewi się i kwitnie na glebach żyznych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Tawuła wczesna dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, dlatego nadaje się do ogrodów miejskich. Jest też całkowicie odporna na mróz. Choroby i inwazje szkodników dotykają ją rzadko.


Sadzenie


Tawułę wczesną możemy sadzić przez cały sezon, o ile ziemia nie jest zmarznięta. Obszar przeznaczony pod krzew należy dokładnie odchwaścić, zwłaszcza z roślin tworzących głębokie systemy korzeniowe. Podłoża piaskowe i bardzo suche oraz gliniaste i mocno zbite należy przed sadzeniem tawuły odpowiednio przygotować. Strukturę gleby piaskowej ulepszamy przez dodanie do niej kompostu bądź torfu, a gleby zbite i zlewne wymagają wzruszenia i zmieszania z piaskiem. W ten sposób zapewnimy roślinie drenaż i optymalne warunki do rozwoju korzeni.

Krzewy sadzimy na tej samej głębokości, na której rosły w szkółce. Jeśli ziemia w pojemniku jest przesuszona, obficie podlewamy młodą tawułę. Po wyjęciu zbitą bryłę korzeniową należy rozluźnić, by ułatwić korzeniom rozrost. Ukorzenianiu sprzyja także staranne udeptanie gleby po zasadzeniu. Nowo posadzone krzewy podlewamy.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy przesadzać też dorosłe tawuły. Odpowiedni czas na przenosiny to jesień i wiosna, z wyjątkiem okresów, gdy ziemia jest zamarznięta. Wykopujemy krzewy ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. Następnie usuwamy część ziemi z bryły korzeniowej i przenosimy krzew na nowe miejsce.


Pielęgnacja

 
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to systematyczne usuwanie chwastów i trawy z okolic krzewu. Szczególnie młode rośliny są wrażliwe na zachwaszczenie, a konkurencja do wody i składników odżywczych nie sprzyja rozwojowi korzeni. Dlatego podłoże wokół tawuły wczesnej warto przykryć ściółką, np. substratem korowym.

Tawuła wczesna

Tawuła wczesna


Cięcie


Tawuła wczesna wymaga cięcia po kwitnieniu. Zabieg ten jest konieczny i powinien być wykonywany co roku lub przynajmniej co dwa lata. Zaniedbane krzewy słabo kwitną i stają się ekspansywne. Młode pędy skracamy o 1/3 długości. Dzięki cięciu nie tylko ograniczamy rozrost krzewu, lecz również pobudzamy go do tworzenia liczniejszych kwiatów. Stare pędy z czasem usychają i wyglądają nieestetycznie. Usuwamy je tuż przy miejscu, z którego wyrastają.

Tawułę wczesną należy przycinać z umiarem,  by nie zniszczyć jej naturalnego wyglądu.


Rozmnażanie


Tawułę wczesną możemy rozmnażać przez odrosty, czyli pędy wychodzące z gleby. Mamy na to czas od października do marca. Należy ostrożnie rozgarnąć ziemię wokół nowego pędu i obejrzeć jego korzenie. Jeśli są dobrze rozwinięte, nic nie stoi na przeszkodzie, by przesadzić młodą roślinę bezpośrednio do gruntu. Jeżeli korzenie wydają nam się słabe, lepiej umieścić odrost w inspekcie. Ucinamy młodą roślinę możliwie najbliżej pędu, z którego wyrosła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz