Tawuła brzozolistna - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tawuła brzozolistna - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,6/5 (145 ocen)

Tawuła brzozolistna to niski, kwitnący na biało krzew ozdobny. Ta wdzięczna i łatwa w uprawie roślina nie sprawi problemów nawet niedoświadczonemu ogrodnikowi.


Opis


Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) jest karłowatym krzewem, dorastającym do 0,5-1 m wysokości. Z czasem przestaje rosnąć wzwyż, a zaczyna intensywnie się rozkrzewiać. Ma zielone, eliptyczne liście o ząbkowanych brzegach. Wytwarza liczne płaskie kwiatostany o średnicy 7,5 cm, składające się z drobnych gwiazdkowatych kwiatów. Kwitnie w czerwcu.


Wymagania


Tawuła brzozolistna występuje na różnych obszarach półkuli północnej. Ma niewielkie wymagania siedliskowe, dlatego możemy ją uprawiać na niemal wszystkich ziemiach ogrodowych. Najbujniej rośnie na podłożach żyznych, dość wilgotnych, lekko kwaśnych bądź lekko zasadowych. Wymaga stanowiska słonecznego, choć dobrze znosi też półcień. Może rosnąć na terenie całkowicie zacienionym, ale będzie wtedy słabo kwitła. Tawuła brzozolistna jest odporna na mróz – nawet młode rośliny nie wymagają okrywania na zimę. Zazwyczaj nie atakują ich choroby ani szkodniki.


Sadzenie


Tawułę brzozolistną możemy sadzić od wiosny do jesieni. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta i uboga, warto podczas sadzenia wymieszać ją z podłożem lepszej jakości, próchnicznym i zwięzłym, które będzie zatrzymywało wilgoć. Dosypywaną ziemię można wzbogacić garścią nawozu mineralnego. Na lepszych podłożach nie należy nawozić roślin podczas sadzenia.

Glebę gliniastą i nieprzepuszczalną można z kolei wymieszać z piaskiem. Bardzo zbite podłoże wymaga rozluźnienia. Aby zapewnić tawule drenaż, warstwę ziemi na dnie dołu należy wymieszać ze żwirem.

Przed sadzeniem dokładnie oglądamy bryłę korzeniową. Splątane korzenie rozluźniamy ręcznie. Jeśli są mocno sfilcowane, może wystąpić konieczność przycięcia części z nich. Przesuszoną bryłę korzeniową należy koniecznie obficie podlać przed zasadzeniem.

Możliwa jest również uprawa tawuły brzozolistnej w dużej donicy. Wybrany pojemnik powinien mieć średnicę wynoszącą połowę wysokości dorosłego krzewu. Na jego dnie wykładamy czterocentymetrową warstwę drenażu. Donicę wypełniamy torfem i piaskiem zmieszanym z nawozem. Stosunek piasku to torfu powinien wynosić 1:3.

Po sadzeniu – zarówno w gruncie, jak i w pojemniku – dobrze ubijamy ziemię i podlewamy tawułę.


Pielęgnacja


Pielęgnacja tawuły brzozolistnej polega przede wszystkim na regularnym usuwaniu chwastów. Nie wolno dopuścić, by pod młodymi krzewami rosła trawa, która odbiera im składniki pokarmowe. Żeby utrudnić chwastom wschodzenie, warto zaściółkować podłoże pięciocentymetrową warstwą kory, trocin lub żwirku.

Tawuła brzozolistna

Tawuła brzozolistna


Cięcie


Tawuła brzozolistna dobrze reaguje na cięcie po kwitnieniu. Strzyżenie pobudza krzew do wypuszczania nowych pędów. Raz na 4 lata warto go odmłodzić, przycinając stare pędy na wysokość ok. 7 cm.

Tawuły rosnące w pojemnikach przycinamy co kilka lat, by zachowały kulisty kształt. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, w której rozwijają się korzenie, krzewy hodowane w doniczkach rozrastają się wolniej. Co 2 lata jesienią lub wiosną należy wyjąć roślinę z pojemnika i przyciąć jej korzenie. Następnie czyścimy donicę i wypełniamy ją świeżą ziemią.


Rozmnażanie


Tawułę brzozolistną rozmnażamy wegetatywnie: przez sadzonki półzdrewniałe, zdrewniałe, korzeniowe lub odrosty. Najłatwiejsze jest rozmnażanie przed odrosty, które z czasem wyrastają obok dorosłego krzewu. Można je pobierać przez cały okres spoczynku, od października do marca. Rozgarniamy glebę i wycinamy pęd w miejscu, z którym wyrasta z korzenia głównego. Jeśli nowa roślina ma rozwinięty system korzeniowy, sadzimy ją od razu do gruntu. W przeciwnym razie umieszczamy ją w doniczce. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz