Mahonia - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Mahonia - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,5/5 (132 ocen)

Wśród krzewów liściastych, które będą zdobić nasz ogród przez cały rok, warto wyróżnić wiecznie zieloną mahonię, zaliczaną do rodziny berberysowatych. Jedną z najbardziej znanych i popularnych jej odmian uprawianych w naszym kraju jest mahonia pospolita. Jej ojczyzną jest Ameryka Północna, a w Europie pierwsi zaczęli ją uprawiać Włosi. Także w naszym kraju zyskała entuzjastów i gości w ogrodach przydomowych już od lat.


Morfologia krzewu


Mahonia zalicza się do roślin niezwykle dekoracyjnych, ponieważ jej autami są zarówno liście, jak i kwiaty, ale także owoce czyli jagody. Mahonia pospolita dorasta do 1 metra wysokości, przy czym jest rośliną dość rozłożystą. Jej liście są błyszczące, skórzaste, o odcieniu głębokiej zieleni, zaś w jesieni nabierają barwy czerwonawej. Każdy liść składa się z kilku ząbkowanych listków. Kwiaty wznoszą się prosto i zebrane są w piękne wiechy. Mają kolor żółty, lekko okraszony czerwienią. Roślina zakwita między kwietniem, a majem. Kwiaty cechują się przyjemnym aromatem, dlatego nieraz robi się z nich bukiety. Owoce mają kolor szaroniebieski i postać niewielkich kulek, które wydzielają ciemnoczerwony sok. Pojawiają się na roślinie w okolicach przełomu lipca i sierpnia, zastępując kwiaty. Co ciekawe, owoce nadają się do wyrobu wina.

Kwitnąca mahonia

Kwitnąca mahoniaWymagania uprawne i pielęgnacja


Mahonia pospolita zwana też ostrolistną lub ościałem pospolitym, potrzebuje półcienistego stanowiska oraz żyznej, lekkiej gleby o odczynie kwaśnym do obojętnego. Gleba będzie spełniała wymagania mahonii, jeśli wzbogacimy ją o materię organiczną, a także piasek, który doda jej lekkości.

Roślina nie jest trudna w uprawie, także łatwo się adaptuje. Podobne wymagania ma także blisko z nią spokrewniona mahonia pospolita Smaragd. Różnica między odmianami polega na tym, że Smaragd dobrze się czuje także na stanowisku z większa ilością słońca oraz jest bardziej mrozoodporna. Trzeba jednak pamiętać, że w obliczu silnych mrozów nawet ten krzew jest narażony na uszczerbek. Z tego względu zalecane jest sadzenie go w strefach klimatycznych, cechujących się łagodniejszą zimą. Mahonie pospolite należy też sadzić tak, aby były one osłonięte od silnych podmuchów zimowego wiatru.

Najczęściej utrzymuje się je w formie niskich żywopłotów, ponieważ w tej roli spełniają się doskonale. Roślinę można sadzić praktycznie o każdej porze roku, wyjątek stanowi susza lub mróz. Dobrze znosi przycinanie które sprawia, że zachowuje odpowiedni pokrój, przez co jej dekoracyjność nie zmniejsza się. Przed nastaniem zimy, podłoże mahonii należy obficie nawodnić. Warto także stosować ściółkowanie gleby, na przykład za pomocą kory sosnowej.

Jeżeli kupiliśmy młodą sadzonkę w szkółce, posadźmy ją od razu na ostatecznym miejscu wraz z bryłą ziemi z pojemnika. Zabieg ten należy przeprowadzić na wiosnę. Stasze okazy nie lubią być przesadzane, więc warto im tego oszczędzić.

Roślinę można rozmnażać także z nasion sadzonych bezpośrednio po zebraniu lub po poddaniu ich procesowi stratyfikacji. Można także w sierpniu pobrać sadzonki półdrewniane i wykorzystać je do uprawy nowych okazów.

Owoce mahonii

Owoce mahonii


Ciekawe odmiany


Co prawda w naszym kraju raczej uprawia się tylko odmianę pospolitą, jednakże wyróżniamy także inne, równie ciekawe gatunki mahonii. Wśród nich znajduje się:

- Mahonia japońska, której ojczyzną jest Azja. Jej cechą charakterystyczną są duże liście. Kwitnie w okresie jesienno-zimowym. Jest krzewem odpornym na chłody, jednak jeżeli zimą nie ma śniegu, może być narażona na przemarznięcie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz