Leszczyna turecka - uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Leszczyna turecka - uprawa i rozmnażanie

3,4/5 (178 ocen)

Jednym z dekoracyjnych drzew, które może stać się prawdziwą ozdobą naszego ogrodu jest leszczyna turecka. To drzewo należące do rodziny brzozowatych pochodzi z terenów południowo- wschodniej Europy i Azji Mniejszej, gdzie występuje naturalnie na wysokościach ok. 800-1700 m n.p.m. W naszym kraju można spotkać ją w parkach. Jest chętnie uprawiana w strefach zieleni w mieście, między innymi ze względu na swoje wymagania, które czynią ją idealnym drzewem do naszej strefy klimatycznej.


Charakterystyka leszczyny tureckiej


Drzewo charakteryzuje się prostym pniem i stożkowatą koroną. Ma blado-brunatną lub szarobiałą, a czasem nawet czerwonawą, popękaną, pokrytą bruzdami korę. Jej okrągłe liście są osadzone na ogonkach, których długość wynosi od 2 do 4 cm. Kwiaty męskie maja formę znanych nam dobrze „kotków”, osiągających długość ok. 5- 7 cm, zaś żeńskie mają kształt pączków z charakterystycznymi czerwonymi niteczkami. Okres kwitnienia drzewa przypada na marzec i kwiecień. Leszczyna turecka rodzi jadalne, niezwykle smaczne orzechy o średnicy ok. 2 cm. Cechują się one twardszą skorupą, niż w wypadku znanego i występującego powszechnie w naszym kraju krzewu leszczyny pospolitej. Leszczyna turecka może dorastać do 25 metrów wysokości, więc zalicza się do drzew średniej wielkości.  Dożywa do 200 lat, czyli ponad dwa razy dłużej niż leszczyna pospolita.Warunki uprawy


Leszczyna turecka nie jest specjalnie wymagająca. Wspaniale nadaje się do uprawy w ogrodach, gdzie nie ma zbyt wiele słońca, preferuje bowiem stanowisko w części zacienione. Będzie się dobrze rozwijała na miejscu o glebie żyznej, bogatej w próchnicę.

Jeżeli nasz ogród charakteryzuje się raczej słabszą glebą, dobrze jest przed posadzeniem wzbogacić ją np. torfem.  Robi się to poprzez przekopanie podłoża razem z substancją je użyźniającą.

Roślina jest mrozoodporna. Nie przeszkadza jej mróz nawet do – 25 stopni Celsjusza. Nie wpływają na nią źle także typowo miejskie warunki, a wraz z nimi zanieczyszczone powietrze, czy zbyt zasolona gleba.

Owoce leszczyny tureckiej

Owoce leszczyny tureckiej


Rozmnażanie leszczyny tureckiej


Niezawodnym sposobem na efektywne rozmnażanie drzewa jest sadzenie orzechów wraz z ich okrywami nasiennymi. Należy je zebrać w ściśle określonym czasie tj. w ostatnich dniach sierpnia lub pierwszym tygodniu września. Następnie zielone orzechy sadzi się bardzo gęsto na przygotowanym do tego celu zagonie, przykrywając je kilkucentymetrową warstwą podłoża. Dzięki takiemu procesowi na wiosnę doczekamy się kiełkowania i po jakimś czasie  uzyskamy sporo materiału do sadzenia drzewek. Okazuje się, że w ten sposób można z 1 metra kwadratowego, otrzymać nawet 100 siewek, które będą miały prawidłowo wykształcony system korzeniowy.

Leszczyna turecka to propozycja dla tych, którzy chcą mieć w swoim ogrodzie  drzewo, które będzie się dobrze czuło w specyficznych miejskich warunkach. Jego kwiaty jak i liście będą wspaniałą ozdobą, a dodatkowo możemy doczekać się pysznych orzechów z własnej uprawy.

Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz