Uprawa, sadzenie i odmiany leszczyny (orzecha laskowego)

Jesteś tutaj:

Uprawa, sadzenie i odmiany leszczyny (orzecha laskowego)

3,3/5 (330 ocen)

Wielu ogrodników uważa leszczynę za niczym nie wyróżniający się krzew. Jednak ma ona wiele zalet, które można na różne sposoby wykorzystać. Poza rodzeniem smacznych i niezwykle zdrowych owoców leszczyny mogą być bardzo dekoracyjną ozdobą ogrodu. Warto dobrać odpowiednią odmianę – o kolorowych liściach, poskręcanych pędach lub nietypowym pokroju. To roślina doskonała dla początkujących ogrodników, gdyż jej uprawa jest bardzo łatwa.


Opis rośliny


Leszczyna pospolita (Corylus avellana) to wielopienny krzew liściasty, dorastający do 5 m wysokości. Ma wzniesione pędy, tworzące gęstą koronę, rozszerzającą się ku górze. Rośnie dziko w lasach całej Europy, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Leszczyna to najwcześniej kwitnąca roślina drzewiasta w Polsce, jej kwiaty pojawiają się nawet już w lutym. Moment ten uważany jest za początek botanicznego przedwiośnia.

Leszczyna jest rośliną wiatropylną, jednopienną, rozdzielnopłciową – tzn. na jednym osobniku tworzą się kwiaty męskie (kotki) i żeńskie (kłębki). Kwiaty męskie zebrane są w charakterystyczne zwisające kotki, mające nawet 10 cm długości. Żeńskie są ukryte w pąkach, a w czasie kwitnienia widoczne są jedynie ich czerwone znamiona. Liście leszczyny są charakterystyczne, szeroko-owalne, o długości do 10 cm, o piłkowanych brzegach, na szczycie zaostrzone, a u nasady lekko sercowate. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub żółtobrązowy.

Liście leszczyny

Liście leszczyny

Wymagania leszczyny


Leszczyna nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze będzie rosnąć na każdej żyznej glebie ogrodowej za wyjątkiem gleb bardzo lekkich, piaszczystych i suchych oraz ciężkich, nieprzepuszczalnych o wysokim poziomie wody gruntowej. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego – t.j. pH 6,0,7,0. Roślina jest bardzo tolerancyjna w stosunku do nasłonecznienia, dobrze rośnie nawet w cieniu, jednak wtedy gorzej owocuje, a odmiany o barwnych liściach szybciej tracą kolor. Odmiany szlachetne mają większe wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Stanowisko powinno być osłonięte przed silnymi wiatrami, jednak roślina jest bardzo odporna na niskie temperatury. Uszkodzenia mrozowe pojawiają się jedynie podczas styczniowych bądź lutowych ociepleń i następujących po nich nagłych ochłodzeniach. Część kwiatów może przemarzać w temperaturze poniżej -15 ºC.


Sadzenie leszczyny


Najlepszym terminem na sadzenie leszczyny jest jesień (koniec września, początek października). Młode rośliny zdążą się ukorzenić przed zimą, a na wiosnę szybko rozpoczną wegetację. Można ją też sadzić wiosną, jednak w przypadku suszy niezbędne jest podlewanie. Sadzonki powinny pochodzić z rozmnażania wegetatywnego (rozmnażane z nasion mogą nie posiadać wszystkich cech odmiany szlachetnej). Muszą mieć dobrze rozwinięty zarówno system korzeniowy oraz część nadziemną.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe


Owocami leszczyny są tzw. orzechy laskowe. Ich zdrewniała owocnia, nazywana potocznie skorupką, w zależności od odmiany przybiera różne kształty i kolory – od brązowego, poprzez szary i zielonkawy. Orzechy są bogate w składniki odżywcze oraz obfitują w witaminy: B1, B2, PP i C oraz duże ilości witaminy E. Zawierają także minerały – t.j.: fosfor, wapń, magnez, miedź, cynk, mangan. Są także cennym źródłem błonnika.

  • 'Barceloński' – odmiana bardzo plenna, dobry zapylacz, silny wzrost, orzechy dojrzewają w pierwszej połowie września.
  • 'Cosford' – odmiana plenna, dobry zapylacz, orzechy dojrzewają w połowie września.
  • 'Kataloński' – odmiana bardzo plenna, silny wzrost, orzechy dojrzewają w połowie września.
  • 'Lamberta Biały' – odmiana średnio plenna, słaby wzrost, orzechy dojrzewają w drugiej połowie sierpnia.
  • 'Lamberta Czerwony' – odmiana średnio plenna, słaby wzrost, dekoracyjne czerwone liście.
  • 'Warszawski Czerwony' - odmiana bardzo plenna, średni wzrost, orzechy dojrzewają w połowie sierpnia, dekoracyjne czerwone liście.
  • 'Webba Cenny' – odmiana bardzo plenna, dobry zapylacz, orzechy dojrzewają pod koniec września.
  • 'Wczesny Długi' – odmiana bardzo plenna – jedna z najplenniejszych odmian leszczyny, silny wzrost, orzechy dojrzewają w pierwszej połowie września.

Ścieżka obsadzona leszczyną

Ścieżka obsadzona leszczyną czytaj dalej...

Koniecznie zobacz