- 1/2
- Następne
Rozchodniki to rośliny bardzo wdzięczne i łatwe w uprawie. Należą do sztandarowych gatunków skalniakowych, chociaż można je również sadzić na skarpach lub murkach i wykorzystywać jako rośliny okrywowe. Jednym z najpopularniejszych rozchodników spotykanych w ogrodach jest pochodzący z Azji Zachodniej i Kaukazu rozchodnik kaukaski (Sedum spurium).
Opis
Rozchodnik kaukaski to gatunek zadarniający, posiadający bardzo niskie, płożące się i ukorzeniające pędy płonne oraz dorastające do ok. 20-30 cm., wzniesione pędy kwiatostanowe. Jego drobne, zimozielone, gładkie, mięsiste, niemal okrągłe i płaskie oraz delikatnie karbowane na brzegach liście, mają zwykle zieloną lub czerwonawą barwę i są ułożone na pędzie rozetkowo. Drobne, miododajne, zwykle różowe kwiaty pojawiają się na latem (VII-VIII) i tworzą na szczytach pędów bardzo gęste, zbite, baldachowate kwiatostany.
Odmiany
Rozchodnik kaukaski najczęściej spotykany jest w ogrodach w postaci czystego gatunku, mimo to na uwagę zasługują również jego nieliczne, ale bardzo ciekawe odmiany: „Tricolor” nazywana też „Variegatum” delikatna odmiana o słabszym wzroście niż gatunek, posiadająca zielone liście z szeroką, białą obwódką, na brzegach zabarwioną na różowo oraz różowe kwiaty, rośliny mają tendencję do zimowego ogałacania z liści dolnych fragmentów pędu, „Voodoo” odmiana o czerwono-brązowych liściach i czerwono-różowych kwiatach, „Album” odmiana o zielonych liściach i białych kwiatach, kwitnąca słabiej niż gatunek, „Fuldaglut” odmiana o czerwonobrązowych liściach i ciemnoróżowych kwiatach, „Purpurteppich” odmiana o purpurowo-zielonkawych liściach i karminowych kwiatach, rosnąca słabiej niż gatunek, „Coccineum” odmiana o zielonych, lekko zaczerwienionych liściach i ciemnoróżowych kwiatach, „Summer Glory” o zielonych liściach i czerwono-różowych kwiatach, „Roseum” odmiana o zielonych liściach i jasnoróżowych kwiatach.
Rozchodnik kaukaski
Wymagania uprawowe
Rozchodnik kaukaski jest rośliną niezwykle mało wymagającą i bardzo tolerancyjną w stosunku do warunków uprawy. Urośnie niemal na każdym typie gleby ogrodowej, w tym również na jałowych, suchych piaskach oraz na podłożu kamienistym. Nie poradzi sobie tylko w miejscach mokrych i ciemnych oraz na ciężkich, gliniastych, zbitych glebach, gdzie szybko gnije. Najbardziej odpowiadają mu stanowiska słoneczne, na których najpiękniej kwitnie i najbujniej się rozrasta, ale poradzi sobie także w półcieniu. czytaj dalej...