Gęsiówka kaukaska - uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Gęsiówka kaukaska - uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,4/5 (122 ocen)

Kwitnące wczesną wiosną na biało lub różowo kępy gęsiówki kaukaskiej (Arabis caucasica) to wyjątkowo piękna dekoracja ogrodu i wspaniała ozdoba skalniaka. Pochodząca z Kaukazu, Południowej Europy, Azji oraz Afryki Północnej gęsiówka, jest bowiem jednym z podstawowych gatunków bylinowych wykorzystywanych przy zakładaniu ogrodów skalnych i jednym z ważniejszych gatunków roślin okrywowych.


Opis


Gęsiówka kaukaska, za pomocą delikatnych, rozgałęzionych, drewniejących u podstawy pędów oraz jajowatych, ząbkowatych i pokrytych szarymi, miękkimi włoskami liści tworzy dekoracyjne, poduszkowate kępy, dorastające do ok. 20 cm. wys. Liście pozostają zielone przez cały rok i stanowią ważny akcent kolorystyczny także w zimowym ogrodzie. Gęsiówka kaukaska zakwita wczesną wiosną (III-V), tworząc na szczytach pędów drobne, czteropłatkowe kwiaty, zebrane w niewielkie grona. Na roślinie pojawiają się tak licznie, że niemal całkowicie przesłaniają liście. Na ogół mają barwę białą, ale u odmian mogą być także kremowe, różowe lub niemal fioletowe.


Odmiany


Gęsiówka kaukaska najczęściej bywa uprawiana w postaci czystego gatunku o białych kwiatach, jednak coraz częściej można też spotkać jej odmiany ozdobne np. o biało obrzeżonych liściach („Variegata”), jasno i ciemno różowych kwiatach („Pinkie”, „Rosea”, „Rosabella”, „Little Treasure Deep Rose”) lub kwiatach w kolorze kremowym („Pixie Cream”), a nawet pełnych („Plena”).

Gęsiówka kaukaska

Gęsiówka kaukaska


Wymagania uprawowe


Gęsiówka kaukaska nie bez powodu uznawana jest za jedną z czołowych roślin skalniakowych, gdyż posiada niewielkie wymagania uprawowe, dobrze czuje się wśród kamieni i nie oczekuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rozwija się na glebach przepuszczalnych, lekkich, dobrze zdrenowanych i umiarkowanie wilgotnych, ale w stosunku do podłoża jest dość tolerancyjna. Nie będzie dobrze rosła jedynie na glebach ciężkich, zimnych i mokrych oraz suchych i piaszczystych. Gęsiówka oczekuje także słonecznego i ciepłego stanowiska. Roślina jest zimozielona i dobrze znosi niskie temperatury, dlatego nie wymaga zimowego okrycia (z wyjątkiem delikatniejszych odmian ozdobnych). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz