Gęsiówka kaukaska - uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Gęsiówka kaukaska - uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,4/5 (122 ocen)

Cięcie


Po kilku latach uprawy, gęsiówka kaukaska ma tendencję do utraty zwartego, poduszkowego pokroju, dlatego po kwitnieniu warto skrócić jej pędy o połowę. Zabieg pozwoli zagęścić kępkę i przywróci jej walory ozdobne. Każdego roku wiosną warto też przycinać szczytowe fragmenty pędów wraz z przekwitłymi kwiatostanami.


Choroby i szkodniki


Gęsiówka kaukaska, choć należy do rodziny kapustowatych, jest dość odporna na choroby i szkodniki, jednak rośliny osłabione lub posadzone na nieodpowiednim stanowisku może zaatakować choroba grzybowa (mączniak rzekomy), a jej liście mogą być uszkadzane przez ślimaki.

Gęsiówka kaukaska

Gęsiówka kaukaska


Rozmnażanie


Gęsiówka kaukaska bez problemu zawiązuje nasiona (często daje nawet samosiew), dzięki którym łatwo się rozmnaża. Po zbiorze najlepiej wysiać je od razu na rozsadnik lub przechować do wiosny w suchym, chodnym pomieszczeniu i po kilkutygodniowej stratyfikacji w niskich temperaturach, wysiać do małych doniczek. Roślinę można także rozmnożyć za pomocą sadzonek zielnych z piętką pobieranych i ukorzenianych w drugiej połowie lata. Metoda ta polecana jest głównie przy rozmnażaniu odmian ozdobnych, gdyż tylko w ten sposób potomstwo odziedziczy ich cechy charakterystyczne. Odmiany i gatunek można też rozmnażać za pomocą podziału dorosłej kępy (sadzonki pozyskiwane wiosną i sadzone w rozstawie ok. 20 x 25 cm.), co również pozwala zachować cechy odmianowe, jednak daje mniej roślin niż w obu poprzednich przypadkach. Warto też pamiętać, że gęsiówka kaukaska nie lubi przesadzania, dlatego najlepiej od razu wybrać dla niej docelowe stanowisko.


Zastosowanie


Gęsiówka kaukaska to niemal sztandarowy gatunek skalniakowy, dlatego trudno wyobrazić sobie ogród skalny bez jej udziału. Wśród głazów i skałek wspaniale prezentuje się w towarzystwie żagwinów ogrodowych, floksów szydlastych, smagliczki nadmorskiej czy ubiorka wiecznie zielonego. Nadaje się także na obwódki lub do obsadzania murków, podwyższanych rabat oraz skarp. Gęsiówka kaukaska to także cenna roślina okrywowa, której urocze, barwne wiosną i zielone przez pozostałą część roku poduszkowate kępy znakomicie nadają się do uzupełniania kompozycji bylinowych czy zestawień rabatowych.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz