Śniedek baldaszkowaty i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Śniedek baldaszkowaty i inne odmiany

3,4/5 (89 ocen)

W naszych ogrodach śniedek (Ornithogalum) zaadaptował się, jako roślina bardzo chętnie wybierana do sadzenia na rabatach oraz skalniakach. Ojczyzną tej pięknej rośliny cebulowej jest południowa Afryka, Azja, ale rosną one także w Europie. Śniedek ma wiele zalet, między innymi to, że jest niezwykle łatwy w uprawie i niewymagający, jeżeli tylko wybierzemy odpowiedni gatunek dla naszej strefy klimatycznej. Oczywiście głównym walorem jest jego piękny wygląd. W okresie kwitnienia obsypuje się, bowiem uroczymi, najczęściej białymi kwiatami.


Uprawa i pielęgnacja


Warto pamiętać, że opisywana roślina lubi ciepło i z tego względu większość gatunków nie nadaje się do uprawy w naszej strefie klimatycznej. Jednym z wyjątków jest śniedek baldszkowaty. Kiedy zdecydujemy się go posadzić w naszym ogrodzie, mamy sporą szansę na powodzenie w uprawie, tym bardziej, że nie ma on zbyt wielkich wymagań, za to odwdzięcza się pięknym wyglądem. Roślina może osiągnąć wysokość do 30 cm. W maju możemy się spodziewać delikatnych kwiatów o gwiazdkowatym kształcie. Są one zebrane w baldachy i stąd też właśnie nazwa rośliny. Ciekawą cechą śniedka baldaszkowatego jest fakt, że w nowych warunkach zazwyczaj czuje się bardzo dobrze, nieraz rozrastając się bardziej, niż było to w planach ogrodnika. Bez problemu się też sam rozsieje. Oczywiście ta cecha może być zarówno wadą, jak i zaletą, w zależności od tego, jak spojrzymy na sprawę. Jeżeli chcemy by roślina pięknie i intensywnie kwita, musimy jednakże zapanować nad rozrastaniem się bocznych cebulek, ponieważ kiedy kępa ulegnie zbytniemu zagęszczeniu, roślina nie będzie pobierała wystraczającej ilości substancji odżywczych. Zapobiegniemy temu, jeżeli raz na jakiś czas będziemy rozsadzać naszą roślinę.

Śniedki

Śniedki

Pod koniec września jest optymalny czas na wysadzenie cebulek śniedka. W tym celu wykonujemy w podłożu otwory na głębokości około 10 cm. Ważne, by były one wystarczająco od siebie oddalone. Zbyt gęste wysadzenie cebulek grozi za mocnym zagęszczeniem kępy, co nie będzie sprzyjało rozwojowi kwiatów. Najlepszym pomysłem jest posadzenie delikatnych śniedków baldaszkowatych na trawie, ponieważ będzie to doskonałe tło dla tak delikatnych kwiatów, kiedy pojawią się na wiosnę. Po zimie, kiedy tylko robi się cieplej, cebule śniedków rozpoczynają swój rozwój. W tym momencie nie ma nawet potrzeby podlewania rośliny, doskonale poradzi ona obie w naturalnej wilgotności, która w tym czasie ma miejsce. Warto dodać, ze roślinę rozmnaża się z cebulek przybyszowych.


Kiedy po zakończeniu wiosny wykopujemy cebulki, jest czas, by oddzielić te przeznaczone do sadzenia. W odróżnieniu od innych gatunków, śniedek baldaszkowaty jest odporny na mróz i bardzo dobrze sobie poradzi z naszymi europejskimi warunkami panującymi w zimnych miesiącach jednakże na cebule w ziemi źle wpływają deszcze i jeżeli będą one pozostawione w ziemi przez sezon obfitujący w opady, mogą zmarnieć.

Śniedki w ogrodzie

Śniedki w ogrodzie czytaj dalej...

Koniecznie zobacz