Ułudka - gatunki, uprawa, rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Ułudka - gatunki, uprawa, rozmnażanie

3,4/5 (20 ocen)

Ułudka (Omphalodes) to gatunek naturalnie występujący w środkowej i południowo-wschodniej Europie. Należy do rodziny ogórecznikowatych. Ułudka, ze względu na intensywnie niebieski kolor kwiatów, porównywana jest do niezapominajki. Jej drobniutkie kwiatuszki przyciągają wzrok intensywną barwą. Bylina należy do hemikryptofitów – roślin naziemno-pączkowych, które zimują i odnawiają się wiosną z pączków znajdujących się pod powierzchnią ziemi lub na poziomie gruntu.


Charakterystyka


Ułudka jest rośliną o niebieskich lub białych niewielkich kwiatach (o średnicy 1 cm), które kwitną wiosną lub latem. Bylinę tę cechuje duża mrozoodporność. W rejonach Polski o łagodniejszym klimacie może z powodzeniem przetrwać zimę. Na pozostałych obszarach kraju po wpływem niskich temperatur ułudka przemarza i brunatnieje. Znanych jest 25 gatunków byliny. Powszechnie uprawiany jest jeden gatunek rośliny jednorocznej oraz trzy byliny zielne wraz z jej odmianami. Ułudki kwitnące wiosną i lubiące wilgotne oraz cieniste stanowisko to O. cappadocica i O. verna. O. linifolia oraz O. luciliae wymagają dobrze nasłonecznionych miejsc.


Gatunki


Ułudka kapadocka (Omphalodes cappadocica)

Ułudka o rozgałęzionych, szczytowych gronach pełnych jaskrawoniebieskich kwiatów z białawym oczkiem. Liście rośliny są lśniące, owłosione o kształcie od owalnego po sercowaty. Wysokość, jaką osiąga ten gatunek, to 15−20 cm, szerokość zaś waha się w granicach 25 cm. Wśród O. cappadocica najpopularniejsze są następujące odmiany: Cherry Ingram – o większych, ciemniejszych niebieskich kwiatach; Starry Eyes – o niebieskich płatkach z białymi brzegami. Bylina kwitnie wczesną wiosną. Jej pierwotnym środowiskiem jest Azja Mniejsza.

Ułudka

Ułudka

Ułudka lnolistna (Omphalodes linifolia)

Jest rośliną o szarozielonych, lancetowatych liściach. Bylina kwitnie, wydając białe lub bladoniebieskie wonne kwiaty, które połączone są w grona. O. linifolia dorasta do 15−30 cm wysokości i rozrasta się na szerokość 15 cm. Bylina kwitnie w pierwszej połowie lata. Jej rodzimymi terenami jest południowo-zachodnia Europa.

Omphalodes luciliae

Ten gatunek ułudki składa się z jasnoniebieskich, ewentualnie różowych kwiatów, które tworzą pąk. Liście rośliny są szaroniebieskie, mięsiste i eliptyczne. Dojrzała bylina osiąga niewielkie rozmiary – 10 cm wysokości i 15 cm szerokości. Najlepszym miejscem do wzrostu są dla niej osypiska, żwirowata, wapienna gleba i zimna szklarnia. Nie toleruje wilgoci. O. luciliae pochodzi z Grecji i Turcji.


Ułudka wiosenna (Omphalodes verna)

Ułudka wiosenna o luźnych gronach bladoniebieskich kwiatów z białym oczkiem. Liście rośliny są ciemnozielone i owalne. Bylina szybko się rozrasta i wytwarza podziemne rozłogi – stalony. Gatunek osiąga wysokość 20 cm i szerokość 30 cm. Jej naturalnym środowiskiem są lasy południowej Europy.

Kwitnąca ułudka

Kwitnąca ułudka czytaj dalej...

Koniecznie zobacz