Ułudka - gatunki, uprawa, rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Ułudka - gatunki, uprawa, rozmnażanie

3,4/5 (20 ocen)

Uprawa


Najlepszym stanowiskiem dla rośliny jest strona północno-wschodnia, wtedy światło pada na nią w najchłodniejszym momencie dnia, a potem bylina znajduje się w cieniu. Ułudka lubi miejsca zacienione przez większość część dnia. Idealna gleba dla byliny to przepuszczalna, umiarkowanie zasobna i o odczynie od lekko-kwaśnego do obojętnego. Podłoże powinno dobrze utrzymywać wilgoć. W okresie suszy i braku podlewania kwitnienie rośliny szybko zamienia się w wiązanie nasion. Omphalodes luciliae wymaga gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym. Przy jej uprawie najlepiej samodzielnie przygotować podłoże, w którym ma rosnąć. Ułudka jest odporna na mróz, ale czasem jej liście z powodu znacznego spadku temperatur brunatnieją i zasychają. Wczesną wiosną należy wyciąć zniszczone liście rośliny i zastosować nawóz wieloskładnikowy. Ułudka wymaga obfitego podlewania w okresie jej intensywnego kwitnienia.

Ułudka - kwiat

Ułudka - kwiat

Rozmnażanie


Bylinę rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Czynność tę najlepiej przeprowadzić jesienią, umieszczając nasiona w doniczkach znajdujących się w szklarni. Rozmnażanie ułudki można wykonać także na przełomie lutego i marca poprzez rozsadzania dorosłych egzemplarzy. Odrosty korzeniowe rośliny szybko się rozrastają, dlatego bylina wymaga wiosennego wykopywania i przycinania. Odrosty wykopane z bryłką ziemi stanowią gotową sadzonkę. Roślinki wysadzamy do gruntu w niewielkie zagłębienia, zachowując zalecaną gęstość uprawy – 16 roślinek na 1m2.


Zastosowanie


Ułudka tworzy gęste kobierce, które pokrywają się obficie błękitnymi kwiatuszkami. Dobrze prezentują się w kompozycjach ogrodu, na skalniakach, jako tło dla krzewów i kwitnących latem roślin. Ułudka nie nadaje się do uprawy w pojemnikach.
 

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz