Stokrotki - kwiaty znane i piękne

Jesteś tutaj:

Stokrotki - kwiaty znane i piękne

3,5/5 (124 ocen)

Stokrotki to niewielkie rośliny ozdobne, dość skromne pod względem dekoracyjności. Osiągają niewielkie rozmiary, tak więc mimo, że są bardzo znane, to jednak ustępują miejsca większym, bardziej wyrazistym i przebojowym roślinom ozdobnym. Mimo to, niewielkie rozmiary oraz delikatność mogą okazać się wielkim atutem rośliny, którą warto wykorzystać nie tylko przy aranżacji ogrodu, ale także tarasu i balkonu. Odpowiedni dobór sąsiedztwa dla stokrotki jest kluczem do ciekawych i przyciągających uwagę kompozycji roślinnych.

Niedzielne spacery to dobra okazja, aby poszukać stokrotek na przydrożnych rowach, łąkach oraz pastwiskach. Zwłaszcza na łąkach, przepięknie prezentują się obficie kwitnące stokrotki pospolite. Mimo że tak niepozorne o białych kwiatach do różowawych z żółtym środkiem, to jednak na wielu twarzach są powodem do uśmiechu.

Rodzaj Bellis skupia około 15 gatunków stokrotek, występujących przede wszystkim w Europie. W Polsce jedynym gatunkiem stokrotki jest stokrotka trwała Bellis perennis.

Czy wiesz że …

Stokrotka ma w sobie wiele piękna, które zostało odzwierciedlone w nazwie rośliny. Łacińska nazwa pochodzi od słowa „bellus", które oznacza piękny.

W ogrodach uprawiane są liczne odmiany stokrotek zróżnicowanych ze względu na budowę koszyczka kwiatowego. Wyróżniamy stokrotki o kwiatach pełnych, półpełnych oraz pojedynczych.

Stokrotki łąkowe

Stokrotki łąkowe

Wybrane gatunki rodzaju


- Bellis perennis
- Bellis azorica
- Bellis longifolia
- Bellis sylvestris
- Bellis bernardii

Stokrotka

Stokrotka


Kilka uwag o budowie


Stokrotki składają się z niewielkich liści odziomkowych zebranych w rozetę, zróżnicowane, całobrzegie do ząbkowanych, odwrotnie jajowate do łopatkowatych na ogonkach. Ze środka rozety liści ukazuje się łodyga zakończona kwiatem o średnicy nawet do 8 cm. Płatki brzeżne języczkowate, a wewnątrz rurkowate. Stokrotki występują w barwie białej, czerwonej i różowej, zależnie od odmiany. Poza tym mogą występować w wielu odcieniach wspomnianych barw. Wysokość roślin do 20 cm.

Stokrotki pełne

Stokrotki

Wybrane odmiany
 

Nazwa

Opis

‘Romineette Rot’

Kwiaty pełne czerwone  

‘Rominette Rosa’

Kwiaty pełne różowe

‘Rominette Weiss’

Kwiaty pełne białe  

‘Pomponette’

Grupa stokrotek zwanych pomponowymi , wśród których znajdziemy okazy białe, różowe, a także czerwone.

‘Super Enorma’

Pełne kwiaty.  

‘Gracja’

Odmiana wielkokwiatowa o czerwonych kwiatach

‘White Carpet’

Wielkokwiatowa odmiana o białych kwiatach

‘Alice’

Odmiana o kwiatach półpełnych, bladoróżowych

‘Maria’

Odmiana wielkokwiatowa kwitnąca na różowo

Goliath

Odmiana wielkokwiatowa w odcieniach różu, bieli oraz czerwieni.

‘Alba plena’

Odmiana o białych, a zarazem pełnych kwiatach

‘Rob Roy’

Odmiana o karmazynowych kwiatach

‘The Pearl’

Piękna odmiana o perłowych kwiatach

‘Dresden China’

Odmiana o różowych kwiatach

‘Old Strain’

Odmiana o białoróżowych płatkach, kwiaty pojedyncze.

 

Wymagania i uprawa


Stokrotki nie należą do roślin trudnych w uprawie. Są bardzo tolerancyjne, preferują słoneczne stanowiska, ale poradzą sobie także w półcieniu. Tak szeroki zakres stosowania, jest bardzo korzystny w przypadku wiosennej aranżacji balkonu. Stokrotki będą świetnie rosły na balkonie o wystawie południowej, południowo- zachodniej i południowo- wschodniej.

Podłoże żyzne, próchnicze, wapienne oraz dostatecznie wilgotne. Na słonecznych stanowiskach, zwłaszcza, jeżeli przedłuża się susza, wymagają uzupełniania niedoborów wody. Na dostatecznie wilgotnym podłożu, dłużej i obficiej kwitną.

W ogrodzie stanowisko dla stokrotek warto uzupełnić kompostem, natomiast w uprawie w pojemnikach można stosować wieloskładnikowe nawozy dla roślin kwitnących. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz