Kosmos w ogrodzie - bogactwo odmianowe

Jesteś tutaj:

Kosmos w ogrodzie - bogactwo odmianowe

3,6/5 (123 ocen)

Kosmos, kojarzy się przede wszystkim ze zwiewnością barwnych kwiatów oraz z pierzastymi liśćmi. Pomimo swej delikatności, doskonale sobie radzi na ogrodowych rabatach. Wybrane gatunki,  rodzaju, można nabyć w licznych, bardzo często oryginalnych odmianach, które zmienią oblicze niejednej rabaty.

Kosmos (Cosmos) zaliczany jest do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naszych ogrodach najczęściej uprawiamy dwa gatunki rodzaju, a więc Cosmos bipinnatus oraz Cosmos sulphureus, które traktujemy wyłącznie jako rośliny jednoroczne. Poza nimi możemy spotkać się także z gatunkiem o nazwie Cosmos atrosanguineus, który uprawiamy podobnie jak dalie, a więc na zimę wykopujemy jego bulwiastą część podziemną i zimujemy w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju  została zaczerpnięta z języka greckiego od słowa kosmos. W Polsce kosmos bywa różnie określany zależnie od gatunku. Kosmos siarkowy określa się często jako kosmos żółty, natomiast kosmos podwójnie pierzasty jako onętek.
Do rodzaju zaliczamy ponad dwadzieścia gatunków roślin jednorocznych i bylin, które występują w cieplejszych regionach Ameryki m.in. w Meksyku, Brazylii, Boliwii, Arizonie.


Wybrane gatunki rodzaju uprawiane w  ogrodach :


Cosmos bipinnatus - kosmos podwójnie pierzasty (onętek)

Cosmos sulphureus - kosmos siarkowy (żółty)

Cosmos atrosanguineus - kosmos krwistoczerwony

Najpopularniejszym gatunkiem rodzaju, który powszechnie uprawiany jest w naszych ogrodach jest kosmos podwójnie pierzasty.

Kosmos - kwiaty

Kosmos - kwiaty

Charakterystyka wybranych gatunków


Kosmos podwójnie pierzasty (onętek)

Najpowszechniejszy gatunek rodzaju, który doskonale uzupełnia nasadzenia w ogrodzie. Pochodzący z Meksyku, dość późno zaczął być uprawiany w Europie. Kosmos podwójnie pierzasty sięga około metra wysokości, jednak w sprzyjających warunkach, może osiągać nawet półtora metra i więcej. Łodygi silnie rozgałęzione, liście pierzaste - „koperkowe”, a kwiaty języczkowate, tworzące tzw. koszyczki, a więc kwiatostany, których średnica może sięgać do około 8 cm. Występują w różnych barwach m.in. białej, różowej, fioletowej, czerwonej oraz licznych odcieniach. Kwiaty pojawiają się latem, a kwitnienie trwa aż do października.

Kosmos siarkowy (żółty)

Niższy od Cosmos bipinnatus także jest rośliną jednoroczną osiągającą do około 90 cm wysokości. Roślina rozgałęziona, liście pierzaste, a kwiatostany w formie koszyczków, składających się z kwiatów języczkowatych i rurkowatych. Barwa kwiatów od żółtej po pomarańczową. Średnica kwiatostanu wynosi około 4 - 6 cm. Kwitnienie od lipca do października.

Roślina Kosmos

Roślina Kosmos

Kosmos krwistoczerwony

Rzadziej spotykany gatunek kosmosu. Pochodzi z Meksyku i w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, posiada bulwiaste korzenie, które można wykopać na zimę i przechować. Dzięki temu kosmos krwistoczerwony rozmnażamy wegetatywnie, poprzez bulwiaste korzenie. Gatunek osiąga nie wiele ponad pół metra wysokości, liście długie i pierzastodzielne, ale już nie tak drobno jak w przypadku kosmosu żółtego i podwójne pierzastego. Osadzone na długich ogonkach, a kwiaty w barwie krwistoczerwonej, tworzą kwiatostany w formie koszyczków o podobnej średnicy co kosmos żółty. Kwitnienie  rozpoczyna się około lipca. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zapach kwiatów, który przypomina zapach czekolady.

Kwiaty - Kosmos

Kwiaty - Kosmos


Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Kosmos krwistoczerwony

‘Chocamocha’

Ciekawa odmiana o zwartym pokroju, dochodząca do 35 cm wysokości. Zachwyca ciemnymi, burgundowymi kwiatami, które dodatkowo pachną jak czekolada. Doskonała propozycja na balkon i taras w uprawie pojemnikowej bądź w gruncie na rabacie.

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sensation Pink’

Odmiana o pojedynczych i różowych kwiatach.

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sensation Red’

Kwiaty czerwone

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sensation White’

Kwiaty białe

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sonata Carmine’

Odmiana z serii Sonata, które charakteryzują się niższą wysokością o dużych i karminowych kwiatach.

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sea Shells

Odmiana o charakterystycznych lekko rurkowatych kwiatach.

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sonata Pink Blush’

Niska odmiana o różowych kwiatach

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Sonata White’

Odmiana o czysto białych kwiatach.

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Antiquity’

Odmiana o bordowych kwiatach.

Kosmos podwójnie pierzasty

‘Candy Stripe’

Ciekawa odmiana o białych kwiatach z licznymi wzorzystymi plamkami i przebarwieniami.

 

Stanowisko


Kosmos preferuje stanowiska słoneczne, najlepiej zaciszne, osłonięte przed wiatrem, na których mimo swych dużych rozmiarów, będzie mniej narażony na pokładanie się. Nie ma szczególnych wymagań odnośnie podłoża, poradzi sobie także na bardziej piaszczystych glebach. Podłoże powinno być dość przepuszczalne i dość wilgotne. Mimo to, należy wiedzieć, że na bardziej żyznych, będzie o wiele lepiej wyglądał, bardziej rozrośnięty oraz obficiej kwitnący.

Kosmos - kwiaty

Kosmos - kwiaty czytaj dalej...

Koniecznie zobacz