Kosmos w ogrodzie - bogactwo odmianowe

Jesteś tutaj:

Kosmos w ogrodzie - bogactwo odmianowe

3,6/5 (101 ocen)

Wymagania i pielęgnacja


Gatunki zaliczane do rodzaju nie są wymagające, tak więc z pewnością są to kwiaty także dla zapracowanych. Przy minimalnej opiece i pielęgnacji zachwycają dekoracyjnością aż do pierwszych przymrozków. Dobrze znoszą suszę, nie wymagają zasobnego podłoża, na którym osiągają zbyt duże  rozmiary i w przypadku deszczu pokładają się. W takim wypadku można je palikować. Poza tym zbytnia żyzność i nawożenie osłabia i opóźnia kwitnienie.

Kosmos podwójnie pierzasty oraz żółty rozmnażamy poprzez nasiona.  Wysiewamy je w kwietniu, wprost do gruntu bądź miesiąc wcześniej do inspektu. Warto wiedzieć, że kosmos zakwita do około 2 miesięcy od wysiewu, tak więc późniejszy siew jest także możliwy. Nasiona kiełkują po kilku dniach. Pamiętajmy, aby odstępy pomiędzy pojedynczymi roślinami wynosiły 20- 40 cm.

Wspomniane gatunki poza kosmosem krwistoczerwonym dają spory samosiew, tak więc raz wysiane będą rozsiewać się po całym ogrodzie.

Kosmos krwistoczerwony po pierwszych przymrozkach najlepiej wykopać i przezimować tak jak dalie.

Uprawiane w naszych ogrodach kosmosy nie są podatne ani na choroby, ani na szkodniki, tak więc przy minimalnej pielęgnacji, będą ciekawym akcentem w ogrodzie i nie tylko.

Kosmos - kwiaty

Kosmos - kwiaty

Zastosowanie


Kosmosy to rośliny zazwyczaj osiągające większe rozmiary i wymagające większych przestrzeni. Przepięknie prezentują się zwłaszcza w ogrodach wiejskich oraz naturalistycznych, a więc o charakterze nieformalnym. Wysokie odmiany można sadzić przy ogrodzeniach, budynkach oraz wszędzie tam, gdzie dekoracyjność tych kwiatów będzie w stanie ukryć niedoskonałość otoczenia. Niskie odmiany nadają się także na obwódki. Kosmosy można sadzić pojedynczo bądź też w grupie. Poza tym ich kwiaty nadają się także na kwiat cięty.

Kosmos krwistoczerwony to dobra propozycja do urozmaicenia rabat w ogrodzie, ale także do wzbogacenia kompozycji na balkonie i tarasie. Gatunek ten doskonale nadaje się do uprawy pojemnikowej. Wysoka dekoracyjność połączona z oryginalnym, czekoladowym zapachem będzie nie małą atrakcją nie tylko dla miłośników roślin.

Certyfikowane nasiona onętka - kosmosa kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz