Tytoń ozdobny - uprawa, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tytoń ozdobny - uprawa, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie

3,4/5 (368 ocen)

Każdego roku nasze ogrody uzupełniane są licznymi nasadzeniami z roślin jednorocznych. W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych gatunków i często ciężko zdecydować się jaką roślinę wybrać. W tym bogactwie coraz częściej można natknąć się na tytoń ozdobny. Wielu z nas może podejść sceptycznie do tego rodzaju, ale pamiętajmy, że poza Nicotiana tabacum,
a więc tytoniem szlachetnym, stanowiącym surowiec do produkcji papierosów, jest bardzo dużo dekoracyjnych gatunków o barwnych i pachnących kwiatach.

Tytoniem ozdobnym określa się kilka gatunków rodzaju, uprawianych ze względu na walory dekoracyjne.

Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w ogrodzie, a także na tarasie i balkonie zaliczymy:

Tytoń oskrzydlony - Nicotiana alata

Tytoń leśny - Nicotiana silvestris

Tytoń Sandera - Nicotiana x sanderae

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju to m.in.

Tytoń szlachetny - Nicotiana tabacum

Tytoń machorka - Nicotiana rustica

Powyższe dwa gatunki wykorzystywane są do produkcji papierosów.

Rodzaj Nicotiana obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, występujących przede wszystkim w Ameryce. Roślina była znana już przed tysiącami lat, a wszystko przez fakt, że zawiera nikotynę, czyli substancję aktywnie czynną, służącą roślinie do ochrony przed szkodnikami. Człowiek także korzysta ze szczególnych właściwości nikotyny, ale najczęściej na innej płaszczyźnie.

Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska podróżnika, posła Jeana Nicota, który sprowadził roślinę do Europy. Miało to miejsce jeszcze w XVI w.

Budowa rośliny


Gatunki ozdobne Nicotiana to reprezentanci rodziny psiankowatych (Solanaceae). Rośliny jednoroczne, pod względem wysokości bardzo zróżnicowane. Mogą osiągać rozmiary nawet do 200 cm wysokości (Nicotiana silvestris). Liście podłużne, szeroko lancetowate do eliptycznych, szorstkie. Kwiaty trąbkowate z płatkami zrośniętymi w długą rurkę, zebrane w luźne, szczytowe wiechy. Barwa kwiatów zróżnicowana zależnie od gatunku i odmiany (m.in. białe, żółte, fioletowe, czerwone oraz łososiowe).

Tytoń ozdobny

Tytoń ozdobny

Zróżnicowanie gatunkowe


Tytoń oskrzydlony

Jeden z najpopularniejszych gatunków, charakteryzujący się nie tylko obfitym kwitnieniem, ale także miłym zapachem. Warto sadzić te rośliny w pobliżu miejsc wypoczynkowych, na tarasie oraz balkonie. Wysokość roślin może sięgać nawet 150 cm, ale w sprzedaży nie brakuje form o wiele niższych,  sięgających około 50 cm.

Pochodzący z Brazylii N. alata charakteryzuje się specyficzną porą kwitnienia kwiatów, które kwitną późnym wieczorem i nocą. Oczywiście nowsze odmiany gatunku kwitną w ciągu dnia.

Kwitnienie gatunku od czerwca do późnej jesieni.

Tytoń Sandera

Silnie rozgałęziony mieszaniec, zwarty, osiągający niższe wysokości, zależnie od grupy około 30- 40 cm. Kwitną obficie w zróżnicowanych barwach. Jest doskonałą propozycją  na balkon i taras oraz obwódki. Niestety nie pachnie tak jak jego poprzednik.

Tytoń leśny

Z pewnością N. silvestris będzie doskonałym uzupełnieniem ogrodowych nasadzeń. Osiągając nawet do 200 cm wysokości może stanowić doskonałą propozycję na soliter. Białe, podłużne, lekko zwieszone kwiaty, doskonale prezentują się na tle dużych liści. Gatunek podobnie jak tytoń oskrzydlony charakteryzuje się pachnącymi kwiatami, ukazującymi się latem.Wybrane odmiany  
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Nicotiana alata

‘Saratoga Lime’

Niska odmiana, kwiaty zielonkawe

Nicotiana alata

‘Saratoga White’

Niska odmiana, kwiaty białe

 Nicotiana alata

‘Saratoga Appleblossom’

Niska odmiana, kwiaty lekko różowe

Nicotiana alata

‘Saratoga Rose’

Niska odmiana, kwiaty bordowe

Nicotiana alata

‘Red’

Niska odmiana, kwiaty czerwone

Nicotiana alata

‘Lime Green’

Odmiana o zielonkawych kwiatach

Nicotiana silvestris

‘Only the Lonely’

Wysoka odmiana o białych, a zarazem pachnących kwiatach.

Nicotiana alata

‘Crimson Bedder’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach

Nicotiana x sanderae

 

‘Avalon Bright Pink’

Odmiana o różowych kwiatach

 

Wymagania


Tytoń ozdobny należy uprawiać na stanowisku słonecznym, ale roślina poradzi sobie także w lekkim półcieniu. Ponieważ rośliny bujnie rosną i obficie kwitną wymagają żyznego, przepuszczalnego oraz próchniczego podłoża. Warto je wzbogacić dobrze przerobionym kompostem.

Jako, że są to rośliny jednoroczne, wrażliwe na ujemne temperatury, sadzonki wysadzamy dopiero w drugiej połowie maja.

Rozstawa zależnie od gatunku i odmiany co 25- 60 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz