Tytoń ozdobny - uprawa, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tytoń ozdobny - uprawa, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie

3,4/5 (368 ocen)

Pielęgnacja


Tytoń ozdobny nie jest wymagający, przy  zapewnieniu odpowiednich warunków nie powinien sprawiać problemów.
Uprawiane gatunki preferują podłoże wilgotne, ale nie mokre. W uprawie gruntowej, niedobory wody uzupełnia się w momencie przedłużającej się suszy, natomiast w uprawie pojemnikowej, należy czuwać nad poziomem wilgoci podłoża, aby nie przesuszyć roślin.

Nawożenie jest kolejnym bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym gwarantującym sukces w uprawie tych roślin. W uprawie gruntowej w okresie jesiennym, stanowisko pod tytoń warto wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. W uprawie pojemnikowej stosujemy płynne nawozy wieloskładnikowe co dwa tygodnie.

Tytoń ozdobny

Tytoń ozdobny 

Rozmnażanie


Tytoń ozdobny rozmnażamy poprzez wysiew nasion. W sprzedaży jest spory wybór nasion, zazwyczaj stanowiących „mix” barw.
Nasiona wysiewamy już w marcu w ciepłym inspekcie bądź skrzynkach. Nasiona są bardzo drobne, wielkości ziarenka maku i kiełkują po około 7-14 dniach, przy założeniu, że temperatura nie będzie niższa niż 20°C. Młode siewki wymagają pikowania, a młode rośliny hartowania, nim zostaną posadzone w gruncie bądź wyniesione na balkon i taras. Siewki pikujemy wówczas, gdy pojawią się liście właściwe.

Problemy w uprawie


Przy uprawie tytoniu ozdobnego należy dokładnie monitorować, aby na czas zareagować w momencie pojawienia się szkodnika bądź zmian chorobowych.

Nasze rośliny mogą zostać zainfekowane wirusem mozaiki tytoniowej. Niewyleczalna choroba przenoszona najczęściej przez szkodniki. Objawia się w postaci jasnozielonych przebarwień i wybrzuszeń na liściach. Zainfekowane rośliny należy niszczyć, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych roślin.

Mszyce są dość częstym gościem w uprawie tytoniu. Sprzyja im suche powietrze. Po zaobserwowaniu pierwszych zmian należy je natychmiast eliminować, aby nie dopuścić do zwiększenia liczebności danej kolonii.

Ze szkodników uważajmy także na ziemiórki, przędziorki oraz ślimaki.

Słabe kwitnienie może być efektem braku nawożenia oraz zbyt zacienionego stanowiska.

Żółknące liście są często efektem zbytniego podlewania, które prowadzi do zgnilizny korzeni.


Uwagi końcowe


Tytoń ozdobny doskonale odnajdzie się w nasadzeniach ogrodowych, uprawie pojemnikowej na tarasie i balkonie. Ze względu na zapach powinien być częściej sadzony w pobliżu zakątków wypoczynkowych.

Nasiona tytoniu ozdobnego do nabycia tutaj


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz