Nagietek lekarski - roślina ozdobna i lecznicza

Jesteś tutaj:

Nagietek lekarski - roślina ozdobna i lecznicza

3,6/5 (59 ocen)

Nagietek to jedna z najpopularniejszych roślin jednorocznych, uprawiana przede wszystkim w ogrodzie. Zazwyczaj kojarzy się nam z żółtymi i pomarańczowymi kwiatami, jednak obecnie możemy zakupić, bardziej zróżnicowane odmiany, a tym samym zwiększyły się możliwości aranżacyjne wykorzystujące piękno tych roślin.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) zaliczany jest do rodziny astrowatych (Asteraceae). Najprawdopodobniej pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.


Kilka uwag o budowie


Calendula officinalis jest rośliną zielną, charakteryzującą się wzniesionymi łodygami, łamliwymi i pokrytymi włoskami. Pędy mogą sięgać nawet 50 cm wysokości. Liście skrętoległe, pokryte delikatnymi włoskami i osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty zebrane  w koszyczki o średnicy nawet do około 10 cm, zależnie od odmiany. Barwa kwiatów żółta i pomarańczowa, choć w sprzedaży są odmiany o kwiatach w barwie łososiowej oraz bardziej brązowawej. Owocem nagietka lekarskiego są niełupki.


Walory dekoracyjne nagietka lekarskiego


Nagietki cenimy przede wszystkim ze względu na  piękne kwiaty, ukazujące się  już w czerwcu i towarzyszące nam aż do późnej jesieni. W wyniku prac hodowlanych uzyskano wiele bardzo oryginalnych form nagietka lekarskiego. Z pewnością należy wspomnieć o nagietkach o pełnych kwiatostanach, złożonych z języczkowych kwiatów, ułożonych dachówkowato.

Pojedynczy kwiat może mieć także formę igiełkową bądź rurkową. Przepięknie będą prezentować się odmiany nagietka o kwiatostanach pomponowych, strzępiastych czy też igiełkowych. Poza nimi możemy nabyć nagietki o kwiatach pojedynczych, półpełnych i zróżnicowanych barwach. Na balkon warto zaproponować nagietki miniaturowe.

Nagietek - uprawa

Nagietek - uprawa

Najpiękniejsze odmiany nagietka lekarskiego


W sklepach ogrodniczych, centrach i marketach możemy nabyć nasiona nagietka lekarskiego w takich odmianach jak m.in.

‘Greenheart’ - bardzo ciekawa odmiana o żółtych i pomarańczowych kwiatach języczkowatych otulających zielone, a zarazem rurkowate kwiaty, znajdujące się w samym środku kwiatostanu.

‘Promyk’ - odmiana o zwartym pokroju, kwitnąca na pomarańczowo. Kwiaty pełne oraz dachówkowate.

‘Indian Prince’ - nagietek lekarski w tej odmianie charakteryzuje się ciekawie wybarwionymi kwiatami. Kwiatostany pełne w barwie pomarańczowej z brązowym środkiem, na który składają się rurkowate kwiaty.

‘Cream Beauty’ - odmiana o pełnych, kremowych kwiatach.

‘Radio’ - odmiana o pełnych, a zarazem igiełkowych kwiatach w barwie żółtej.

‘Santana’ - kwiaty pełne i dachówkowate. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz