Wybieramy dobre nasiona nagietka lekarskiego

Jesteś tutaj:

Wybieramy dobre nasiona nagietka lekarskiego

3,2/5 (91 ocen)

Nagietek lekarski to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin. Jego kwiaty mają zastosowanie w kuchni, kosmetyce, medycynie i przemyśle (wytwarza się z nich barwnik). Poza tym pięknie zdobią nie tylko rabaty i obwódki, lecz także wazony, gdyż nadają się do cięcia. Warto też wiedzieć, że łacińska nazwa nagietka wywodzi się od wyrazu kalendae oznaczającego pierwszy dzień miesiąca (w starożytnym Rzymie wierzono, że roślina ta zakwita na początku każdego letniego miesiąca).

Jeśli więc chcielibyśmy stać się posiadaczami takiego symbolicznego „kalendarza”, musimy dowiedzieć się nieco więcej o nasionach nagietka. Zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na ich temat jest o tyle ważne, że pozwoli nam dobrze przygotować się do ewentualnej uprawy. Należy jednak podkreślić, że znaczenie roślin zielarskich takich jak nagietek stale wzrasta, co wiąże się ze zwiększonym popytem na ich nasiona. Może więc warto zainwestować w dobry materiał nasienny?


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Kupno nasion odpowiedniej jakości może być problematyczne, ponieważ powinny one spełniać restrykcyjne wymogi. Zatem w próżniowo zapakowanej torebce powinniśmy znaleźć nasiona jednolite pod względem barwy, długości, szerokości, grubości, ciężaru. Wymienione cechy jesteśmy w stanie sami zweryfikować, jednak jest grupa właściwości, co do których nie będziemy mieli całkowitej pewności. Mowa o zdrowotności i żywotności nasion, ich właściwościach aerodynamicznych oraz braku mikrouszkodzeń.

Jeżeli nie czujemy się specjalistami, najlepiej gdy zaufamy sprzedawcom cieszącym się nieskazitelną opinią. W razie jakichkolwiek wątpliwości, nie bójmy się zadawać pytań, zwłaszcza o pochodzenie materiału siewnego.


WYGLĄD NASION


Nasiona nagietka są bardzo oryginalne, ponieważ wyglądem przypominają mocno zakrzywiony apostrof. Ich środkowa część jest nieco guzowata. Całkowita długość, którą mogą osiągnąć, wynosi 7 mm. Co do koloru – w większości są beżowe, jednak zdarzają się okazy trochę ciemniejsze.


MASA 1000 NASION


Masa 1000 nasion nagietka wynosi od 2 do 10 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 100–500 nasion.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Zdolność kiełkowania nasion nagietka różni się w zależności od tego, gdzie zostaną one wysiane. Zatem w uprawie w pomieszczeniach, aby nasiona wykiełkowały, potrzebna jest temperatura powietrza na poziomie co najmniej 20°C. Natomiast przy siewie wprost do gruntu warunkiem koniecznym okazuje się temperatura nocna niespadająca poniżej 5°C. Czas oczekiwania na siewki wynosi z kolei od tygodnia do dwóch. Jeśli wschody nie pojawią się w tym czasie, może to oznaczać, że albo materiał siewny jest wadliwy, albo warunki do rozwoju nasion nie były optymalne.

Materiał siewny zachowa swoją żywotność przez okres od 2 do 5 lat. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej go wykorzystamy, tym wyższą jakość będzie reprezentował.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Nagietek nie należy do roślin szczególnie wybrednych. Jego nasiona powinny sobie poradzić w każdej glebie, która jest dobrze przepuszczalna. Mimo wszystko, jeśli mamy taką możliwość, warto mu zapewnić ziemię ilastą, którą preferuje najbardziej. Jej pH powinno wahać się w granicach od 6 do 6,5.

Praktycznie jedyny czynnik, na który nagietek jest wrażliwy, to stagnująca woda i wynikająca z jej obecności, zbyt duża wilgotność. Poza tym nasiona nagietka powinny zostać umieszczone na stanowisku z dobrym dostępem do światła.


KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Nasiona nagietka wysiewamy wiosną – albo na jej początku (uprawa w pomieszczeniu), albo na końcu (siew bezpośrednio na miejsce stałe). Najlepiej orientacyjnie przyjąć, że okres na wykonanie tego zabiegu trwa od kwietnia do czerwca. Przy czym w zależności od konkretnej daty siewu rośliny zakwitną po ok. 50 dniach.

Pamiętajmy, by nasiona umieszczać w odstępach co 20–25 cm. Jeżeli zaś zdecydowaliśmy się na uprawę w doniczkach, to powinny one mieć od 13 do 18 cm średnicy.


ZBIÓR I PRZECHOWYWANIE NASION


Nasiona nagietka są gotowe do zbioru od sierpnia do września, ponieważ to właśnie wtedy osiągają pełnię dojrzałości. Dokładna data jest oczywiście uzależniona od terminu siewu danej partii roślin. Chociaż tak na dobrą sprawę nawet kwiaty wysiane w tym samym momencie mogą wytwarzać nasiona nierównomiernie. Czynnik ten często utrudnia zbiór i sprowadza go do pracy ręcznej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz