Nasiona malwy - zakup, siew, kiełkowanie, zbiór, przechowywanie i ceny

Jesteś tutaj:

Nasiona malwy - zakup, siew, kiełkowanie, zbiór, przechowywanie i ceny

3,4/5 (317 ocen)

Malwa, zwana też prawoślazem, to niezwykle dekoracyjna roślina. Kojarzona jest szczególnie z wiejskimi ogródkami, gdzie dodaje uroku ścianom lub ogrodzeniom, jednak ostatnio coraz chętniej sadzona jest też w miastach. Malwy osiągają ponad 2 m wysokości, mogą więc służyć jako ozdoba ogrodu lub zakrywać ściany, które nie są reprezentacyjne. Zazwyczaj uprawiane są jako rośliny dwuletnie, ponieważ kwitną co roku, jednak najlepiej w drugim roku. Znane są również lecznicze właściwości malwy, jako zioło uprawia się malwę czarną. Polecamy uprawę tych pięknych roślin, zwłaszcza że nie należy ona do trudnych. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach malwy.


Wygląd nasion


Owocem malwy jest dwukomorowa rozłupka, która zawiera w sobie nasiona. Okrągłe nasiona barwy brązowej są silnie wklęsłe na grzbiecie.


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion malwy wynosi 5-10 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 100-200 nasion.


Zdolność kiełkowania


Nasiona malwy kiełkują bardzo szybko, bo już po 7-14  dniach.


Kiedy siać nasiona?


Należy pamiętać, że malwa uprawiana jest zazwyczaj jako roślina dwuletnia, natomiast rośliny wysiane z nasion zakwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. W związku z tym, jeśli chcemy szybciej mieć kolorowe kwiaty, zalecane jest kupno gotowych, jednorocznych już sadzonek. Możliwe jest też wysianie na wiosnę (w marcu lub kwietniu) rośliny jednorocznej, która zakwitnie już latem. W przypadku gdy zdecydujemy się na rozmnażanie malwy z nasion, najlepszy czas na wysiew nasion to okres od końca maja do początku lipca.


Jak siać nasiona?


Najczęstszym sposobem rozmnażania malwy jest rozmnażanie poprzez wysiew nasion do doniczek lub skrzynek w inspekcie lub na rozsadniku. Następnie w sierpniu, gdy siewki będą miały po 2-3 liście właściwe, należy je przepikować, przesadzając je do doniczek lub na wydzieloną część ogrodu w odległości 25-30 cm od siebie. Na miejsce stałe ostatecznie wysadza się rośliny wczesną jesienią (najczęściej we wrześniu), pamiętając o okryciu roślin, w rozstawie co 50 cm między roślinami i 35 cm między rzędami. Możliwe jest też wysadzenie wiosenne malw na miejsce docelowe. Podczas przesadzania należy pamiętać jedynie, by wkładać do ziemi korzenie wraz z bryłą ziemi, by nie uszkodzić ich systemu korzeniowego. Raz posadzony prawoślaz potrafi się utrzymać nawet 3-4 lata. Ponadto malwy często wysiewają się same. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz