Dziewanna ogrodowa - uprawa, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Dziewanna ogrodowa - uprawa, odmiany i zastosowanie

3,5/5 (266 ocen)

Dziewanna, to przykład rośliny, która z łąk i pól trafiła do naszych ogrodów i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników zieleni, nie tylko ze względu na swoje walory ozdobne, ale też na fakt, że z powodzeniem przyjmuje się na terenach trudnych, takich jak piaski, czy kamieniste podłoże lub generalnie miejsca nieużyteczne z punktu widzenia ogrodniczego. W naturalnym środowisku dziewannę można spotkać bardzo często przy drogach czy też na skrajach lasu. W naszym kraju można spotkać aż 9 odmian tej rośliny. Różnią się one między sobą między innymi rozmiarem oraz wielkością i wyglądem kwiatów. Dziewanna rośnie naturalnie w umiarkowanym klimacie Europy i Azji. Biorąc pod uwagę wszystkie obszary występowania, naukowcy wyodrębnili ponad 250 odmian tej rośliny.


Sadzenie i warunki uprawy dziewanny


Do naszego ogrodu dziewannę możemy sprowadzić na dwa sposoby. Po pierwsze, kiedy spotkamy tę roślinę dziko rosnącą, możemy ją ostrożnie wykopać i przenieść na swoją rabatę. Powinna być to młoda roślina, tworząca przyziemną rozetę z liści. Właśnie taki egzemplarz pozyskujemy do sadzenia.  Należy to czynić ostrożnie, mając na uwadze to, że dziewanna posiada korzeń palowy i jeżeli chcemy, by przyjęła się w nowym miejscu, nie możemy go uszkodzić. Wykopną roślinę bezzwłocznie trzeba posadzić na wybranym stanowisku. W drugim roku rozwoju rośliny możemy spodziewać się wyrośnięcia wzniesionego pędu o wysokości uzależnionej od konkretnej odmiany rośliny. Większość odmian posada dość duże owłosione liście oraz efektowne, żółte, białe lub pomarańczowe czy purpurowe kwiaty.

Innym sposobem jest pozyskanie materiału do siania poprzez zebranie dojrzałych nasion z dziko rosnącego egzemplarza. Można to zrobić, kiedy są już one koloru brązowego. Wysiewa się je w lipcu lub sierpniu i nie przykrywa glebą, lecz lekko w nią wciska. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie rośliny, możemy liczyć na kwiaty jeszcze tego samego roku. Kiedy natomiast wysiejemy dziewannę z nasion, zakwitnie nam w kolejnym roku.

Jakie miejsce w ogrodzie będzie najkorzystniejsze dla optymalnego rozwoju dziewanny? Roślina ta jest znana z dobrego przystosowania nawet w przypadku słabych gleb i ogólnie trudnych czynników środowiskowych, jednakże najlepiej będzie się czuła na miejscu słonecznym i suchym. Co prawda będzie rosła nawet na słabej glebie, ale jeżeli uda nam się posadzić lub wysiać ją na przepuszczalnym i próchniczym stanowisku, na pewno pokaże całe swoje piękno.

Dziewanna

Dziewanna


Najpopularniejsze gatunki

 

  • Dziewanna drobnokwiatowa

Jest to roślina dwuletnia, której łodyga, wyrastająca w drugim roku rozwoju dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Na jej górnej części możemy zaobserwować kwiatostan złożony z żółtych kwiatów. Każda wegetatywna część tej dziewanny, także kwiaty i owoce są gęsto owłosione. Jej liście mają posłuszny kształt i także są pokryte srebrnymi włoskami. Roślina kwitnie w okresie od lipca do września a nawet niekiedy października. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz