Mietelnik (Cyprysik letni)

Jesteś tutaj:

Mietelnik (Cyprysik letni)

3,5/5 (165 ocen)

Cyprysik letni, dawniej bardzo popularny, dziś raczej zapomniany. Wart przypomnienia, ze względu na wysokie walory dekoracyjne. Doskonale zaprezentuje się w ogrodach aranżowanych w stylu rustykalnym. Dawniej, uprawiany przede wszystkim na wsi, gdzie poza walorami dekoracyjnymi, służył także jako roślina do produkcji mioteł, stąd też nazwa rośliny - mietelnik.

Bassia scoparia zaliczana jest do rodzaju Bassia, który obejmuje kilkadziesiąt odmiennych gatunków, ale tylko jeden zyskał sławę i popularność. Zaliczana do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae), przybyła do nas z cieplejszych regionów Europy oraz Azji.

Czy wiesz że …

Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od nazwiska botanika D.J. Kocha.


Kilka uwag o budowie     


Mietelnik zwraca uwagę ze względu na swoją oryginalną budowę. Całościowo przypomina roślinę iglastą, dlatego też określa się go także jako cyprysika letniego. Osiąga wysokość nawet powyżej metra, jednak tylko w sprzyjających warunkach klimatyczno - glebowych. Część podziemną stanowi długi korzeń palowy, który sprawia, że mietelniki nie lubią przesadzania i jak chcemy zmienić miejsce docelowe roślinie, należy dokonać tego we wczesnej fazie jej rozwoju. Część nadziemna to liczne i rozgałęzione łodygi z wąskimi liśćmi, osiągającymi do kilku centymetrów długości, pokrytymi włoskami, podobnie jak pędy. W czerwcu w kącikach liści, pojawiają się niepozorne, bez walorów dekoracyjnych kwiaty, zebrane w kłębki, tworzące kwiatostany w górnej części pędu. Po przekwitnięciu pojawiają się drobne owoce wypełnione nasionami. Jedna roślina wytwarza tysiące nasion, które po rozsianiu się, bardzo łatwo kiełkują, dając dziesiątki siewek w obrębie rośliny matecznej.

Mietelnik

Mietelnik

Mietelnik czerwienią malowany


W ogrodach uprawiamy zazwyczaj mietelnika żakulę w formie, która w okresie jesiennym, zmienia barwę na odcienie ciemnej czerwieni. Wspomniane przebarwienie sprawia, że mietelnik staje się w tym czasie jednym z najbardziej wyrazistych akcentów w ogrodzie. Warto dla tych jesiennych barw zaprosić mietelnika do ogrodu.    

Dwie formy Bassia scoparia:

Bassia scoparia var. trichophylla
Bassia scoparia var. childsii

Pierwsza forma przebarwia się na jesień, natomiast druga przez cały okres swojej wegetacji charakteryzuje się zielonym ubarwieniem.

Jakie stanowisko dla mietelnika?


Mietelnik najlepiej uprawiać na słonecznym stanowisku. Poradzi sobie także w lekkim półcieniu, ale tylko w pełnym nasłonecznieniu osiąga duże rozmiary, nawet do 1,5 m wysokości!  Oczywiście, aby tak się stało, należy zapewnić mu podłoże żyzne, przepuszczalne oraz dostatecznie wilgotne. Należy podkreślić, że mietelnik jest rośliną tolerancyjną i radzi sobie także na większości gleb, jednak należy unikać podłoża zbyt kwaśnego oraz zbitego.

Mietelnik

Mietelnik

Pielęgnacja


Kochia jako roślina jednoroczna nie należy do wymagających, sama sobie dobrze radzi. Przy samosiewie, należy usuwać nadmiar sadzonek. W okresie przedłużającej się suszy roślinę warto podlać. Nawożenie nawozem organicznym (dobrze rozłożony kompost) bądź mineralnym  wieloskładnikowym np. Azofoską). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz