Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach

Jesteś tutaj:

Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach

3,5/5 (340 ocen)

Do pnączy, które warto posiadać w ogrodzie z pewnością należy milin amerykański. Zaliczany do rodzaju Campsis, zasługuje na uwagę ze względu na bardzo okazałe kwiaty. Przy jego uprawie należy pamiętać, że preferuje zaciszne i cieplejsze stanowiska, na których lepiej rośnie i jest mniej narażony na przemarzanie.

Rodzaj milin obejmuje pnącza, charakteryzujące się sezonowym ulistnieniem oraz oryginalnymi kwiatami. Do rodzaju zaliczymy zaledwie dwa gatunki, należące do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae) oraz ich mieszańca.


Milin amerykański - Campsis radicans


Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych gatunek milina, jest najczęściej spotykany w uprawie. Doczekał się licznych odmian i może osiągać wysokość nawet do 10 m, ale zazwyczaj osiąga niższe wysokości. O jego popularności decydują przepiękne, bardzo oryginalne kwiaty w kształcie trąbek, które zależnie od odmiany mogą osiągać nawet do około 9-10 cm długości i o połowę mniejszą średnicę. Barwa kwiatów pomarańczowa przez czerwoną, szkarłatną po żółtą. Kwiaty ukazują się w okresie letnim i doskonale prezentują się na tle liści złożonych. Po przekwitnięciu ukazują się owoce, w formie strąków, osiągające do kilkunastu centymetrów długości. Dla przedłużenia kwitnienia warto je usuwać. Roślina pnie się w górę dzięki czepnym korzeniom oraz wijącym się pędom. Trzeba zaznaczyć, że pędy wiją się dość słabo, tak więc w początkowym okresie należy przywiązywać roślinę do podpór.


Milin wielkokwiatowy - Campsis grandiflora i Milin pośredni - Campsis x tagliabuana


Milin wielkokwiatowy, pochodzi z m.in. z Chin i jest bardziej podatny na przemarzanie. Należy zaznaczyć, że charakteryzuje się większymi kwiatostanami i w przeciwieństwie do milina amerykańskiego, nie wytwarza licznych korzeni czepnych, a pnie się przede wszystkim dzięki owijającym się pędom.

Milin pośredni uzyskano z połączenia milina amerykańskiego oraz milina wielkokwiatowego zwanego chińskim. Okaz zazwyczaj przybiera formę krzewiastą.

Naturalne siedliska pnącza zależnie od gatunku bardzo zróżnicowane. Milin amerykański jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki, wielkokwiatowy z Chin i Japonii, natomiast mieszaniec spotykany jest w cieplejszych rejonach Europy

Kwitnący milin

Kwitnący milin

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Milin amerykański

‘Flava’

Odmiana o żółtych kwiatach.

Milin amerykański

‘Praecox’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach, wczesna.

Milin amerykański

‘Speciosa’

Odmiana o dużych, pomarańczowo- czerwonych kwiatach.

Milin amerykański

‘Atropurpurea’

Odmiana o dużych ciemnoszkarłatnych kwiatach.

Milin amerykański

‘Rubra’

Odmiana o dużych, ciemnoszkarłatnych kwiatach.

Milin amerykański

‘Ursynów’

Odmiana o ciemnopomarańczowych kwiatach do około 4 cm długości.

Milin amerykański

‘Flamenco’

Odmiana o czerwono pomarańczowych kwiatach.

Milin amerykański

‘Gabor’

Odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach o przyroście rocznym nawet do 4 m, przy sprzyjających warunkach. Może przemarzać.

Milin amerykański

‘Judy’

Ciekawa odmiana, osiągająca do około 6- 10 m wysokości, charakteryzująca się żółtopomarańczowymi kwiatami, długości nawet do 8 cm.

Milin amerykański

‘Sanguinea’

Odmiana o dużych i ciemnoszkarłatnych kwiatach.

 

Walory dekoracyjne


Milin uprawiamy ze względu na wysoką dekoracyjność kwiatów, dochodzących nawet do 9 cm długości i 5 cm średnicy. Występują w barwie pomarańczowej, przez szkarłatną do żółtej. Należy podkreślić, że istnieje wiele odmian, których kwiaty charakteryzują się zmiennymi odcieniami podanych powyżej barw. Poza dekoracyjnymi, trąbkowymi kwiatami pnącza te charakteryzują liście złożone , składające się z podłużnych, grubo ząbkowanych liści, dochodzące nawet do 20- 30 cm długości. Kwiaty i liście tworzą zgrany duet i pięknie będą prezentować się m.in. na ścianie budynku.

Pnącze - Milin

Pnącze - Milin

Stanowisko


Aby milin zachwycał znaczącymi, rocznymi przyrostami oraz pięknym kwitnieniem, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki, a więc słoneczną wystawę, najlepiej południową bądź też południowo- zachodnią oraz południowo- wschodnią. Koniecznie zaciszną, osłoniętą przed zimnymi wiatrami, co ograniczy przemarzanie, na które milin jest podatny. Ważnym czynnikiem gwarantującym sukces w uprawie jest także podłoże. Nim posadzimy roślinę, powinniśmy je głęboko uprawić, wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, ponieważ milin preferuje podłoże żyzne, świeże, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne.

Milin - kwiaty

Milin - kwiaty

Prawidłowa pielęgnacja pnącza


Poza zapewnieniem odpowiedniego stanowiska milin będzie wymagał kilku zabiegów, aby zyskać optymalne warunki do rozwoju. Zakupiony okaz należy posadzić na słonecznym stanowisku w zacisznym miejscu np. przy pergoli czy też ścianie z silną konstrukcją, zdolną utrzymać roślinę także w fazie dorosłej. Milin wymaga mocnych i stabilnych podpór, które będą w stanie utrzymać dużą masę pnącza, zwłaszcza po opadach deszczu i przy pełnym ulistnieniu. Roślinę przywiązujemy do podpory, aby ułatwić jej w tym początkowym okresie wspinaczkę. Podłoże przed posadzeniem należy głęboko uprawić i uzupełnić kompostem. Posadzoną roślinę podlewamy, ponieważ na słonecznym stanowisku konieczne jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża, która jest niezbędna do szybszego i pełnego ukorzenienia się rośliny oraz uzyskania znacznych przyrostów. Aby ograniczyć parowanie, należy ściółkować podłoże, co dodatkowo ograniczy rozwój chwastów.

Tutaj kupisz doskonałe sadzonki milia amerykańskiego.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz