Złotokap pospolity, zwyczajny - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Złotokap pospolity, zwyczajny - uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (232 ocen)

Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) to niewielkie, szybko rosnące drzewo lub duży krzew należący do rodziny bobowatych. Można go z całą pewnością zaliczyć do najpiękniejszych drzew ozdobnych. W Europie najszerzej rozpowszechniony jest w krajach południa.

W Polsce złotokap zwyczajny wykorzystywany jest do prowadzenia na pergolach, łukach lub jako solitery. Doskonale nadaje się również do obsadzania parków i wszelkiego rodzaju skwerów. Szczególnie efektownie wyglądają jego długie, zwisające kwiaty w kolorze żółtym.

Złotokap pospolity posiada wzniesiony pokrój, osiąga do ok. 6 m wysokości. Liście złożone są z 3 szarozielonych i owalnych listków (na zimę są zrzucane). Późną wiosną lub wczesnym latem pojawiają się motylkowate, złocistożółte i bezwonne kwiaty o długości ok. 15 cm. Owoce stanowią kilkucentymetrowe strąki z nasionami.


Uprawa


Złotokap najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasadowych, ale na gorszych również się udaje. Optymalne stanowisko powinno być słoneczne i umiarkowanie wilgotne. Kwitnienie jest najbardziej obfite na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Roślina nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego stanowisko uprawy musi być osłonięte od mroźnego zimowego wiatru. Młode drzewa mogą wymagać zamontowania specjalnych podpór.

Złotokap zwyczajny źle reaguje na mocne cięcie. Osłabione lub niepożądane gałęzie możemy usunąć późnym latem. Najlepszym nawozem dla złotokapu jest kompost. Ziemię wokół drzewa warto ściółkować za pomocą kory.

Rozmnażanie poprzez wysiew nasion w okresie jesiennym. Nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania, dlatego warto zrobić to najszybciej, jak to możliwe.


Złotokap zwyczajny

Złotokap

Choroby i szkodniki


Liście bywają atakowane przez mączniaka prawdziwego. W zimie drzewo bywa ogryzane przez zające, dlatego warto zabezpieczyć korę.

Kwiatostan złotokapu

Kwiatostan złotokapu czytaj dalej...

Koniecznie zobacz