Perukowiec podolski - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Perukowiec podolski - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (398 ocen)

W naszych ogrodach mało jest tak pięknych i oryginalnych krzewów ozdobnych jak perukowce. Zarówno w czasie kwitnienia jak przez pozostałą część sezonu ich puszyste, wiechowate kwiatostany, a następnie owocostany, przypominające wyglądem perukę, stanowią niezwykle efektowną dekorację ogrodu. Krzewy rosnące na odpowiednim stanowisku niemal całkowicie się nimi pokrywają, sprawiając wrażenie delikatnej, kolorowej chmury lub barwnego, zwiewnego obłoku. Jesienią ich dekoracyjność podkreślają dodatkowo owalne liście, które przebarwiają się na różne odcienie czerwieni, pomarańczy oraz żółci.


Charakterystyka ogólna


Do rodzaju perukowców należą zaledwie 4 gatunki, przy czym znaczenie uprawowe ma tylko jeden z nich - perukowiec podolski (Cotinus coggygria). Jest on sporym, wielopędowym i rozłożystym krzewem, dorastającym w zależności od odmiany do ok. 2 - 5 m. wysokości. Jego nieduże, owalne lub niemal okrągłe liście, mogą mieć barwę zieloną, żółtą lub czerwoną, jesienią przebarwiając się na wszystkie odcienie tych kolorów. Wiosną pojawiają się na pędach dość późno, bo dopiero w maju czyli krótko przez kwiatami. Niepozorne kwiaty, zebrane w duże, wiechowate kwiatostany rozwijają się niedługo po liściach (V-VI), pozostawiając po przekwitnięciu duże, puszyste owocostany, które utrzymują się na roślinie aż do jesieni.


Perukowiec podolski

Perukowiec

Wymagania uprawowe


Pomimo swojego delikatnego i nieco egzotycznego wyglądu perukowce podolskie nie są roślinami szczególnie wymagającymi. Pochodzą z rejonów Azji i Europy, ale warunki klimatyczne panujące w naszym kraju są dla nich do przyjęcia (jedynie młode rośliny wymagają nieco większej troski np. zimowego okrycia). Wytrzymują zarówno niskie, zimowe temperatury jak i letnie upały oraz susze. Są też stosunkowo tolerancyjne co do rodzaju podłoża. Preferują wprawdzie gleby suche, przepuszczalne i niebyt zasobne w składniki pokarmowe, ale na innych typach podłoża również sobie poradzą (jedynie stanowiska ciężkie i podmokłe oraz bardzo żyzne gleby, nie są odpowiednim miejscem do ich uprawy). Ważne jest jednak, aby w glebie znajdowała się stosunkowo duża ilość wapnia, gdyż takie warunki panują na ich naturalnych stanowiskach. Właściwie nie wymagają też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym również cięcia. Wskazane jest co prawda przycięcie młodego krzewu dla uzyskania ładnego pokroju w starszym wieku, ale późniejsze zabiegi ograniczają się jedynie do wycinania suchych lub uszkodzonych gałązek. Można również w razie potrzeby przeprowadzić wiosną cięcie odmładzające, rozłożone w czasie na dwa sezony.

Wprawdzie perukowce podolskie sporo zniosą, ale do pięknego wybarwienia liści, obfitego kwitnienia i zawiązania wielu owocostanów niezbędne jest im słońce. W miejscach zacienionych słabo kwitną, a ich liście nie mają już tak intensywnej barwy.

Perukowiec

Perukowiec

Rozmnażanie

 
Perukowce najlepiej rozmnażać z nasion (wymagają stratyfikacji lub siewu zaraz po zbiorze), sadzonek korzeniowych lub odkładów. Nieco trudniej rozmnaża się krzew za pomocą sadzonek zielnych, jednak to właśnie ta metoda najczęściej jest polecana do rozmnażania odmian uprawowych.

Perukowiec podolski

Perukowiec czytaj dalej...

Koniecznie zobacz