Perukowiec podolski - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Perukowiec podolski - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (396 ocen)

Choroby


Perukowce są niestety roślinami dość wrażliwymi na choroby grzybowe (np. werticiliozę), które najczęściej atakują krzewy posadzone na złym stanowisku (np. na gliniastym, mokrym podłożu lub w miejscu zbyt zacienionym).

Perukowiec podolski

Perukowiec


Odmiany


Dzikie formy perukowców nie są zbyt atrakcyjne, dlatego w ogrodzie najlepiej uprawiać odmiany ozdobne o kolorowych liściach i intensywnie ubarwionych owocostanach. Na uwagę zasługują przede wszystkim: „Royal Purple” o bordowych liściach i czerwonych owocostanach, „Golden Spirit ‘Ancot’” o żółto-złocistych liściach i różowych owocostanach, „Velvet Cloak” posiadająca fioletowo-bordowe liście i czerwono-bordowe owocostany, „SMOKEY JOE 'Lisjo'” z zielonymi liśćmi i różowo-czerwonymi owocostanami, „Grace” o czerwono-zielonych liściach i różowych owocostanach oraz „Young Lady” o zielonych liściach i jasnoróżowych owocostanach.

Perukowiec

Perukowiec

Zastosowanie


Perukowce podolskie można sadzić pojedynczo lub w luźnych grupach. Dobrze prezentują się również w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi. Ich gałązki z pięknymi, dekoracyjnymi liśćmi chętnie wykorzystuje się w bukietach kwiatowych i kompozycjach roślinnych.


Perukowiec podolski

Perukowiec

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz