Rozchodnik ościsty - uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Rozchodnik ościsty - uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,5/5 (138 ocen)

Ta popularna roślina z rodziny gruboszowatych jest często uprawiana na skalniakach, dachach, a nawet w szczelinach między płytami lub kostkami bruku. Niewielkie wymagania i małe rozmiary sprawiają, że wdzięcznie prezentuje się w kompozycjach z dużą liczbą innych roślin skalnych.


Opis


Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum lub Sedum rupestre) wywodzi się z Europy Zachodniej. Jest niską byliną o drewniejących, gęsto ulistnionych pędach. Spiczaste, równowąskie liście skierowane w górę mają szaroniebieski kolor. Pojawiające się w lipcu pędy kwiatowe osiągają do 20 cm długości, łodygi bezkwiatowe natomiast są krótsze i drewnieją u podstawy. Żółte kwiaty o średnicy 2,5 cm kwitną w gęstych baldachach.

Rozchodnik ościsty osiąga 15-30 cm wysokości i jest bardzo ekspansywny. Rozrasta się w formie dywanu, dlatego może zagłuszać wolniej rosnące niskie rośliny.


Wymagania


Rozchodnik ościsty jest bardzo odporną byliną. Wymaga jednak miejsca suchego i nasłonecznionego. Dobrze czuje się na skalniakach, ponieważ nagrzane za dnia kamienie w nocy stopniowo oddają ciepło, dzięki czemu rośliny są chronione przed nagłymi zmianami temperatury. Gleba powinna być przepuszczalna i jałowa. Rozchodników ościstych nie trzeba podlewać nawet podczas suszy – to sukulenty, które gromadzą wodę w mięsistych liściach. Są niestety mało odporne na mróz i w najchłodniejszych rejonach kraju mogą nie przetrwać zimy.

Rozchodnik ościsty

Rozchodnik ościsty


Sadzenie


Podczas przygotowań do sadzenia rozchodnika ościstego najistotniejsze jest dokładne usunięcie chwastów, szczególnie tych głęboko rosnących. W glebie nie mogą zostać nawet niewielkie fragmenty korzeni. Jeśli między kępkami rozchodnika wyrosną inne rośliny, ich usunięcie bez uszkodzenia naszych bylin będzie niemożliwe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz