Rozchodnik wielki - uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Rozchodnik wielki - uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,5/5 (142 ocen)

W przeciwieństwie do mniejszych gatunków, rozchodnik wielki (rozchodnikowiec wielki) nie tworzy okryw, lecz kępy. Na słonecznej rabacie stonowane kolory jego kwiatostanów stworzą ładną kompozycję z roślinami o intensywniejszych barwach.


Opis


Rozchodnik wielki (Sedum maximum lub Sedum telephium) osiąga wysokość 50-60 cm oraz 30 cm szerokości. Jego pokryte woskowatym nalotem, rombowate liście rosną nakrzyżlegle na długiej łodydze. Kremowe kwiaty pojawiają się w kwiatostanach o średnicy 7,5 cm na przełomie lata i jesieni.


Wymagania


Rozchodnik wielki będzie obficie kwitł tylko na słonecznym stanowisku. Wymaga podłoża żyznego i dość wilgotnego. Glebę mokrą i zbitą należy przed sadzeniem rozluźnić, mieszając ją ze żwirem lub gresem.


Sadzenie


Termin sadzenia rozchodnika wielkiego przypada na koniec kwietnia lub początek maja. Przed wyjęciem rośliny z pojemnika sprawdzamy, czy ziemia nie jest przesuszona. Jeżeli po odwróceniu doniczki wysypuje się z niej piach, wkładamy ją na kilka godzin do wody. Następnie delikatnie wyjmujemy bryłę korzeniową rozchodnika. Pamiętajmy, że podczas sadzenia korzenie nie mogą być zawinięte do góry. Po dokładnym ubiciu gleby obficie podlewamy roślinę.

Rozchodnik wielki


Pielęgnacja


Podczas suszy należy od czasu do czasu podlewać nasza bylinę, ponieważ nie jest tak odporna na braki wody, jak niższe gatunki. W okresie kwitnienia wymaga także systematycznego zasilania nawozami dla roślin kwitnących.

Część pędów rozchodnika wielkiego zamiera na zimę. Wycinamy je jednak dopiero wiosną, ponieważ brązowe owocostany wyglądają ładnie nawet po zeschnięciu.


Rozmnażanie przez sadzonki pędowe


Na przełomie lata i jesieni odcinamy z rośliny matecznej tegoroczne pędy boczne, które nie wytworzyły kwiatów. Pobrane do rozmnażania fragmenty powinny mieć co najmniej trzy węzły liściowe. Przed włożeniem sadzonki do podłoża należy odciąć końcówkę i usunąć najniższą parę liści. Do czasu wytworzenia korzeni rośliny muszą przebywać pod folią i być regularnie podlewane. Po upływie 4-6 tygodni pikujemy je do osobnych doniczek i uszczykujemy ich wierzchołki. Wysadzamy je do gruntu wiosną następnego roku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz